Кава

Кава – чи не найбільш суперечливий напій у світі. Медики то лають його, то підносять на п'єдестал, мало не щодня публікують нові дослідження про користь або шкоду кави, а харчова промисловість навчилася робити універсальний, безпечний кави без кофеїну. Цей напій звинувачували в епідемії ожиріння і проголошували чи не головним спалювачем жиру, його вважають однією з причин широкого розповсюдження депресії в США. Неоднозначна слава призводить до того, що багато людей відмовляються від кави, що не завжди виправдано.

Корисні властивості кави

Натуральна мелена кава – напій з кавових бобів середнього і високого ступеня обжарювання. Незважаючи на назву, цей продукт не має нічого спільного з сочевицею і квасолею. Боби кави – джерело підбадьорливого алкалоїду кофеїну. Його невеликі дози здатні покращити настрій, підбадьорити, поліпшити реакцію і пробудити почуття.

Якісний кофеїн вважають одним з кращих енергетиків у спорті. Чашка кави, випита за півгодини до тренування, покращує результати спортсменів майже з гарантією, тоді як та ж сама чашка кави після блокує розщеплення жирів в печінці. Існує інформація про те, що якісний кави за кількістю антиоксидантів перевершує зелений чай і може вважатися напоєм краси, корисним для шкіри.

Дослідження Університету Гарварда підтверджують, що кава захищає серцево-судинну систему від захворювань. За даними вчених любителі цього напою найчастіше ігнорують популярні способи турботи про здоров'я – спорт, прийом вітамінів, відмова від алкоголю і куріння, проте, в середньому, менше схильні до інфарктів, ніж однолітки.

Кава покращує кровообіг у мозку людини, сприяє активізації довготривалої пам'яті, і підвищує інтелектуальну активність. Так що пара чашок кави під час навчання або роботи – не така вже й погана ідея.

Застосовують каву не тільки в кулінарії, але і в косметології. Всім відомий «кавовий скраб» – розтирання шкіри спить кави для того, щоб скоротити кількість відмерлих клітин, прискорити відновлення шкірних покривів і надати тонус. Поєднуйте кави з будь-якими корисними маслами, начебто кунжутного або кокосового, щоб подвоїти результат.

Шкоду кави

Про шкоду кави заговорили, насамперед, з винаходом розчинної аналога напою. Дійсно, великі кількості розчинної кави (більше 2 чашок в день) створюють підвищене навантаження на нирки і печінку, і сприяють утворенню каменів у жовчному міхурі. Втім, за даними вчених, більша частина любителів розчинної кави банально не стежить за своїм здоров'ям і ігнорує прості способи турботи про нього, начебто раціонального харчування і фізичних вправ. Так що коренем проблеми може бути зовсім не п'ють каву, а ставлення до себе і свого тіла.

Безумовно не слід пити каву гіпертонікам, хворим на гастрит і колітом, схильним до гестозу вагітних. З приводу нормальної вагітності і кофеїну у дієтологів немає єдиної думки – часто кажуть, що можна вживати стандартні пару чашок напою, особливо цю точку зору просувають західні лікарі. Вітчизняна ж медицина стоїть на жорстких позиціях – кави вагітним і годуючим пити не можна.

Забороняють цей напій і хворим з підвищеною нервовою збудливістю. Такі різні захворювання як бронхіальна астма, неврози різної природи, психози та істерики накладають табу на вживання кави. Іноді, втім, хворим радять аналог без кофеїну.

Котрі худнуть теж іноді забороняють кави, стверджуючи, що він «зашлаковує» організм. Об'єктивних даних про шкоду простого чорного кава без добавок і цукру для зниження ваги не існує, підвищення ваги сприяють, насамперед вживання «супутніх товарів» – цукерок, цукру і вершків.

Читай також: