Амарант

Щириця або амарант – злакова культура майбутнього. Дуже багато експертів вважають, що в 21 столітті вона стане чи не головним порятунком людства від голоду і дефіциту натуральних поживних продуктів. На сьогоднішній день амарант не так популярний, як жито, пшениця та соя, але він володіє великим потенціалом. Принаймні, насіння амаранту визнано одним з найбільш корисних продуктів, і по популярності наздоганяють такі «супер фуди» як насіння чіа, льону і кинва.

Корисні властивості амаранту

Амарант, насправді, являє собою один з незаслужено забутих найстаріших злаків. Людство вживає його в їжу більше 2000 років. Згадали про амаранте на хвилі популярності безглютенових дієт. Ряд учених вважає, що білок пшениці глютен і є основна причина таких захворювань як діабет, метаболічний синдром і ожиріння. Багато вчених доводять алергійність глютену навіть для здорової людини. Але сьогодні офіційні організації охорони здоров'я вважають його шкідливим тільки для хворих на целіакію. Як би там не було, популярність безглютенових дієт зростає, і на цьому тлі в сферу кулінарних інтересів західного людини потрапляють все нові злаки.

Амарант або щириця відрізняється від жита і пшениці хоча б тим, що містить повноцінний, за деякими даними, набір амінокислот. Вони, звичайно, засвоюються не так легко, як альбумін яйця, але цілком можуть служити додатковим джерелом білка. Саме нестача протеїну пов'язана з підвищеним нездоровим апетитом, набором ваги і втратою м'язової маси у сучасної людини. Загалом, каша з амаранту буде більш поживною, ніж та ж вівсянка.

Цей злак багатий нерозчинної клітковини. Невеликі насіння в розвареному виді, в принципі, мало нагадують звичайну кашу, швидше, з відомих продуктів блюдо схоже на кинву. Але варто жестковатые «насіння» розжувати – вони дадуть організму майже денну норму клітковини на порцію.

Поєднання клітковини і білка робить амарант ідеальним продуктом для схуднення. Калорійність сухого насіння – 300 ккал на 100 г, амарант містить менше вуглеводів, ніж традиційні крупи і більше білка. Сьогодні більшу популярність набуває «чиста» дієта з використанням стародавніх злаків, свіжого м'яса, риби, овочів, фруктів і горіхів. Зазвичай шанувальники таких методик вживають до 2 порцій злаків на добу.

Вважається, що в насінні амаранту міститься велика кількість сквалену. Цей елемент визнано імуномодулятором, тому вживання амаранту корисно і як загальнозміцнюючий заходи. Можна знайти результати досліджень, які доводять, що вживання насіння амаранту допомагає скорегувати самопочуття людям старшого віку.

У народній медицині амарант застосовується дуже широко. Його радять включати в раціон при ожирінні, діабеті, захворюваннях нирок і печінки, загальної втоми і навіть депресії.

Причому, якщо вам не подобаються жестковатые насіння, це не привід відмовлятися від корисного рослини. Зелень амаранту деяких сортів використовується як салатна, і не поступається за смаком і користь іншим сортам зелені.

Зелень амаранту є джерелом каротину і вітаміну С. Вона володіє антиоксидантними властивостями, і уповільнює процеси старіння. Вживання зелені рекомендується при підвищеній фізичної та розумової активності, щоб прискорити відновлювальні процеси. Крім того, продукти, багаті каротином і вітаміном С вважаються виключно корисними для шкіри. Їх рекомендують регулярно вживати всім фанатам сонячних ванн, щоб захиститися від старіння і придбати красивий загар.

Амарант є джерелом заліза – важливого мікроелемента для постачання організму киснем і поживними речовинами. Залізо необхідно включати в раціон додатково всім жінкам дітородного віку, вважається, що жінки швидше втрачають залізо.

Амарант також містить цинк – корисний для нормального функціонування нервової і гормональної систем мікроелемент.

У народній медицині амарант застосовують для лікування підвищеного нервового збудження, неврозів. Його радять включати в раціон хворим, які страждають безсонням.

З амаранту отримують багата поліненасиченими жирними кислотами масло, самі насіння теж містять корисні жири. Олія сприяє зниженню рівня холестерину в крові, покращує роботу серцево-судинної системи. А ще амарантова олія використовується в дієтах для схуднення. Відомо, що введення поліненасичених жирних кислот в раціон зменшує апетит, захищає нервову і гормональну системи людини від негативного впливу низькокалорійної дієти. Масло, звичайно, поступається за смаковими якостями ароматизованого оливковій, але може вважатися продуктом здорового харчування, рівноцінним лляному і кунжутному маслу.

Амарант широко використовується в сільському господарстві. Окремі його сорти служать відмінним кормових сировиною для худоби (зелені частини рослин) і птиці (насіння).

Шкода амаранту

Зазвичай скаржаться на специфічну консистенцію насіння амаранту. Як і інші здорові насіння, їх необхідно ретельно прожовувати, щоб домогтися повного засвоєння численних поживних речовин. Краще всього не є амарант з джерелами тваринного білка в один прийом їжі. Це дозволить поліпшити травлення і забезпечити оптимальне надходження поживних речовин в організм. З часом можна поєднувати амарант і з іншими стравами, але потрібно дати організму можливість звикнути до нового джерела білка.

Іноді амарант викликає здуття живота, метеоризм, діарею. Ці ефекти можна класифікувати як індивідуальну непереносимість продукту. Іноді вони вказують і на дисбактеріоз, тому уточнити, чому почалися проблеми у лікаря теж не буде зайвим.

Олія амаранту досить калорійні, як і інші джерела жирів. Тому не зовсім зрозуміло заливання великої кількості масла в продукти з метою прискорити схуднення. Знизити вагу вийде, якщо не пити масло літрами, а доповнити їм здоровий раціон.

Масло протипоказано при гострих стадіях деяких захворювань нирок і печінки, необхідна консультація лікаря в кожному конкретному випадку.

Читай також: