Кишмиш

Під словом «кишмиш» ховається і особливий сорт винограду без кісточок, і одержуваний з нього корисний родзинки. Це смачний, солодкий продукт, який подобається дорослим і дітям. Ось тільки останнім часом все більше дієтологів критикують вживання винограду, в тому числі і цього сорту, і зараховують народного улюбленця чи не головним ворогам фігури. Загалом, у кишмишу досить корисних властивостей, щоб включати його в свій раціон регулярно, і він куди корисніше навіть самих низькокалорійних цукерок. Так що помірне вживання цієї природної «солодощі» цілком може стати частиною здорової дієти.

Корисні властивості кишмишу

Виноград цього сорту підходить для дитячого харчування, коли прикорм вже зроблений. На відміну від звичних темних сортів винограду, дамських пальчиків та інших форм ягід з кісточками, він має тоншу шкірку, і позбавлений кісточок, так що вдавитися їм неможливо. А ще дітям дуже подобаються дрібні ягідки. Продукт досить рідко викликає алергію у дітей, і не є типовим провокатором діатезу. Крім того, для його пережовування не потрібні «дорослі» зуби. Суцільна користь!

За хімічним складом продукт нагадує білий виноград. Він майже не містить ресвератролу, корисних для серця, зате включає в себе інші антиоксиданти – вітамін С, і зелений пігмент хлорофіл. Ці компоненти беруть участь в обміні речовин, покращуючи імунітет, зростання і відновлення тканин, тому-то виноград і є визнаним компонентом дитячого харчування.

Кишмиш містить деяку кількість харчових волокон, менше, ніж яблуко і груша, але це є швидше перевагою, коли ШКТ людини не дуже добре справляється з переварюванням джерел клітковини. Саме тому виноград часто є першою ягодою, повертається в раціон після різних харчових отруєнь.

Кишмиш – джерело фруктози, яка є, швидше, корисним джерелом енергії для людини, ведучого активний спосіб життя, ніж шкідливим джерелом зайвих калорій. Однак все дуже індивідуально – багато людей, які мало рухаються в звичайному житті, повинні серйозно обмежувати вживання цього фрукта.

Сушений кишмиш або родзинки широко застосовується в народній медицині, вода, настояна на 200 г родзинок, вважається хорошим засобом проти кишкових кольок у дітей. Тільки ягоду слід ретельно промивати.

Свіжий кишмиш містить близько 72 ккал (стиглі сорти – до 80 ккал) на 100 г, а сушений – від 260 до 300 ккал, в залежності від ступеня просушування.

Шкода кишмишу

Переїдання цього продукту здатне викликати метеоризм, діарею і всі симптоми харчового отруєння. Запускати стан не треба – фрукти, багаті фруктозою досить серйозно порушують травлення при надмірному їх вживанні, і ігнорування цього факту може спричинити за собою цілком серйозні порушення засвоєння їжі і води. «Фруктову» діарею лікують так само, як і звичайну і обов'язково призначають великі кількості стабілізаторів водного балансу.

Кишмиш не завжди добре поєднується з молочними продуктами, особливо свіжим молоком, наслідки можуть нагадувати харчове отруєння. Народні рецепти з ізюмні водою не завжди приносять полегшення, взагалі, слід консультуватися з лікарем перш ніж давати дитині водний настій родзинок.

Діабетикам не слід їсти виноград, в тому числі, і цього сорту. Класична дієтологія не рекомендує його і хворим на ожиріння, так як високий вміст фруктози сприяє коливань рівня цукру в крові і підвищує апетит. Сучасні американські дієтологи не так категоричні. Зокрема, автор рецепта відомої води для очищення організму Синтія Сасс пише, що виноград цілком можна їсти з щільним сиром, домашнім сиром, курячими грудками, креветками. Білок, що міститься в цих продуктах, робить засвоєння виноградних цукрів більш повільним, а все блюдо – більш ситним.

В дієтології, не дотримується принципу виключення продуктів, часто можна зустріти рекомендації про те, щоб калорійність з'їдається «спірного фрукта» була не більш 10% від добового раціону. На стандартному раціоні в 1200-1500 ккал, таким чином, можна з'їдати 150-200 г кишмишу.

Родзинки з кишмишу слід вживати з обережністю. Котрі худнуть рекомендують додавати в йогурт і сир, щоб поліпшити смак і уникнути добавки цукру. Однак «доза» продукту теж вкрай мала – всього 7 штучок на порцію.

Слід уникати покупки штучно приготованого кишмишу – ягід, виварених в цукрі. Їх відрізняє від в'яленого продукту більш презентабельний зовнішній вигляд і наявність клейкого «сиропу» на дні упаковки. Крім того, не рекомендується використовувати для дитячого харчування ізюм і кишмиш, окуренный в цілях кращого збереження оксидом сірки.

Читай також: