Хітозан

Мабуть, хітозан — сама спірна добавка до їжі. Почитайте лише тих, хто її продає і побачите панацею. І жири-то він блокує, і знижує холестерин, і підвищує імунітет, і взагалі, здатний позбавити від ризику «зустрічі» з подагрою, діабет, і онкологічними захворюваннями. Але подивіться на ринок харчових добавок. Хітозан продають років так з 70 х минулого століття, і майже кожна фірма, що випускає Бади, радісно запропонує вам його. Стало людство здоровіше за останні роки? Швидше ні, ніж так. Позбулося воно від зайвої ваги? Думаємо, ви вже здогадалися, яку відповідь ми дамо. Загалом, користь хітозану — питання спірне. І консультуватися з приводу неї краще з лікарем.


Як працює хітозан, якщо вірити рекламі

Майже будь-яка добавка з хітозаном позиціонується як природний аналог ксеникала. Волокниста структура хітозану відрізняється від, наприклад, клітковини рослин. Вона «посилена» амінокислотної фракцією, яка нібито здатна «зачепити» майже будь-які жири і вивести їх назовні. Це допомагає нам знизити калорійність харчування, створити дефіцит калорій, і схуднути.

Другий момент — хітозан вловлює не тільки жири, які підвищують калорійність раціону, але і все, що негативно впливає на рівень холестерину. Нібито, великі молекули насичених жирів відмінно «зчіплюються» з хітозаном, і ось вже жирний бургер не стає такою вже шкідливою їжею для серця.

Третій Момент — речовина просувають нам як найкращу заміну майже будь-якого ентеросорбенту. Хітозан здатний «ліквідувати» дія токсичних речовин, поліпшити стан при харчових отруєннях, поліпшити травлення після них, і убезпечити нас, коли ми їмо «спірну» їжу.

Речовина також сприяє виведенню алкогольних токсинів, і може позитивно впливати на стан людини, що переживає похмілля.

Хітозан продають і як джерело харчової клітковини. Як відомо, її дефіцит веде до запорів, які можуть «тягнути» за собою проблеми з шкірою, негативно впливати на здоров'я волосся і нігтів, і викликати збої імунної системи. Загалом, якщо налагодити евакуацію твердих відходів, людина відчує себе здоровішими і буде виглядати краще. Загалом, пара таблеток, на думку продавців, замінює горезвісні 25 г клітковини на добу, які ми зобов'язані з'їдати для здоров'я, краси, гарного апетиту і імунітету.

Хітозан може сприяти поліпшенню стану осіб похилого віку, та допомагати їм у зміцненні здоров'я.

Окремі джерела стверджують, що введення цієї речовини в раціон дозволяє отримати норму глюкозаміну, щоб позбутися від проблем з суглобами і зв'язками. Інші стверджують, що хітозан захищає від різкої втрати ваги і виснаження при онкологічних захворюваннях.

Однак більша частина таких матеріалів посилається на якісь «експериментальні дослідження», більшу частину з яких складно знайти в наукових джерелах.

Допоможе хітозан схуднути

Візьміть найдешевший БАД — таблетки мікрокристалічної целюлози. Запийте склянкою води по інструкції, і почекайте півгодини. Хочеться їсти? Якщо голод нікуди не пропав, купівля хітозану для схуднення буде марною тратою фінансів. Хітозан, зазвичай, коштує дорожче, але в реальності працює абсолютно так само — створює штучне наповнення шлунка «матерією», яка досить погано перетравлюється.

Такі методи часто використовують ті, хто покладається в зниженні ваги на голодну дієту. Але правда полягає в тому, що результати, отримані таким способом, втримати не вдавалося ще нікому. Так, ви можете сидіти на строгій дієті в світі, і пити хітозан, щоб не відчувати голод, але після пари тижнів такої «роботи над собою», голод стане нестерпним, і ви наїстеся. Посилання на «волі сталевий капкан» тут недоречні. Коли працює механізм самозбереження для виживання, деякі проблеми з харчуванням можуть «проскочити повз свідомості людини. Так от і з'їдаються невраховані коробки цукерок і тортики, і виходить, що ми отримали, нічого не отримуючи, начебто. Саме так і «пухнуть з голоду» страждальці на гіпер-низькокалорійних дієтах. Але найчастіше, вони всі прекрасно бачать, відчувають і усвідомлюють.

Так що проблема з «придушенням апетиту» навіть не в ефективності чи неефективності використання для цієї мети хітозану. Питання полягає в тому, що сама стратегія провокує метаболічну адаптацію і зриви. Все ж, ми не призначені для того, щоб різко обмежувати калорійність харчування на довгий час. Ось і виходить, що таблетки так не працюють.

Важливо: хітозан теоретично може допомогти схуднути людині, який, для початку, зробить всі необхідні розрахунки, і з'ясує, скільки калорій йому треба для схуднення. Якщо у такої людини будуть проблеми переїданням, хітозан допоможе йому триматися в рамках. Питання тільки в тому, наскільки адекватні ці рамки для збереження здоров'я.

Хітозан, харчові жири, і схуднення

На жаль, навіть ефективне «блокування» харчових жирів не є хорошою стратегією схуднення:

  • жири підвищують ситність кожного прийому їжі. Якщо ми не додаємо їх до сухих каш, салатів, або нежирному м'ясу і рибі, ми навряд чи отримаємо всі необхідні поживні речовини, про що організм буде сигналізувати сильним голодом. Знежирена їжа перетравлюється і засвоюється швидше, ніж містить адекватні кількості жиру;
  • виняток як насичених, так і ненасичених натуральних жирів з часом веде до метаболічної адаптації. Це цілий комплекс змін в організмі, викликаних змінами гормонального фону. Більшість людей стикається з метаболічної адаптацією у формі зниження рівня гормонів щитовидної залози. Така людина перестає втрачати вагу, як би активно він не дотримувався дієти, і скільки б не тренувався. Адже аматорські тренування не здатні створити значний дефіцит, так і відновлення з низьким рівнем гормонів буває порушено;
  • низький рівень насичених жирів або їх повна відсутність веде не стільки до виключення ризику виникнення холестеринової хвороби, скільки до проблем з зачаттям, низького рівня статевих гормонів, і швидкого старіння. Сучасні джерела з дієтології не рекомендують зменшувати кількість насичених жирів у раціоні менше 10 м;
  • «насильницька ліквідація» жирів веде і до порушення засвоєння вітамінів А, Д, Е, і ряду захворювань, пов'язаних з їх дефіцитом. Підвищується ризик остеопорозу у людей зрілого віку, «прискорюється» старіння, знижується рівень статевих гормонів. Зазвичай, прагнучи до краси і здоров'ю, ми бажаємо абсолютно протилежних ефектів.

Загалом, блокувати жири не корисно для здоров'я. Так і в сенсі створення дефіциту калорій вигода, зазвичай, буває мінімальною. Любитель «блокування жирів» зазвичай стикається з тим, що його організм перестає справлятися з апетитом і успішно «доїдає» нежирної, але об'ємної їжею. Думайте про щось на кшталт зефіру або пастили, або тих же макаронів без жирного соусу. Загалом, худнути способом блокування жирів нам не рекомендують. До того ж, це зовсім ніяк не допоможе людині, яка вживає велику частину калорій з простих вуглеводів, наприклад, із солодощами.

Хітозан та здоров'я

Зазвичай лікарі не призначають хітозан. Ліками він не є, в довідниках ліків не згадується. Все, що ми можемо дізнатися про нього, ми дізнаємося від продавців Бадів. Звичайно ж, вони є зацікавленими особами, і інформація з їхніх вуст навряд чи може прирівнюватися до отриманої з незалежних джерел.

Виліковує чи хітозан діабет? Зазвичай у діабетика вже знижена секреція інсуліну, і харчовими добавками цього не виправити. Допомагає хітозан зробити «звичайну їжу» більш придатної для діабетика? Теоретично, як і всі харчові волокна, він повинен сповільнювати процес засвоєння їжі, і повинен сприяти «вирівнюванню» рівня цукру. А практично, з таких питань краще консультуватися з лікарем, щоб не нажити собі проблем, адже використовують «блокатори» люди зазвичай починають їсти ту їжу, яка заборонена їх медичної дієтою. Абсолютно точно можна сказати, що не варто їсти припустимо, солодку пастилу, і заїдати її таблетками хітозану.

Щодо атеросклерозу інформація теж не може сприйматися однозначно. Сучасна медична наука не вважає єдиною причиною цього захворювання любов до жирної і нездорової їжі. Навпаки, у багатьох людей хвороба викликана високим рівнем стресу і перевантаженнями, при досить чистому і адекватному харчуванні. Загалом, сьогодні лікарі вважають, що від помірної кількості насичених жирів у раціоні шкоди не буде, бо і не схвалюють наших з вами маніпуляцій з харчуванням.

Шкода хітозану

Перш за все, людина цілком може забезпечити себе смачною, здоровою і збалансованою їжею навіть при середньому достатку, якщо відмовиться від непотрібних витрат. Подивіться, скільки коштує банку того ж хітозану у всіма улюблених розповсюджувачів з мережевого маркетингу. Приблизно, як 10 кг багатих клітковиною овочів і фруктів. Якщо є рекомендовані 500 г в день цього майже на місяць вистачить. А адже є й більш дешеві овочі, і джерела клітковини в цілому. Людина, надмірно захоплений покупкою Бадів, викидає гроші, які можна витратити з користю для здоров'я. Не обов'язково на овочі, можна і на відпочинок накопичити, не займаючись надурочною роботою. Загалом, сенсу в не призначених лікарем препарати ніякого, і працювати треба, перш за все, зі своїми раціоном і режимом, а не з кількістю вжитих незрозумілого призначення речовин.

Для здоров'я препарат теж не однозначно корисний:

  • деякі види хітозану можуть містити сліди білкових фракцій, на які буває алергічна реакція. Зазвичай хітозан не рекомендують вживати тим, у кого є алергія на ракоподібних, молюсків та морепродукти;
  • препарат ускладнює травлення, і не містить таких харчових волокон, які його дійсно покращують. Він не може бути «їжею» для мікрофлори кишечника і викликає індивідуальну непереносимість. Якщо у людини проблеми з здуттям та газоутворенням після прийому хітозану, його краще скасувати;
  • хітозан може порушувати засвоєння жиророзчинних вітамінів, і може сприяти погіршенню засвоєння кальцію, що не дозволяє вважати його повністю безпечним для здоров'я.

Отже, наш «герой» не спалює жир, і не дозволяє повністю позбутися від «ненависного» контролю живлення. Його вживання здатне, хіба що, знизити апетит трохи, якщо така індивідуальна реакція організму. У довгостроковій перспективі прийом таких препаратів для схуднення програє простому отримання навичок правильного харчування.

Відео по темі

Читай також: