Калорійність молока

Зазвичай в довідниках калорійність молока варіюється в залежності від її жирності. На практиці, показник залежить ще і від того, який саме корм отримувала корова, і скільки вуглеводів в готовому продукті. Саме низькокалорійне молоко – 0,5% жирності, його іноді називають «нульовкою», що неправильно. Повністю сепарувати молочний жир не виходить. Саме «рекомендованих дієтологами» – від 1% до 2,5%. А прості люди більше люблять 3,2%, так як за статистикою – це саме продається молоко. Останнім часом стало модно говорити не стільки про корисні властивості цього базового продукту вітчизняної споживчої корзини, скільки про його шкоду. Чи це Правда, чи лобі виробників горіхових та соєвих «молочних» напоїв?

Корисні властивості молока

Молоко містить всі необхідні для росту і розвитку дитинчат ссавців речовини. У ньому є молочний цукор лактоза. Він швидко і легко засвоюється і дає енергію для росту і розвитку. Лактоза надає молоку горезвісний солодкуватий смак, який відрізняє натуральний напій від сурогату. Втім, харчова промисловість навчилася обходити це, просто додаючи в напій сахарозу.

Білки молока містять всі необхідні амінокислоти. Їх достатньо для забезпечення зростання тканин, розвиток органів, для приросту м'язової маси, нарешті. У часи, коли не було спортивного харчування, побутував наступний рецепт набору маси для дуже худих хлопців – випити 4 л молока в день. Хто не міг пити чотири, просто набирав трохи повільніше, але і сьогодні цей метод використовується деякими спортсменами, і допомагає їм отримати потрібну м'язову масу і силу для тренувань.

Протеїни молока виключно корисні для шкіри як раз в силу свого амінокислотного складу. Вони можуть допомогти зберегти її пружність і молодість. Пам'ятаєте серію соціальної реклами про красу від 1 склянки молока? Це чиста правда. Краще пити молоко, ніж ганятися за амінокислотними добавками для шкіри обличчя. Принаймні, дешевше – точно.

Молочні жири мають погану репутацію в світі дієт і схуднення. Однак і вони корисні. Насичений жир – те, що дозволяє нашим тілам підтримувати здоров'я нервової системи і синтезувати статеві гормони, а не просто холестериновая страшилка для тих, що худнуть. У середньому, дорослій людині потрібно близько 70-90 г жирів у раціоні, і 20-30 з них цілком можуть бути молочними, особливо якщо жирне м'ясо обмежена з будь-яких міркувань.

Молоко містить вітаміни А, Е, групи В, іноді його збагачують і іншими вітамінами теж. Воно є джерелом кальцію. Сьогодні можна купити і спеціалізований йодований напій теж.

Молоко для схуднення

Відомі розвантажувальні дні на молоці, питво його для зменшення апетиту і заміна ним одного прийому їжі. Все це допомагає заощадити калорії і знизити вагу. Але молоко як дієта – не самий кращий спосіб схуднення.

Набагато перспективніше пити його або додавати в свої каші або пластівці з висівками тоді, коли воно «поміщається» в матрицю калорій, от і все.

Сьогодні популярна зовсім інша точка зору на молоко. Нібито, воно псує все схуднення в силу того, що в ньому містяться гормони. Нібито, для дорослої людини пиття молока – неприпустима розкіш, так як воно змінює його гормональний фон. Підвищує пролактин і грелін, опускає – лептин, і в підсумку наш герой з-за стаканчика молочка виявляється в ситуації, коли їси все підряд, але нічого не насичує. І природно, саме через молока-то все і поправляються.

Насправді, для людини зі здоровим звичайним нормальним відсотком жиру і без алергію на лактозу розмови про «з молока заливає» є перебільшенням. Якщо ви здорові, не чутливі до інсуліну і не відчуваєте проблем з коливаннями рівня цукру у вас немає алергії і молоко не є продуктом для зриву – пийте. Те ж саме стосується і всіх молочних продуктів.

Шкода молока

Різні альтернативні системи оздоровлення мають наступні гіпотези про шкоду молока:

  • необхідно відмовитися від молока, так як виробники годують корів гормонами для лактації. До відома знавців гормональної терапії, цими самими гормонами не «годують», їх «колють». І вони досить дороги для того, щоб колоти їх великій рогатій худобі. Цілорічна лактація досягається просто більш частим осіменінням, ніж то звичайно буває в живій природі. Інше питання, що молоко від «промислових» корів не містить всіх вітамінів, так як вони не пасуться, а стоять у загоні, споживаючи не траву, а штучно створений людиною комбікорм, але це, погодьтеся, і не гормони. До речі, ні одна історія про гормони в нашій країні поки не увінчалася тріумфом прихильників того, що їх дійсно дають коровам. Принаймні, у ЗМІ доказів достатньої чистоти поки ще немає;
  • молоко викликає накопичення слизу в шлунку, в легенях – мокротиння, в організмі в цілому – зайвих кілограмів. Причому дану точку зору приписують Аюрведі. Тоді як пояснити, що мало не половина аюрведичних сумішей, так чи інакше, вживається з молоком? Аюрведа трохи тонше, ніж заборона для всіх і вся на вживання їжі певного виду, і це теж треба враховувати;
  • молоко просто викликає алергію. Тут варто зауважити, що порушення засвоєння лактози – не така вже рідкісна річ у сучасній західній цивілізації. Але тут все досить просто. Людина, що має це порушення, з дитинства про нього знає. Адже не тільки склянку молока, але і порція морозива ведуть його у відомому напрямку досить швидко. Це саме порушення супроводжується здуттям живота, досить сильною діареєю, не такого формату, щоб жити і не помічати. Непереносимість лактози легко коригується прийомом ферментів. А ще в продажу для бажаючих є безлактозні молочні продукти;
  • від молока поправляються. Тут пишуть часто і про народні рецепти з набором ваги (4-6 л молока пам'ятаєте? Ось те-то й воно), і про коров'ячі естрогени, від яких у чоловіків-фанатів бодібілдингу виростає гінекомастія (вона виростає від ароматизації деяких ефірів, далеко не з коров'ячого молока, якщо вже начистоту), і про жінок, яким молоко не підходить, так як їх з нього «заливає». Знову ж таки про «заливає жінку з молока» можна всерйоз говорити, перебуваючи в змагальній формі і маючи менше 12% жиру, але не коли людина має нормальну вагу, мало м'язів і щодо багато жиру. «Заливає» означає банальний набір води під шкіру, а не жирові відкладення, які звисають з боків з-під занадто тугих штанів, вибачте. Так що читати все, що пишуть готуються до змагань люди і застосовувати це на собі зовсім не обов'язково.

Хімічний склад молока і його калорійність

Калорійність молока 0,5% жиру – 30-33 ккал, воно містить від 3 до 4 г вуглеводів, 3-4 г білка, і 0,5 г жиру. Молоко 1% – 40 ккал, 1 г жиру, молоко 2,5% такі ж показники по білках і вуглеводах і 2,5 г жиру. Продукт містить вітаміни А, Е, РР, вітаміни групи В, а також кальцій, вітамін Д, йод, цинк, мідь і залізо в невеликих кількостях. Натуральне молоко не містить домішок, сахарози і загусників.

Прочитайте інші корисні статті про молоці:

Користь чаю з молоком
Чи можна пити молоко на ніч?
Молоко вранці — пити чи не пити?
Молоко для схуднення
Молоко – користь і шкода

Відео про користь молока

Читай також: