Бузина

Бузина – це чагарник або маленьке дерево, яке росте на узліссі або серед чагарників, як в сонячному місці, так і в тіні. Плід бузини являє собою червону або чорно-фіолетове ягоду, яка досягає своєї зрілості в кінці серпня або на початку вересня. Важливо пам'ятати, що плоди червоної бузини є отруйними на відміну від ягід чорної бузини. У лікувальних цілях використовують висушені суцвіття бузини, кору, ягоди, листя, а іноді коріння рослини. Збирати квіти бузини краще всього в кінці травня і до початку липня, в суху і сонячну погоду з двох до трьох годин дня.

Корисні властивості бузини

Суцвіття, ягоди, листя і кора бузини мають різний хімічний склад. Наприклад, в суцвіттях бузини знаходиться велика кількість органічних кислот, таких як валерьяновая, оцтова, яблучна і кавова кислота. Крім того суцвіття бузини містять в собі різноманітність цукрів, а так само ефірне масло і каротин.

Ягоди бузини є багатим джерелом вітаміну С, глюкози, фруктози, амінокислоти, яблучної кислоти. Джерелом вітаміну С так само є свіжі листя чагарнику, в них міститься велика кількість провітаміну А, смолисті речовини, що володіють послаблюючу дію, а так само ефірне масло.

Кора бузини містить корисні речовини, такі як ефірну олію, холін, фітостерин.

Ягоди бузини чорної використовують у лікуванні і профілактики гепатиту і виразкової хвороби. Свіжі ягоди застосовують при лікуванні невралгії, а сушені, при малярії. Корисні властивості ягід бузини чорної сприяють зціленню від раку шлунка і раку шкіри. Повидло, виготовлене з ягід бузини необхідно давати хворому при раку шлунка, а хворим на рак шкіри давати настій з соку бузини, приготований на вині.

Антибактеріальним і потогінну властивістю володіють настої і відвари з квіток бузини чорної, тому їх часто використовують під час простудних захворювань, грипу, ангіни, артриту, подагри, ревматизму, а також при захворюванні дихальних шляхів.

Розпарені листя бузини прикладають до опіків, фурункулезам, опрелостям, так як вони добре знімають запалення. Крім того настої з молодих листя бузини приймають при запорах, так як вони мають проносну властивість, і в цілях зміцнення імунітету.

Відвар всієї рослини можна використовувати в цілях регуляції обміну речовин. Чай з бузини є відмінним лікувальним засобом під час захворювань нирок, а так само сечового міхура.

Суцвіття бузини часто застосовуються в косметології, так як мають омолоджуючі властивості. В домашніх умовах можна зробити лосьйон з квіток бузини, який буде надавати тонізуючий і омолоджуючий ефект.

У кулінарії бузина використовується для приготування соків, желе, так само для приготування оцту. Любителі компотів застосовують сушені ягоди бузини в якості одного з інгредієнтів для приготування ягідного напою. Крім того, якщо додати ягоди в яблучне варення, блюдо придбає неповторний аромат і смак.

Шкода бузини

Плоди червоної бузини є отруйними для людини і домашніх тварин. Не слід вживати їх у їжу. Після контакту з ними необхідно негайно помити руки з милом, при контакті з порізами або слизовими оболонками слід одразу звернутися до лікаря.

Ягоди бузини чорної можуть завдати шкоди здоров'ю. Під час вагітності вживання великої кількості бузини може принести шкоду організму майбутньої мами.

При захворюваннях коліту, нецукровому діабеті, а також хвороби Крона вживання бузини зовсім протипоказано. Крім того, вживання бузини небажано при будь-яких хронічних захворюваннях шлунка і у випадку індивідуальної непереносимості або алергії.

Читай також: