Чистотіл

Чистотіл звичайний широко поширений в нашій країні. Він виростає в європейській частині, так і в Сибіру, і використовується в народній медицині довгі століття. Сама назва рослини походить від слів «чисте тіло», але вказує зовсім не на застосування його в лазні. Сік чистотілу – визнаний народний засіб від різних шкірних захворювань, яке знайшло застосування і в класичній медицині. Сьогодні сік рослини, а також різні настойки і відвари прописують цілком звичайні лікарі з дипломом, а не просто знахарі. Сфера застосування чистотілу дуже обширна, є, як і у інших лікарських трав, показання та протипоказання.

Корисні властивості чистотілу

Мабуть, кожна дитина знає, що якщо змазати соком чистотілу бородавку, через деякий час вона зменшиться, а то й зовсім зійде. Корисні властивості соку цієї рослини обумовлені високим вмістом у ньому рослинних каучуків, а також фітонцидів. По суті справи, трохи жовтого соку – це і «йод» і «пластир» два в одному. Сік багатий яблучною, янтарною та хелидоновой кислотами, що дозволяє йому вважатися протипухлинним засобом. Він також блокує розмноження вірусів і бактерій, тому досить часто застосовується як засіб дезінфекції, у відсутність більш традиційних антисептиків.

Сік чистотілу володіє високою антиоксидантною активністю. Він багатий вітаміном С і флавоноїдами, ці властивості часто використовуються в косметології. Чистотіл застосовується не тільки для «припікання» бородавок, але і в якості доступного сировини для омолоджуючих кремів. Натуральні відбілюючі і «противовозрастные» креми відомих виробників містять сік цієї рослини.

Крім того, чистотіл багатий цинком і селеном, що тільки посилює антиоксидантну активність вітаміну С.

В медицині застосовується не тільки сік, але і різні водні та спиртові відвари і настої з цією рослиною. Для приготування зілля підходять всі частини чистотілу, включаючи квіти. Приймають відвари як всередину, так і зовнішньо. Питво призначають при циститах, гінекологічних захворюваннях, а також і бактеріальних запальних процесах у сечовому міхурі і жовчовивідних шляхах. Поряд з сечогінними властивостями, відвар чистотілу є м'яким спазмолітиком і антисептиком.

Рослина здатна м'яко знеболювати, особливо якщо болі викликані м'язовими спазмами. Щодо протипухлинних властивостей ходять легенди – деякі довідники з народної медицини стверджують, що вживання відвару чистотілу здатне зцілювати рак. Офіційні медичні джерела це поки не підтверджують, але іноді настої і відвари використовуються в поєднанні з хірургічними і медикаментозними методами лікування.

Іноді відвар чистотілу радять пити при різних захворюваннях кишечника, грунтуючись на його обеззараживающем ефекті. В цьому випадку слід мати на увазі, що аж ніяк не всі кишкові інфекції успішно лікуються травами, деякі вимагають більш традиційних заходів і засобів. При виникненні симптомів потрібно якомога раніше звернутися до лікаря.

У народній медицині настоянку чистотілу вживають для боротьби з припливами при клімаксі, і, іноді для зменшення патологічно сильного менструального кровотечі. Рослина входить до складу деяких цілком «офіційних» гінекологічних зборів, які продаються в аптеці.

Сік рослини використовують для зовнішнього лікування корости, псоріазу, екземи, однак це засіб не відображається на причини захворювання, воно бореться лише з можливістю бактеріального зараження пошкодженої шкіри.

Використовується сік чистотілу, його відвари і настої на його основі і для досягнення жовчогінного ефекту.

Шкода чистотілу

Не рекомендується самолікування чистотілом ні в яких видах. У великих дозах, рослина може бути отруйним. Крім того, не рекомендується вживання чистотілу при захворюваннях, симптомами яких є періодичні судоми, деякі порушення роботи нервової системи, а також під час вагітності.

У вагітних застосування народних засобів може викликати підвищення тонусу матки, і різкі коливання артеріального тиску. Часто говорять про те, що сік чистотілу слід змивати навіть з рук, якщо, наприклад, він випадково потрапив на шкіру при прополці.

Дещо суперечливо виглядає на цьому тлі популярна рекомендація пити відвар чистотілу для поліпшення лактації. Насправді, будь-яких відомостей про вплив цієї рослини на здоров'я дитини в літературі нами не виявлено, ймовірно, застосовувати спірні засоби оздоровлення в такий відповідальний період життя не стоїть.

Лікування пухлин народними засобами – зовсім не те, що радять медики. Можна ставитися до наукової медицині як завгодно, але вона все ще найбільш надійна в ряду оздоровчих методик. Дуже часто лікарі нарікають на те, що на ранніх стадіях, поки захворювання ще можна було вилікувати хірургічним шляхом, хворі бігають по знахарках та приймають трави, а згодом, коли вже стає пізно, намагаються вдатися до медицини.

Читай також: