Чага

Звичайна чага або березовий гриб – паразит, що часто зустрічається скрізь, де росте береза. По суті справи, цей організм харчується речовинами, які деревом з грунту і води, і не може жити самостійно. Зазвичай дерева «вистачає» приблизно на 20 років такого «співжиття», після чого вона гине, а гриб з часом руйнується. Визначити нашого «героя» можна за зовнішнім виглядом – це бурі, а іноді навіть і коричневі нарости на білих стовбурах беріз. У народній медицині гриб відомий довгий час, сучасна «класична» медицина також не гребує рецептами з його застосуванням. Втім, відвари і настоянки чаги мають не завжди суто позитивну репутацію, що пов'язано з частим невідповідним застосуванням даного продукту.

Корисні властивості чаги

Традиційна сфера використання гриба, відома ще з літописних джерел 11 століття – боротьба з шкірними висипаннями і прищами. Відваром чаги вмивалися, і обмивали тіло, якщо хотіли позбутися «недосконалостей». По суті, це обумовлено антибактеріальними властивостями гриба, і тим, що настоянка була одним з найбільш доступних антисептиків. Крім того, чималу користь приносила і регулярність процедур, все-таки в побуті того часу гігієнічні маніпуляції були не настільки звичайною справою.

Деякі джерела стверджують, що чага здатна лікувати онкологічні захворювання, і блокувати ріст пухлин. Причому численні книги з самостійного оздоровлення згадують шокуючий факт – з 18 століття в нашій країні лікували пухлини питвом настоянки чаги і досягали хорошого ефекту.

З питвом, до речі, у гриба глибока смислова зв'язок. Відваром гриба, розмеленої попередньо в потерть, «відпоювали» алкоголіків, причому останні потім позбавлялися тяги до спиртного. У збірниках народного рецепта можна знайти і рецепт – настояти 100 г розмеленого гриба на 0,5 л горілки, і дати випити чарку страждає від алкоголізму.

Загалом, використання відвару (500 г потерті чаги, 2 л води, варити 30-40 хвилин) носить характер панацеї. Їм «народні медики» лікують:

  • поліпи в шлунку;
  • гастрит;
  • пародонтит, карієс, кровоточивість ясен, гінгівіт;
  • сезонне зниження імунітету, схильність до застуд;
  • діарею і харчові отруєння;
  • безсоння і нервове напруження;
  • стрес, перевантаження, синдром хронічної втоми і депресію;
  • запори і так звану «зашлакованість організму», а просто млявий кишечник;
  • облисіння, випадання волосся, повільний ріст волосся (відвар у цьому випадку втирають в шкіру голови за 20 хвилин до миття, і користуються для гігієнічної процедури білком яйця, а не звичайним шампунем).

Строго кажучи, цей список наводить на дивні думки про ефективність відвару чаги, однак хімічний склад цього гриба дійсно вражає – він містить природний септик срібло, деякі фітонциди, кислоти (щавлева, мурашина, та ін), залізо, мідь, кобальт. Гриб містить меланін, що впливає на багато обмінні процеси в організмі, від метаболізму білків, до швидкості анаболічних процесів у м'язах. Частенько настоянку чаги п'ють любителі енерготоніків рослинного походження для спорту. Тому, ймовірно, ми просто маємо справу з «древнім вітамінно-мінеральним комплексом».

Любителі схуднення з усім, крім збалансованого раціону і фізичних вправ, теж «поважають» відвар чаги. У Мережі широко поширена інформація про те, що напій, нібито, прискорює окисно-відновні процеси в організмі, і тому сприяють схудненню.

Шкода чаги

Більшість джерел формату «довідник по народній медицині» наводять тільки позитивні факти про чаге. Мовляв, її додавали в чай всі довгожителі Середньої смуги Росії, і тільки завдяки чаге вони пережили війну і численні реформи... Все це, безумовно, чудово, але в селах чагу заварювали не чай, а в силу відсутності чаю, тобто не заради лікувальних властивостей, а заради отримання більш терпкого ніж проста вода відвару «за безкоштовно». Опублікованих результатів досліджень з серйозною методологією, які б дійсно доводили зв'язок «довголіття» і «прискореного відновлення організму» і пиття відвару чаги нами виявлено не було.

Медики-«класики» зазвичай рекомендують такі засоби як джерела вітамінів і мінералів, але не як препарат, який замінює традиційне «звичайне лікування.

Іноді пишуть про «індивідуальну непереносимість чаги», і тільки. Однак у будь-якому випадку, спиртові настоянки грибів – не кращий засіб для лікування від алкоголізму хоча б тому, що містять спирт.

Що до схуднення, ефект на тлі відсутності збалансованого гіпокалорійного харчування та адекватного фізичного навантаження також бачиться сумнівним. Принаймні, жодних прискорювачі «окисно-відновних процесів» не здатні нейтралізувати банальні наслідки неправильного харчування.

Читай також: