Харчові добавки

Зазвичай кажучи про харчові добавки, ми обговорюємо Бади, то є біологічно активні добавки до їжі, створені для вирішення будь-яких проблем зі здоров'ям. Ці препарати широко рекламуються, продаються в аптеках і магазинах спортивного харчування, і покликані скорегувати незбалансований раціон людини, що харчується одноманітно і не самими здоровими продуктами. Однак цим же словосполученням часто позначають консерванти, підсилювачі смаку і барвники, які сучасна харчова промисловість активно використовує. Що несуть харчові добавки нашому організму?


Які бувають харчові добавки для здоров'я

Бади або «добавки для здоров'я» можна розділити на 2 великі групи:

  • замасковані під добавку лікарські препарати, які не пройшли належну сертифікацію;
  • препарати на основі рослин, тварин, продуктів харчування і синтетичних або натуральних вітамінів і мінералів.

Не можна сказати, що перші однозначно «погані», а другі — виключно «хороші». На практиці все залежить від стану нашого здоров'я, і правильності підбору Бадів. «Погана» у нас індустрія, яка намагається продати здоровій людині з відносно нормальним раціоном як можна більше «он тих смачних добавочек».

Погодьтеся, мало хто йде до лікаря за тим, щоб він підібрав вітаміни, мінерали і Бади для корекції незбалансованого раціону. Так ми і під збалансованим раціоном часто розуміємо якісь абстрактні поняття на кшталт «їм чіпси або не їм». В наше меню таблеточки без рецепта і різні трав'яні чайки потрапляють випадково. Десь їх рекомендує фармацевт, де-то ми самі вирішуємо взяти яскраву упаковку в супермаркеті...загалом, якщо поняття «раціональне використання грошових коштів» і «здоров'я» вам не чужі, не треба закуповуватися БАДами за першим бажанням.

Який раціон є збалансованим і не підлягає корекції

Ви здивуєтеся, але якщо ви з'їдаєте близько 500-600 г свіжих овочів і фруктів в день, близько 3-5 порцій м'яса, риби, сиру, яєць або морепродуктів, близько 3-5 порцій каші з натурального зерна, або, приміром, половину цієї кількості — каші, а половину — макарони з твердих сортів пшениці, плюс ви не виключаєте такі рослинні масла як лляна, оливкова, і кунжутне, вам не потрібні сучасні харчові добавки.

Інша справа, якщо людина, яка так харчується, відчуває підвищений стрес, є любителем фітнесу, чи намагається скинути вагу, і тому обмежує вуглеводи і жири. Тоді слід здати аналізи крові і виявити, яких вітамінів і мінералів не вистачає, щоб в першу чергу, підібрати добавки з ними.

Далі ми вирішуємо проблеми в залежності від браку макронутрієнтів:

  • не любимо рибу, м'ясо і птицю, або просто нам ніколи готувати, або ми не можемо «впихнути» в себе всі рекомендовані порції? Необхідний сироватковий протеїн, або комплекс амінокислот, по можливості, якісний, без додавання вуглеводів, якщо ми намагаємося скинути вагу;
  • не їмо якісні рослинні олії або натуральні лляні насіння? Додаємо омега-три жири в капсулах, і не страждаємо від порушень роботи серця, судин, уповільнення метаболізму і інших проблем зі здоров'ям;
  • не доїдаємо вуглеводів? Ну, таке буває рідко, і якщо ваш варіант пов'язаний з недостатньо гарним травленням, варто проконсультуватися з фахівцем, а потім — спробувати ввести в раціон курс пребіотиків;
  • живемо в місцевості, де свіжі овочі і фрукти протягом більшої частини року — міф і вигадка? Купуємо «зелений коктейль» в порошку, або вітамінно-антиоксидантний суміш на основі овочів і фруктів;
  • взагалі не їмо овочі і фрукти? Нам потрібно клітковина в порошку в досить великій кількості, і вітамінно-мінеральний комплекс.

Так виходить, що велика частина сучасних Бадів нам взагалі ні до чого. Як же всі ці прискорювачі метаболізму, «покращувачі якості життя» та інші препарати? На жаль, їх ефективність якого низька і робить дорогу покупку невигідною, або і зовсім не доведена. Розглянемо популярні добавки в середовищі прихильників здорового харчування.

Добавки для схуднення

Екстракт ананаса

Мабуть, екстракт ананаса або, якщо правильно, бромелайн — самий старий продукт серед усіх, призначених для схуднення і здоров'я. Він з'явився в 90-е роки на ринку товарів спортивного харчування, а потім і на ринку товарів для схуднення. І якщо спортсменам він був корисний, так як допомагав їм засвоювати білок, то звичайним котрі худнуть бромелайн завдає, швидше, фінансовий шкоди, ніж шкоди.

Так, для здорової людини, у якого немає захворювань ШЛУНКОВО-кишкового тракту, жовчного міхура, нирок і печінки, вживання екстракту ананаса не може завдати шкоди, якщо наш герой тільки не алергік. Але і користь для зниження ваги прагне до нуля. Екстракт ананаса не спалює жир, як запевняє реклама, і не допомагає позбавитися від зайвої ваги. Він всього лише працює як травний фермент, який допомагає засвоювати білок. Загалом, це може бути корисно, якщо ви їсте близько 2 г протеїну на кілограм ваги і займаєтеся спортом, і абсолютно нічого не дасть організму, якщо це не так.

Екстракт худії гордони

Кактус худія гордони останнім часом став використовуватися як «пригнічувач апетиту», Нібито, його вживання сприяє природному зменшенню позивів до прийомів їжі. Тут зазвичай нам пояснять, що екстракт худії сприяє прискоренню метаболізму, і повинен прийматися всіма стройнеющими з дієтою і без. Ось тільки проблема полягає в тому, що механізм дії екстракту досить туманний. Одні джерела стверджують, що він просто знижує «інсуліновий відгук» на вживання їжі, і допомагає уникнути переїдання. Інші вважають, що вплив йде прямо на центр голоду в головному мозку. Загалом, препарати худії, швидше, не працюють, ніж працюють, і рекомендувати їх вживання всім людям явно не варто.

Зелений чай в капсулах

Екстракт зеленого чаю застосовують в якості природного термогеника. Він повинен підвищувати температуру тіла і сприяти прискоренню метаболізму. Таким чином, людина має більше витрачати калорій в стані спокою, і може схуднути, просто якщо буде приймати достатню кількість зеленого чаю в капсулах. Насправді, це лише реклама. У реальності, екстракт чаю є антиоксидантом, і хорошим продуктом для тих, у кого є дефіцит цих речовин при нестачі в раціоні овочів і фруктів. Він може позитивно впливати на стан судин і серця, але от з схудненням він допоможе мало. Метаболізм з зеленим чаєм прискорюється на 3-4%. Це означає, що створити істотний дефіцит калорій може тільки та людина, яка буде поєднувати прийом капсул, збалансовану дієту і фізичні вправи. З дієтою та вправами чай може допомогти, так як має бадьорить ефектом, і допомагає краще переносити навантаження високого обсягу. А ось зі звичайним раціоном в контексті схуднення він марний.

Гуарана і її похідні

Спочатку екстракт гуарани на ринок потрапив як джерело кофеїну. Він з'явився в капсулах і препаратах для тих, кому потрібна «штучна бадьорість» для роботи або навчання. Загалом, жуйка і ампули з гуараною не були дуже популярні в народі, так як каву, все ж, смачніше. Але з приходом в маси індустрії фітнесу все змінилося. Гуаранін став використовуватися в якості речовини, яка сприяє гарній переносимості навантажень. А потім його нарекли «жіросжігателя». Але, на жаль, жир він не спалює, а лише збуджує ЦНС і допомагає добре переносити дієти і тренування.

Зелений кава

Панацея останніх років — зелений кави. Спочатку добавка продавалася як засіб для діабетиків, потім — як продукт для хворих на ожиріння. Зелений кава має знижувати рівень цукру крові, забезпечувати його баланс, і нівелювати «негативний» дію інсуліну. Насправді, на деяких людей хлорогенова кислота саме так і діє, але для більшості вона залишається просто черговим антиоксидантом.

Ягоди годжі

Ці ягоди є джерелом амінокислот, омега-три жирних кислот і клітковини, а також містять вітаміни А, Е і групи В. Це дозволяє їх вважати хорошим продуктом для тих, що худнуть. Але вживання ягід годжі зовсім не сприяє зниженню ваги, якщо не був створений дефіцит калорій. Тому продукти на їх основі слід прирівнювати до звичайних вітамінно-мінеральних комплексів.

Харчові добавки для здоров'я

Капсули з жирами омега-три

Такі добавки, як риб'ячий жир в капсулах, а також лляне або гарбузове масло, можуть позитивно впливати на стан судин, і сприяти зниженню ризиків для здоров'я серця. Вони показані всім людям у кількості, порядку, 9 г для дорослих і можуть включатися в раціон на постійній основі. Жирів омега-три в сучасному раціоні не вистачає, з чим і пов'язують «епідемію» серцево-судинних захворювань і ожиріння. Загалом, капсули омега-три — хороший варіант для тих, хто прагне до здоров'я.

Колаген

Колаген — специфічний білок. Його нестача призводить до старіння шкіри, викликає травми суглобів і хрящової тканини. Якщо вводити його в раціон, більша частина, звичайно, засвоїться у вигляді амінокислот, тому окремі джерела вважають його марним. Інші стверджують, що разом з гіалуронової кислотою, він здатний зробити нас молодими і здоровими.

Глюкозамін і хондроїтин

Ця «парочка» – найбільш популярна добавка для суглобів і зв'язок. Вона дійсно може знижувати негативний вплив істотних перевантажень, і прискорювати відновлення після травм, але потрібні відносно високі дозування. Про користь глюкозаміну з хондроїтином при артрозах і артритах досі сперечаються лікарі, так як більшість вважає, що добавка просто засвоюється як звичайна їжа, і ніяк не впливає на стан суглобів і зв'язок.

Харчові добавки для посилення смаку

Харчові добавки для консервації, посилення смаку та фарбування вважаються в сучасному світі нешкідливими. Однак такими вони є тільки для людини, чий ШКТ в порядку, і чия печінка справляється з токсичним навантаженням самостійно. У більшості випадків, всі добавки для посилення смаку виключаються з раціону людини, який хворіє, страждає алергією, або намагається скинути вагу. Таким людям рекомендують максимально натуральну їжу, щоб задовольнити потребу в поживних речовинах і не викликати загострення захворювань.

Відео по темі

Читай також: