Генномодифіковані продукти

У сучасному світі генномодифіковані продукти вивчені слабо. На жаль, більша частина інформації про так званому ГМО являє собою суміш домислів, бажання придбати побільше популярності на критиці чого-небудь, і спроб продати свою ексклюзивну методику схуднення та оздоровлення, засновану на виключно «не ГМО» продукції. Фактів досить мало, і ми знаємо, що ГМО-їжа дешевше, вигідніше для харчової промисловості і поки що не заборонена в нашій країні. Так чи варто її боятися, і в чому, так би мовити, підступ?

Що таке генетично модифіковані продукти, і чому їх бояться

Генна інженерія — галузь науки, яка з'явилася у відповідь на запити суспільства про оптимізацію кількості сировини для харчової промисловості. Якщо простіше — людей стало дуже багато, планета перенаселена, і звичайне сільське господарство вже не справляється із завданням годівлі всіх людей. Потрібні все нові способи підвищення врожайності, причому, в самі короткі терміни. Генетична модифікація дозволяє отримати, так би мовити, більше сировини. А ще вона може дати нам цікаві гібриди фактично не скрещивающихся в нормальній природі видів, підвищити імунітет у тих же сільськогосподарських тварин, ефективно боротися із захворюваннями рослин і...звучить це все, як щось хороше і позитивне. У кінцевому підсумку, ми менше зусиль докладаємо, і отримуємо більше їжі, добре для голодуючих регіонів, так?

Але чому ж тоді генетично модифіковані продукти бояться вживати в їжу і засуджують їх виробництво? Тому є кілька причин.

Продукти дійсно мало вивчені

А точніше, недостатньо вивчено їх вплив на здоров'я людей у кількох поколіннях. З «винаходу» ГМО пройшло занадто мало часу, щоб оцінити користь і шкоду цих продуктів для людства. Та й заангажованість багатьох досліджень просто вражає. Природно, дослідження замовляють компанії-виробники такої продукції. Вони ж лобіюють законодавчо дозволу на її продаж. Вони вкладають мільярди доларів на рекламу. У підсумку, у споживача майже немає шансів на те, щоб дізнатися правду про свою їжу.

Є й публікації, з яких випливає, що ГМО-їжа нічим не відрізняється від інших джерел білків, жирів і вуглеводів. Весь шкода проявляється, коли в справу втручаються сучасні харчові технології, і з ГМО-сировини починають готувати їжу. Тут додаються цукор, гідрогенізовані жири, шкідливі для здоров'я консерванти, і ми отримуємо ту саму «смакоту», яка винна в тому, що багато людей страждають ожирінням, стикаються із захворюваннями серця у молодому віці, і набувають діабет ще до 40 років.

Існують і публікації, що зв'язують окремі захворювання людини з вживанням ГМО-їжі. Але знову ж таки, конкретики в них мало, так як з етичних міркувань експерименти, які дозволяли б отримати однозначну інформацію, проводитися не можуть. Велика частина таких публікацій ґрунтується на дослідах з лабораторними тваринами, і тому мало інформативно.

ГМО-нндустрия змінює економіку

Дійсно, виробництво ГМО продуктів досить-таки дешеве. І якщо порівнювати потужності транснаціональних компаній, які вирощують ту ж кукурудзу і картоплю, і сили яких-небудь локальних виробників «чистої» їжі, можна помітити, що співвідношення явно не на користь фермерів. Велика частина негативної інформації про ГМО як раз містить твердження про те, що індустрія згубила безліч локальних економік, і буде сприяти виходу з ринку і розорення фермерських господарств, які відмовляються від такої продукції.

Багато джерела пов'язують ГМО та ожиріння

Головна «страшилка» останніх років з області здорового способу життя — це навіть не їжа, сприяє настанню захворювань серця, і виникненню онкологічних пухлин. Багато популярні джерела стверджують, що до ожиріння нас веде ГМО-картопля разом з кукурудзою та іншими джерелами крохмалю. Так це правда? Дані, які містяться у підручниках для дієтологів суперечать цьому. Хоч нам і рекомендують їсти переважно натуральну їжу, але жодних відомостей про те, що «ненатуральна» модифікована їжа якось впливає на метаболізм людини, уповільнюючи його, у нас немає.

Однак ГМО сприймається в одному смисловому ряду з гідрогенізованими жирами, ненатуральними підсолоджувачами і іншими речами, які роблять їжу шкідливої на думку сучасної людини.

Які напрямки генетичної модифікації продуктів

В даний час розвиваються два основних напрямки генетичної модифікації:

  • збагачення існуючих продуктів додатковими вітамінами і мінералами, надання сортами чи породами додаткових властивостей. Наприклад, відомо, що були розроблені сорти томатів з підвищеним вмістом заліза, дині зі збільшеним терміном зберігання, морква з великою кількістю каротиноїдів, ніж стандартна. Згадується і те, що цей варіант генетичної модифікації їжі мало популярний, так як він розрахований на високий ціновий сегмент ринку. Простіше кажучи, це генетична модифікація «для багатих», і вона не застосовується у великій кількості випадків;
  • збільшення або підвищення врожайності існуючих сортів. Цей варіант популярний, звідси і величезні морквини на прилавках супермаркету, і рівненька одна до однієї картоплини, і неприродно великі врожаї зернових в деяких господарствах. Це напрям користується більшою популярністю.

Популярні питання про генетично модифіковані продукти

Можуть ГМО-продукти впливати на геном людини?

У різних альтернативних джерелах інформації про здоров'я ми часто зустрічаємо інформацію про те, що ГМО-продукти, нібито, можуть вбудовуватися в геном людини, і викликати генетичні мутації. Проте вчені зазвичай посилають розповсюджувачів таких страшилок до шкільної програми з біології. Вся ця метушня з генами ніяк не може вплинути на той факт, що їжа засвоюється в травному тракті, піддаючись впливу травних ферментів, і просто розпадається на амінокислоти, ліпіди і глюкозу. «Мутовані гени» не можуть вплинути на здоров'я людини, який з'їв такі овочі.

Можуть генномодифіковані продукти отруювати організм?

Багато джерел з альтернативної медицини всерйоз відстоюють тезу про те, що генетично модифікована продукція здатна надавати токсичну дію, отруювати організм людини, в силу чого і виникають онкологічні захворювання. Достовірних доказів того, що ГМО токсичні для людини і ссавців немає. Однак як аргумент часто наводиться той факт, що існує генетично модифікована картопля, яка викликає загибель колорадських жуків. І той факт, що на людях токсичність ГМО ніхто не відчував.

Можуть генетично модифіковані продукти змінювати ефективність антибіотиків?

Мова йде про технології, коли ген антибіотика вбудовується в геном рослини в якості маркера. Деякі джерела стверджують, що вживання в їжу таких рослин може призвести до повної несприйнятливості організму до антибіотиків. Інші – що в процесі генетичної модифікації використовуються ті антибіотики, які не застосовуються в сучасній медицині, тому й адаптації не може бути ніякої.

Можуть ГМО-продукти провокувати алергію?

Тут, на думку вчених, в наявності змішання причини і наслідки. Дуже багато джерел стверджують, що ГМО-їжа викликає більшу кількість алергій, але варто розуміти, що алергеном часто є певний білок, і якщо він виявляється в генетично модифікованої продукції, алергія теж буде виявлятися у людини, у якого вона і так є. Так що прямого зв'язку між алергією та ГМО немає. Є зв'язок тільки між наявністю алергії у людини і наявністю певних білків у продуктах.

Реальна небезпека генної інженерії

Мова не йде про картоплю-мутант, яка в майбутньому захопить світ. Реальна небезпека полягає в економічні наслідки застосування генних технологій, і у відсутності фактичного контролю за тим, щоб ці економічні наслідки не надавали негативний вплив на локальну економіку.

Як у прикладі з фермерським господарством вище, такі технології в харчовій промисловості призводять до поступового вимирання дрібних виробників. Люди позбавляються робочих місць, і світова економічна криза посилюється. Генна інженерія — не дешева індустрія і її зміст тягарем лягає на плечі платників податків. Вона, до того ж, сприяє монополізації на ринку сільськогосподарської продукції. Якщо виживають тільки великі виробники, де гарантія того, що ціни на їжу не будуть такими, що це ніяк не допоможе подолати голод у бідних країнах?

Генно-модифіковані продукти і споживач

Ми вільні купувати ті продукти, які хочемо і можемо собі дозволити. Генетично модифікована їжа може і не потрапляти на наш стіл. Але умова має бути досить суворим — ми взагалі не повинні тоді їсти нічого готового, випеченого не вдома, не з борошна, пропонованої фермерськими господарствами, і приготованого не на молокозаводах, а в умовах мікропідприємств.

Чи означає це, що закупівля продуктів на ринку повністю захищає нас від вживання ГМО? І знову немає, адже існують, як мінімум, модифіковані сорти зернових, і не всі виробники зерна володіють такою високою ступенем соціальної відповідальності, що здатні відмовитися від них.

У сучасній ситуації, все, що ми можемо зробити — це вживати максимально натуральні продукти мінімально зазнали «впливу» харчової промисловості, от і все. Це, звичайно, не захистить нас від генно-модифікованої продукції, але допоможе зберегти здоров'я, адже багато з факторів, що пов'язані в масовій свідомості з ГМО, на самому справі, викликаються банальним неправильним і незбалансованим харчуванням.

Відео по темі

Читай також: