Ехінацея

Розхожа рима про ехінацею і панацею нав'язло в зубах не в одного покоління людей. Власне, ця рослина є одним з найсильніших природних імуномодулюючих речовин. Здавна його застосовують не тільки для профілактики застуди та пов'язаних з нею захворювань, але і для лікування захворювань серйозніше – відвари ехінацеї призначають хворим на пневмонію. Причому, це одне з небагатьох рослин, в рівній мірі визнаються і так званої народної медициною, і цілком традиційними медичними і фармацевтичними організаціями.

Корисні властивості ехінацеї

В хімічному складі наземних частин ехінацеї виявляються:

  • полісахариди, що позитивно впливають на імунну реакцію організму людини;
  • вітаміни, мінерали, хлорофіл.

А ось корінь ехінацеї містить ефірні олії та флавоноїди, які є септиками, тобто вбивають хвороботворні бактерії та мікроби. Фактично, одним рослиною можна і «профілактику навести» і «полікуватися».

Однак не все так просто. Ехінацея пурпурна набуває цілющі властивості тільки на другому році цвітіння, до цього вона просто є джерелом хлорофілу і харчових волокон.

Лікувальний (імуностимулюючий) ефект пов'язаний зі здатністю полісахаридів ехінацеї збільшувати кількість лейкоцитів у крові людини. Крім того, доведено, що рослина здатна поліпшити якісний склад крові, і благотворно впливати на її плазму, а також стимулювати кровотворення.

Антибиотический ефект ехінацеї не так виражено, як у, наприклад, сучасних ліків, проте на відміну від них, вона володіє вибірковою дією, і не так згубно позначається на стані кишкової мікрофлори. Ехінацея поєднується з іншими лікарськими рослинами – разом з деревієм її заварюють для лікування циститу, з відваром ромашки - для полегшення стану при простудних захворюваннях.

Неповний список захворювань, при яких застосовується ехінацея:

  • ГРВІ, грип, інфекції верхніх дихальних шляхів;
  • астенія, хронічна втома;
  • бронхіти, тонзиліти, ангіни;
  • цистити;
  • пневмонії;
  • гінгівіти, стоматити;
  • гнійні рани.

Цінно те, що ехінацея досить добре зберігає свої властивості при екстракції. Завдяки цьому ми маємо такі зручні форми імуномодуляторів як таблетки, капсули, порошки та спиртові настоянки. Фармацевтична промисловість полегшує доступ до користь цієї рослини. Медики рекомендують саме препарати ехінацеї, а не самостійно приготований чай, так як в цьому випадку досить просто розрахувати дозування.

Препарати ехінацеї посилюють дію «хімічних» антибіотиків та противірусних препаратів, тому їх застосовують для комплексного лікування. Однак давати які-небудь рекомендації з дозування цієї рослини у форматі інформаційної статті безглуздо – дозування, як і тривалість прийому, призначаються професійним лікарем індивідуально, залежно від стану імунітету людини. Приміром, у професійному спорті препарати приймають з початком предсоревновательного циклу не довше 2 тижнів, а для профілактики грипу часто оперують «термінами» від 1 тижня до «повного згасання епідемії».

Шкода ехінацеї

На 100% корисних абсолютно для всіх рослин, так і препаратів в цілому, не буває. Імуномодулюючі властивості ехінацеї можуть зіграти проти людини, якщо він страждає аутоімунним захворюванням. У цьому випадку, організм страждає саме від підвищеної активності імунітету, тому всі види препаратів з ехінацеєю виключаються.

Спиртові настоянки ехінацеї строго протипоказані при будь-яких токсичних ураженнях печінки, особливо пов'язаних з систематичним прийомом алкоголю, та інших отруйних речовин.

Необхідно строго дозувати прийом настоянок і таблеток з ехінацеєю, якщо людина страждає гіпертонією, ішемією або має підвищену нервову збудливість. У цьому випадку, рослинні препарати можуть підвищити артеріальний тиск і стати причиною погіршення стану хворого.

Існує алергія на ехінацею, обумовлена властивостями рослини. При її виявленні забороняють всі види препаратів, в тому числі і таблетки типу «Иммунала».

Не варто повторювати помилку більшості людей – приймати всі види імуномодуляторів, які ви тільки можете знайти відразу. Проблема в тому, що це викликає строго протилежний ефект. Особливо уважними слід бути тим, хто п'є настоянки імбиру, часнику і інших сильних рослин, багатих фітонцидами. Кращий варіант в цьому випадку – звернутися до лікаря.

Не приймають ехінацею спільно з такими препаратами як аміксин, ремантадин, инговерин (ингаверин) та іншими, спрямованими на посилення імунітету людини. Зазвичай для першої профілактики призначають препарат ехінацеї, і якщо потрібно, тобто у разі епідемії – більш сильний засіб, але строго з інтервалом не менше 30 днів.

Небезпечним може бути і тривалий прийом препаратів ехінацеї. Замість «неймовірного підйому» імунної системи, він викликає пригнічення нервової системи людини, і часто сприяє численним негативним ефектам, від порушення координації рухів, до проблем зі сном і відновленням. Деякі джерела вживають стосовно до цієї рослини і термін «звикання імунної системи», тобто ефект, коли при скасуванні стимулятора організм знижує опірність.

Спеціально для Your-Diet.ru – фітнес-тренер Олена Селіванова

Читай також: