Харчова залежність

Існує харчова залежність? Зрештою, ми можемо прожити без алкоголю, наркотиків та цигарок, але без їжі — навряд чи. Середня людина може виживати без їжі місяць, та й то виключно в екстремальних умовах. Чому ж ми говоримо про «залежності» від того, що становить природне джерело енергії? Вся справа в тому, як саме ми їмо. У сучасному світі їжа навряд чи служить лише джерелом необхідних для виживання калорій. Задоволення, дотримання традицій, звичка, нарешті — все це причини надлишкового харчування. Чи повинні ми відмовитися від «зайвої їжі», і чи можемо ми це зробити?


Коли харчова залежність — міф

На жаль, мало хто пам'ятає просту істину — нормальне людське тіло не обов'язково важить 50 кг і має сухий прес з венами. Особливо це твердження справедливо для жінок. І саме вони найчастіше і не розуміють, що картинки з інтернету зі спортивними дівчатами — це результат, який тримається кілька днів, при тому, що йти до нього потрібно кілька тижнів. А тримати більш-менш суху форму — круглий рік. Ось і виходить, що уявлення про норму і красі у нас не дуже реалістичні.

Ми сидимо на дієтах, які занадто суворі. Вони завдають шкоди здоров'ю і перевантажують психіку. Звичайно ж, «картинну» форму ми не робимо. Та й взагалі, те, що виходить складно назвати формою. Від систематичного недоїдання ми худнемо до кісток з невеликою кількістю в'ялої шкіри на них, або «заливаємося» водою при такому ж чудовому статурі. Обидва варіанти мало схожі на еталони естетики. Звичайно,в се говорять, що ми робимо недостатньо кардіо, недостатньо силових і взагалі майже не працюємо в залі. Більше роботи? Рано чи пізно, надмірне її кількість призводить до серйозного зриву, а не до поліпшення форми. Такі «мріють стати ідеальними» жінки і набувають найчастіше харчову залежність. Занадто багато тістечок, або занадто багато ковбаси — не важливо. В підсумку, людина зациклюється на прийомах їжі, дієти, і всім, що «близько цього», і втрачає віру в себе. У результаті може бути як набір ваги, так і його відсутність при вічному невдоволенні собою.

Зайва вага і харчова залежність

Харчова залежність може набувати й інші форми. Припустимо, у людини немає захоплень, досить важка і монотонна робота і відверто нудна життя. Або він «жертвує собою в ім'я якоїсь великої і нездійсненним мети. Але...йому все одно, що лежить на тарілці, лише б це було жирним, смачним, і хоч якось відволікало від тягот життя. Харчування набуває форму розваги. Зайва вага зростає, людина ніяк не може відмовитися від «смачненького». Всі спроби лікарів або близьких посадити на дієту присікаються. Скільки це може тривати? Зазвичай все життя. Адже людина не бачить цінності правильного харчування, і не хоче займатися якимись позитивними змінами у цій сфері.

Харчова залежність і сучасна культура

А ось учені вважають, що ми забагато їмо просто тому, що корпорації, які продають їжу, гостро потребують споживачах. Згадайте своє дитинство. Були потрібні нам відра попкорну, якщо ми йшли в кіно? І чи завжди кожне розлад в особистому житті супроводжувалося відрами морозива? А як там із зустрічами з друзями, чи обов'язково було замовляти піцу? У нашій країні зовсім інші традиції переїдання — наприклад, готувати надмірну кількість їжі на новий рік, день народження та інші свята. Але погодьтеся, що новий рік та день народження раз в році, а з подругами ми зустрічаємося кожну тиждень. Перейнявши західні харчові культурні традиції і додавши до них свої національні, ми отримали «подвійну харчову пастку». А ще якихось 20 років тому ніхто і не думав «вдихати» 1000 ккал за переглядом рядового кінофільму.

Загалом, ми стрімко товстіємо і знаходимо все нові форми залежності. Американський дослідник проблем харчової залежності Д. Кесслер пише, що спонукає нас такими бути сучасна індустрія харчування. Так, вона може зробити багато їжі, стільки, скільки не потрібно ні одній людині. Так що треба змусити всіх купувати їжу в надлишку. У США цей процес почався з збільшення порцій у фаст-фуді, і ніяк не закінчиться. Їжа продається скрізь, супроводжує майже будь-яку дію, середній американець споживає близько 3-5 тисяч калорій, а витрачає — від сили 1800. Ясна річ, чому вони стрімко товстіють.

Як змусити людину купити непотрібну йому їжу

Підвищення апетиту

Підвищити апетит, тобто бажання їсти без почуття голоду, можна зробивши їжу яскравою, привабливою на вигляд і приємно пахне. Аромати свіжоспечених булочок в супермаркеті не зовсім натуральні. Але кого це хвилює, адже булочки пахнуть так реально...Тістечка з маргарином і цукром такі красиві на вигляд...Сьогодні є ціла наука про те, як зробити їжу привабливою саме зовні. Так, нам хочуть продати якомога більше їжі, і підвищення апетиту споживача — один з напрямків діяльності рекламників.

Ні, не тільки «красива» їжа приваблює нас. Ще ж є цілий пласт «емоційного впливу». Пиріжки асоціюються з сімейними святами, а шоколадні батончики — з прогулянками в дитинстві, а морозиво ще з чимось приємним. Нав'язуючи нам позитивні образи, логічно ніяк не пов'язані з їжею, рекламщики досягають своєї мети. І ось ми вже купуємо зовсім не потрібний нам шоколадний батончик, або йдемо за якимось перекусом.

Твердження про корисність їжі

Ще один напрям сучасної реклами — переконання людини в тому, що щось дуже корисно, і ми повинні негайно з'їсти. Всякі різні печеньки з цільними злаками, «живі» йогурти зі строком зберігання на місяць, і «добре впливають на мозок» шоколадки продаються саме таким способом. Ми можемо досить легко позбутися залежності від таких товарів. Прочитайте хоч одну книжку по дієтології. Тільки не статтю в інтернеті, а академічний підручник. І тоді ви зрозумієте, що цільні злаки організму не дуже потрібні. Йому потрібні вуглеводи. І «корисними для мізків» є, скоріше, їх певну кількість, ніж якась шоколадка. В іншому, їжте стільки, скільки потрібно, і ніяких проблем.

Особливий «таємний» склад

Класичним прикладом тут є булки з кондитерської «Синнабон». Так, він солодкі і жирні одночасно, і пахнуть корицею. Вони м'які і легко едятся. Ніде більше ви не замовите такі смачні булочки...На повірку, кондитерських зі схожою продукцією у нас більш, ніж достатньо. Просто ці булочки жирні та солодкі одночасно. Вчені довели, що одночасно жирна та солодка їжа викликає щось подібне до хімічної залежності, і людина просто так не може зупинитися, поглинаючи її.

Як позбутися від харчової залежності, якщо не худнеш

Тут все просто. Потрібно скласти собі відносно збалансований раціон на підтримуючі калорії. І харчуватися за нього. Але якби всі люди це могли, ніяких проблем із залежністю не було б. Зазвичай проблема лежить глибоко в психіці і поведінці людини. Якщо він заїдає тугу шоколадом, логічно було б з'ясувати, чому він сумує, а не чому їсть шоколад. У будь-якому випадку, якщо проблема зайвої ваги не варто, але залежність від певного виду їжі приймає лякаючі форми, варто проаналізувати свої звички, поведінку та емоційний стан. З'ясувавши причину, можна з нею працювати.

Невміння справлятися з емоціями

Багато заїдають смуток, тугу, гнів або злість. Психологи рекомендують нам навчитися справлятися з цими бідами по-іншому, наприклад, завести собі творче хобі, або завести і домашня тварина. Важливо зрозуміти, яка саме це емоція, і що ви можете зробити, щоб «пережити» її, а не заїсти.

Фізичні та психологічні перевантаження

Тут працює просте правило — хто багато працює, багато їсть. Якщо причина в заняттях певними видами спорту, багато є все одно доведеться. Важливо тільки є правильну їжу, тому спортсменам краще звернутися до дієтолога за складанням раціону. А ось тим, хто багато працює доведеться освоювати методики психологічного розвантаження — медитації, молитви, різні види дрібного ручного праці, і навіть читання звичайних паперових книг рекомендують психологи.

Незбалансоване харчування

Найчастіше тяга до солодкого викликана тим, що в раціоні людини просто не вистачає вуглеводів. Можливо, він коли-то десь прочитав, що слід їсти менше вуглеводів і більше білка, або почерпнув якусь подібну корисну інформацію в найпопулярнішому джерелі. Виходить, що раціон такої людини просто «доповнюється» за рахунок вуглеводів з солодощів. Значить, позбавитися від залежності» можна, просто додавши каші і макаронів в своє щоденне меню.

Харчова залежність у тих, що худнуть

Зазвичай ветерани дієт-руху просто так самі не можуть відмовитися від харчової залежності. Якщо проблема серйозна, і ви вважаєте, що вона має психологічні корені, доведеться прийняти наступні положення на віру:

  • худнути вам більше не можна. Ось рівно до того моменту, поки ви не перестанете є цукерки коробками і шоколад плитками, ця мета повинна зникнути з вашого життя;
  • варто поставити іншу мету — налагодження адекватних взаємин з їжею;
  • для її досягнення необхідно дозволити собі харчуватися будь-якою їжею, і почати прислухатися до свого організму;
  • принагідно слід освоїти техніки боротьби зі стресом, роботи з психологічними проблемами типу низької самооцінки, і знайти собі якісь одного хобі, крім схуднення, розмов про нього, вічного прагнення до ідеалу;
  • як тільки проблема переїдання з психологічних причин перестане бути актуальною, потрібно отруюватися до дієтолога, медичному, і тренеру, бажано сертифікованому і професійному. Ці два фахівця і будуть вчити вас жити так, щоб худнути без самокатувань, і підвищеного ризику харчової залежності.

Звичайно ж, це лише загальний напрямок руху для будь-якої людини, яка хоче налагодити хороші відносини з їжею. У кожного з нас можуть бути індивідуальні причини виникнення проблем з харчуванням, і усувати їх доведеться, добре продумавши план дій. У будь-якому випадку, харчова залежність виліковна, так само як і будь-яка інша. І ви обов'язково зможете навчитися їсти так, щоб жити, а не навпаки.

Відео по темі

Читай також: