Диня

Сонячний плід родом з Малої Азії, диня відома людству з незапам'ятних часів. Зображення канталуп можна зустріти на численних єгипетських настінних «картинах». І це не дивно – здавна ці помилково ягоди (а саме так їх називають у ботаніці) цінувалися, насамперед, як джерело вологи у посушливих жарких країнах. За легендою, по всьому світу плоди поширили кочівники, адже саме їм була зручна така форма транспортування рідини. У 20-ті роки минулого століття диня перетворилася в парію дієтичного світу. В усьому «винні» лікарі-натуропати. Вони вважали медовий плід виключно шкідливим. Втім, про все по порядку.

Корисні властивості дині

Диня містить виключно багато природної вологи, і, тому досить мало ккал. На 100 г продукту припадає всього 33 ккал. А солодкість, яка спокушає мільйони сидять на дієті – від фруктози, простого вуглеводу, який м'якше, ніж сахароза впливає на рівень глюкози в крові і апетит. Тому-то більшість дієтологів не заперечують проти включення дині в раціон повних людей, які мріють знизити вагу.

Плоди мають легку сечогінну і послаблюючу ефектом. Перекушувати динею рекомендується тим, хто вже зіткнувся з проблемою набряків і запорів. Мало хто знає, але диня хороша своїм мікроелементним складом. Плоди багаті залізом, калієм, кальцієм, фосфором. Це робить їх дуже придатними для живлення всіх, хто стежить за вагою, і намагається прискорити метаболізм, адже саме брак цих мікроелементів часто проявляється у формі різних проблем з обміном речовин. Покращують ці мікроелементи і роботу всіх м'язів тіла, в тому числі і серцевого м'яза.

Диня також містить вітаміни А, РР, З, деякі вітаміни групи В. Звичайно, вона не може зрівнятися з «чемпіонськими» смородиною і апельсинами, але деяку частку аскорбінової кислоти та інших вітамінів з плодами ви отримаєте.

Плід багатий ферментами, що обумовлює його досить швидку і легку засвоюваність. Це важливо при захворюваннях ШКТ. Непогано включати диню в раціон і після надто суворої дієти. Як відомо, такі експерименти істотно порушують секрецію травних ферментів, а диня, навпаки, стимулює ферментну активність.

Крім того, плоди містять досить багато для такого водянистого фрукта харчових волокон, що сприяє додатковому оздоровлення кишкової флори.

Відомо, що диня здатна впливати на засвоєння деяких медикаментів. Зокрема, вона знижує токсичність антибіотиків, ніяк не погіршуючи їх всмоктуваність, на відміну від, наприклад, грейпфрута.

Класична медицина рекомендує вживати цей плід при сечокам'яної та жовчнокам'яної хвороби, і будь-яких захворюваннях печінки. У деяких роботах відзначається і те, що регулярне вживання дині підвищує гемоглобін, і сприяє підтримці здоров'я імунної системи людини.

Корисні властивості насіння дині

Як і більшість насіння рослин, динні насіння – джерело білка і жирів. Протеїн їх неповноцінний, однак він може надати значну підтримку тим товаришам, які з якоїсь причини не їдять м'ясо. Насіння їдять в сирому вигляді, або роблять з них борошно і додають у салати.

Власне з динної борошном пов'язаний і інший цікавий народний рецепт. Вважається, що змелені в борошно насіння дині здатні поліпшити потенцію. Їх приймають по 1 чайній ложці перед їжею 3 рази в день. Наука, правда, цю інформацію не підтверджує, але і шкідливих речовин у насінні теж немає.

Шкода дині

Власне, лікарі-натуропати минулого «розсердився» на диню через її поганий сполучуваності з іншими продуктами. Дійсно, в «дуеті» з сиром або м'ясом, плід може викликати справжню «революцію» в ШКТ. Причому розлад шлунка в цьому випадку – не показник низької якості самої дині. Просто уникайте є її в поєднанні з іншими продуктами, і потерпіть кілька годин до чергового прийому їжі, якщо ви вже поїли дині.

Другий пункт «шкідливого списку» відноситься не до дині як такої, а до сучасної агропромисловості. Більшість плодів, на жаль, є джерелами не тільки корисних вітамінів і мінералів, але і шкідливих нітратів. Так що, купуйте диню в перевірених місцях, щоб не зіткнутися з широко поширеним отруєнням баштанними культурами.

Занадто багато дині може бути шкідливо для тих, хто має проблеми з виведенням рідини, обумовлені станом здоров'я. Зокрема, класична дієтологія обмежує кількість плода тим, у кого є захворювання серця і нирок.

Крім того, іноді проявляється алергія на плід і насіння, це пов'язано як раз з багатим ферментним складом. Так що якщо ви відчули зміни в стані шкіри, невеликий набряк носоглотки і симптоми нежитю після вживання дині, краще, не відкладаючи, звернутися до алерголога.

Читай також: