Апельсиновий сік

Простий апельсиновий сік – вічний предмет дискусій між прихильниками здорового способу життя. Всього якихось 10-15 років тому стаканчик соку на сніданок був, так би мовити, ознакою того, що людина стежить за собою. Дієти від медиків родом з 90-х рекомендують пити сік замість кави і чаю, щоб зарядитися вітамінами з ранку. А новітня мейнстрім-дієтологія – відмовитися від нього разом з іншими звичками родом з минулого століття. Вуглеводними сніданками, наприклад. Хто ж правий, і чи буде користь, якщо ви відмовитеся від соків?

Корисні властивості апельсинового соку

Продукт успадковує деякі корисні властивості фрукта. Фреш є джерелом натурального вітаміну С, причому, чим свіжіше і краще апельсини, з яких він отриманий, тим якісніше сік. На повірку, сік з апельсинів «вторинної розморожування» може містити досить мало вітаміну, але це вже витрати сучасного продуктового шопінгу.

Вітамін С винятково важливий для нашого здоров'я. Він дозволяє підтримати імунітет, сприяє підвищенню опірності організму до вірусів, і навіть може допомогти лікування «простуди» на першому етапі. Соки рекомендуються в якості найбільш біологічно доступного джерела. Вони засвоюються дуже швидко, і якщо ви не маєте звички запивати сік кава, дійсно можуть бути кращим варіантом вітамінного напою.

У соку також можна знайти деяку кількість вітамінів А і Е, відомі своїми антиоксидантними властивостями. Крім того, продукт містить деяку кількість заліза, що дозволяє зробити засвоєння вітаміну З більш простим.

Апельсиновий сік містить фруктозу, і досить швидко засвоюється, щоб вирішити ряд специфічних проблем спортсменів – виснаження глікогену м'язів, наприклад. Склянкою соку можна закривати вуглеводне вікно», якщо ви взагалі це практикуєте, і ваш власний вагу не настільки великий, що потрібно близько 60-70 г вуглеводів для «закриття».

Ця дія допомагає швидше відновитися після циклічного навантаження, і навантаження на силову витривалість. Воно має певний сенс і для працюючих на масу, використовують у своїх тренуваннях методику, при якій на одну групу м'язів припадає по 10-12 підходів вправи. А от дівчаткам після аеробіки сік ні до чого, що б там не говорили про його користь на рецепції фітнес-клубу. Зазвичай метою аеробних занять є не підвищення витривалості, а, вибачте, схуднення. Так от прийом соку відразу після тренування не дозволяє організму «харчуватися» за рахунок жирових запасів, і може бути виправданий тільки при дуже «камерно» дотримувалися дієти. Строго кажучи, склянку соку не зашкодить худеющей, якщо за ним не піде переїдання і перевищення денної норми калорійності харчування.

Сік досить зручно додавати в різні ізотонічні напої, та інші спеціалізовані продукти, які п'ються й едятся при подоланні довгих дистанцій, довгих піших переходів та інших туристичних походів. Щоб прискорити засвоєння вітамінів, такі напої додають натуральну мінералку, або, у разі її недоступність, трохи солі.

Чи є місце соку в житті простий городянки? Відповідь на питання залежить від її цілей, і відносини до напою, а не тільки від якості самого соку. Природно, «корисним» є свіжовичавлений сік без цукру, бажано з м'якоттю. Такий краще засвоюється, і дає організму не просто сплеск вуглеводної енергії, але і деяку кількість клітковини, корисної для кишечника.

Шкода апельсинового соку

Не слід приймати сік, якщо вам протипоказані кислі фрукти. Кислотний рефлюкс, виразки, коліти, гастрит з підвищеною кислотністю шлункового соку – список протипоказань для цього продукту. Не слід пити його, і якщо у вас виникає алергічна реакція на цитрусові фрукти.

Апельсиновий сік дійсно відноситься до продуктів «швидкого реагування». Для повного людини, відчуває коливання апетиту від «інсулінових гойдалок», і володіє, відверто кажучи, досить низькою культурою харчування, він може бути самим шкідливим продуктом у світі. Щоб визначити, вже не про вас це написано, досить чесно відповісти собі на два питання:

  • Хочу я їсти після того, як випила склянку соку, нехай навіть і з «іншою їжею»? Це питання треба задати собі хвилин через 40 після їжі. Їжа, до речі, повинна бути досить калорійною, близько 40% від загальної кількості калорій для чистоти, так би мовити, експерименту;
  • Чи можу я випити літр соку просто так, тому, що пити захотілося?

Не ображайтеся, але якщо обидві відповіді – так, вам краще не пити соки, принаймні, для фігури точно. Цитрусові можна замінити на воду з скибочкою грейпфрута-лимона-апельсина для смаку, а вітаміни отримувати з свіжих фруктів. Вони, до речі, все одно корисніше соків.

Об'єктивно марні розчини цукру у воді з додаванням апельсинового соку, тобто соки з пакетів. Якою б «органік» не значився на упаковці, суті продукту це не змінює – рідина в упаковці хороша для тих, хто зіткнувся з гіпоглікемією, і хоче швидко підвищити рівень цукру в крові. Іншому людству такий сік нічим не допоможе, хіба що протеїновий коктейль розвести в ситуації відсутності гейнера, якщо ви на масі, і з якоїсь причини пропускаєте прийом їжі.

«Сік для дитячого харчування» в ряді випадків – маркетингова хитрість. Ну, перш за все, в країні, яка встановила стандарти цього самого дитячого харчування (СРСР, все ще) апельсиновий сік не вважався відповідним для малюків. Його відносили до алергенів, і рекомендували включати в харчування виключно старших дітей, але ніяк не «цільової аудиторії» дитячого харчування. Далі, для дітей старше 5 років особливих стандартів з вмістом цукру/барвників у нектарі теж знайдено не було, так що, ймовірно, все, що продається в тетрапаку зі смаком апельсина не надто відрізняється від дорослих версій напою.

Загалом-то, напій об'єктивно не показаний діабетикам, особам з ожирінням і тим, хто п'є соки як воду. Всім іншим – можна і фреш, якщо він вписується в денну калорійність і не перетворюється в якусь нав'язливу ідею.

Читай також: