Кетогенна дієта

Кетогенна дієта – один з методів лікування епілепсії. Вона використовується в комплексі заходів разом з іншими засобами, наприклад, медикаментами та фізіопроцедурами. Призначати даний режим харчування, особливо якщо мова йде про дитину, може тільки лікар. Зазвичай метод вимагає неухильного дотримання раціону і тому найчастіше застосовується в стаціонарі. Основний результат цього суворого режиму харчування – обмеження або повне зникнення епілептичних припадків. Варто мати на увазі, що слід строго дотримуватися режиму, ніякі варіації неприпустимі. Під час лікування бажано постійне спостереження медика і можливість звернення за допомогою в лікарню, в разі прояву ускладнень. Дітям до року не можна використовувати цей варіант лікування епілепсії.

Меню кетогенної дієти

У загальноприйнятому розумінні цього слова, даний раціон складно назвати меню адже він більшою мірою являє собою варіацію на тему лікувального голодування з подальшим «загрузом» продуктів, що викликають кетоз. Перші три дні терапії слід повністю відмовлятися від будь-якої їжі і обмежитися тільки питтям води в будь-яких кількостях. Мінералка і штучно підсолоджені напої з газом і без нього, а також соки забороняються. Вода може бути кип'яченою або очищеною. На цей період необхідно знизити рухову активність пацієнта, іноді показаний постільний режим.

Наступні три дні слід повільно, по чверті звичайної порції вводити їжу. В процесі вибору продуктів потрібно керуватися принципом 4 частини жирів до однієї частини білків і вуглеводів. Меню чимось нагадує так звані жирові дієти для зниження ваги. Головне – ви повинні повністю виключити такі продукти як крупи, фрукти, звичайний хліб, морква, буряк, картопля і макарони. Для лікування дорослих застосовують такий раціон на четвертий, п'ятий і шостий дні:

Сніданок: 2 варених яйця, 55 г вершкового масла, 15 г жирних вершків в чай або каву.

Обід: 2 сосиски, чверть помідора, 1,5 ложки майонезу.

Вечеря: 10 г вершкового масла, 1 куряча грудка, півчашки зеленої стручкової квасолі з 2 столовими ложками рослинного масла.

Пити можна чай або каву, не зловживаючи останнім. Варто зауважити, що можливі й інші харчові поєднання. Наприклад, бутерброд з білкового хліба і 30 г вершкового масла на сніданок, салат з 150 г пісного м'яса, 30 г рослинної олії, однієї цибулини і огірка на другий сніданок, щі з жирною сметаною і піджаркою на вершковому маслі, 100 г свинини, смажені на вершковому маслі з помідорами і чай з вершками на обід, кава з вершками та білковий хліб з маслом на полудень, і яєчня з грудинкою, огірок, 50 г білкового хліба на вечерю.

Протипоказання кетогенної дієти

Ця дієта містить величезну кількість жирів і велике – білків. Вона строго протипоказана людям з будь-якими відхиленнями в роботі печінки і нирок. Ці органи просто не здатні ліквідувати продукти розпаду білків і жирів, і кетонові тіла, тому таке харчування може викликати загострення хвороби. Подібний раціон не рекомендований людям з атеросклерозом серйозних стадій, кардіологічними проблемами. Проте лікарі часто керуються принципом «найменшого зла» і призначають кетогенну дієту з міркувань того, що епілепсія є більш важким захворюванням. Не призначають дієту і на тлі медикаментозного лікування топіраматом у поєднанні з вальпроатом.

Строго кажучи, дієта діє неоднаково на різних пацієнтів. Під час її дотримання слід вести не тільки харчовий щоденник, але і відстежувати частоту і тривалість нападів. Про доцільність лікування після шостого дня кетогенного харчування може дати висновок тільки лікар.

Важливо: перш ніж сісти на кетогенну дієту, проконсультуйтеся з лікарем.

Читай також: