Калина

Всім відома калина – красива яскраво-червона напівпрозора ягода, палаючими гронами якої з осені палахкотять сади і ліси. Нарівні з горобиною та жимолостю вона здавна використовувалася нашими предками, як для приготування смачних страв, так і для лікування. Навіть пісня «Калинка-малинка» відома далеко за межами Росії, що доводить давню любов народу до цієї червоної ягоди. З калини, яку заготовляли з першими холодами, робили варення, пекли з неї пироги, наполягали на калині квас – цим відразу досягалися дві мети: різноманітність меню і зміцнення здоров'я. Так наші предки отримували необхідні вітаміни в осінній та зимовий період.

Корисні властивості калини

В наші дні калина також використовується в лікувальних цілях, з її допомогою лікують багато захворювань, у тому числі: гіпертонія, безсоння, неврози, виразка шлунка, гастрит, деякі шлункові поліпи, шкірні висипання та інші. Завдяки доступності, калина допомагає при багатьох хворобах обходитися практично без хімічних ліків.

До складу ягід калини входить велика кількість корисних речовин в легкозасвоюваній формі, в тому числі: вітаміни А, С, Е, К, Р; органічні кислоти, жирні кислоти, мінеральні солі марганцю, цинку, заліза; пектин; глікозиди; сахариди; дубильні і смолисті речовини. Всі вони містяться не тільки в самих ягодах, але і в корі, насінні, листках і коренях калини.

Калина, як і всі ягоди – низькокалорійний продукт. Тому вона дуже корисна для зниження ваги. У 100 грамах калини всього 27 калорій. Але з-за свого кисло-в'яжучого смаку доводиться додавати мед або цукор, що значно додає калорійності, тому слід не забувати про це. Наявність в соку калини антиоксидантів дозволяє з її допомогою боротися навіть з імунними і онкологічними захворюваннями.

Шкода калини

Як відомо, будь-які ліки можуть стати отрутою, і будь-яка отрута – ліками, все залежить від дози. Тому, якщо у вас немає серйозних проблем зі здоров'ям, то ви можете сміливо їсти пироги з начинкою з калини, не думаючи про наслідки. Але слід застерегтися тим, у кого є деякі хронічні захворювання.

Якщо ваші судини мають схильність до тромбоутворення, то з калиною треба бути обережніше – незважаючи на свої протисклеротичні властивості, калина може сприяти утворенню тромбів саме за рахунок підвищеного вмісту в ній заліза. При підвищеної згортання крові калина не рекомендується до застосування також з наведеної вище причини.

При гіпотонії (постійно зниженому тиску) калина може стати причиною ще більш низького тиску в силу того, що вона корисна швидше гіпертонікам, ніж гіпотонікам. Тому людям зі зниженим тиском слід обмежитися тільки пирогами з калиною. Зміст знижують кров'яний тиск речовин в начинки пирогів мізерно і не принесе шкоди вашому здоров'ю. Високий вміст в калині пурину може сприяти відкладенню солей при захворюваннях нирок і подагрі, тому слід приймати його тільки дуже короткими курсами.

І, нарешті, вагітним не варто захоплюватися калиною з багатьох причин. Схильність до тромбоутворення у вагітних – вельми небезпечний небажаний чинник і тому вживання калини в цілях підвищення імунітету слід застосовувати з обережністю, а то й зовсім виключити.

Застосовуючи калину в лікувальних цілях, потрібно пам'ятати, що вона сама є ліками. І якщо паралельно з калиною, наприклад, приймати препарати для зниження кров'яного тиску, то замість користі можна нанести шкоди – дія лікарського препарату багаторазово посилиться, як при передозуванні, що, власне, і станеться. Тому слід приймати калину і ліки в різний час протягом доби.

Відео по темі:

Читай також: