Кисломолочні продукти

Мабуть, кисломолочні продукти є у раціоні всіх народів світу, які вирощують велику і дрібну рогату худобу. Здавна цей спосіб приготування молока користувався популярністю за рахунок зручності. Достатньо було просто залишити молоко, додати закваски, і кисломолочний напій готовий. З часом люди навчилися робити сир, сир, і винайшли різні способи сквашування молока. Сьогодні ми можемо насолоджуватися легкими кефирными напоями, сиром різної жирності, кремовим йогуртом і іншими продуктами. Кисломолочні продукти — важлива частина здорової дієти, щоправда, сьогодні багато джерел стверджують, що і їх варто виключати при певних захворюваннях та станах.

Корисні властивості кисломолочних продуктів

Користь кисломолочних продуктів обумовлена способом їх приготування. Ми отримуємо кефір або йогурт після того, як корисні бактерії були додані в свіже молоко. Процес сквашування дозволяє зменшити кількість вільної лактози, і робить молочні білки більш простими для засвоєння дорослою людиною. Йогурт, кефір і сир володіють більшою поживною цінністю, ніж свіже сире молоко. Лактоза у них мало «обтяжує» травлення, і людина не відчуває тяжкості і не стикається з розладом травлення, як то буває, якщо в раціоні переважає свіже молоко, а є проблеми з травленням.

Корисні бактерії і грибки, за допомогою яких відбувається сквашивание, мають пробіотичними і пребіотичними властивостями. Вони здатні не тільки оздоровлювати кишкову мікрофлору, але і допомагають позбавитися від патогенної флори. Кисломолочні продукти корисні після харчових отруєнь, при різних захворюваннях ШКТ та відчуття «важкості» в шлунку і кишечнику.

Майже всі кисломолочні продукти обдалают м'яким проносним ефектом у свіжому вигляді. Рідкі можуть забезпечити ще і невеликий сечогінний ефект. Тому таку їжу часто називають очисної, і рекомендують всім, хто хоче швидко позбутися наслідків переїдання.

Корисна дія пребіотиків з цих продуктів має комплексний вплив на здоров'я:

 • поліпшується стан шкіри;
 • більш повним стає засвоєння водорозчинних вітамінів і мінералів з їжі, раціон тим самим стає більш повноцінним, і комплексний вплив на здоров'я не змусить себе довго чекати;
 • зникають запор і метеоризм як наслідок недостатньо активної роботи кишкової мікрофлори, сама флора оздоровлюється;
 • більш простим стає дотримання дієти, покращується переносимість дефіциту калорій;
 • поліпшується стан шкіри голови, волосся, нігтів;
 • зменшуються прояви акне і інших інфекцій;
 • покращується опірність різним захворюванням, підвищується імунітет.

Крім пребіотиків, кисломолочні продукти є джерелом повноцінного білка. Він дає повний набір амінокислот, які сприяють відновленню абсолютно всіх тканин. Варто враховувати, що кисломолочні продукти можуть бути не найдосконалішим джерелом білка, так як містять зазвичай 3-4 г протеїну на 100 мл продукту, але вони сприяють повному задоволенню потреби, якщо є й інші джерела протеїну.

Кисломолочні продукти містять молочний жир, який, як не дивно, в помірних кількостях дуже корисний для здоров'я. Можна регулювати кількість його надходження в організм, купуючи продукти більш низької жирності, якщо це необхідно. Але в цілому, кисломолочні продукти слід розглядати одним з перспективних джерел насичених жирів.

Такі жири дозволяють нам:

 • отримувати повноцінне відновлення після фізичних навантажень;
 • мати здорову центральну нервову систему;
 • підтримати здоров'я гормональної системи, так як насичені жири необхідні для синтезу статевих гормонів в організмі.

Користь кисломолочних продуктів для схуднення

Сьогодні багато джерел стверджують, що сир і кефір варто виключити, якщо худнеш. Пояснення досить просте — продукти здатні підвищувати рівень інсуліну точно так само, як і банальні джерела простих вуглеводів. Якщо ми їмо занадто багато кисломолочної продукції, ми ризикуємо постійно боротися з перепадами рівня цукру крові і голодом, і будемо переїдати. Крім того, секреція інсуліну у підвищених кількостях буде сприяти тому, що наш організм просто не зможе підтримувати необхідний гормональний фон для спалювання жиру. У підсумку, ми не досягнемо своєї мети.

Хвиля популярності безмолочних дієт, відмова від сиру навіть в аматорських сушках», відмова від кефіру — чи виправдано це? Насправді, зазначений процес має значення тільки для людей, вже відрізняються екстремально низьким відсотком жиру, і виключно в змагальному періоді. Більшості жінок, які мають близько 25% жирової маси тіла або більше, дана інформація завдасть більше шкоди, ніж користі.

Відмовляються від сиру і кефіру часто відчувають:

 • «дезорієнтацію», пов'язану з відмовою від звичного продукту. Багато хто просто не знають, чим замінити, наприклад, перекус з сиру з ягодами. Так, звичайно можна поїсти і м'ясо птиці, і рибу з тими ж ягодами, але все буде «не те». Ось такі дрібні «незадоволеності» раціоном часто і призводять до великих зривів. Виходить, що ризик зриву високий, а бонусів від вживання безмолочної їжі мінімум;
 • різні порушення травлення, запори. Справа в тому, що в нашому раціоні мінімум інших джерел пребіотиків, крім молочної продукції. Ну хто буде їсти, скажімо, кімчі або квашену капусту кожен день? Зрозуміло, що простіше знайти якісний кефір від місцевого виробника, ніж ту ж хорошу квашену капусту. Дефіцит пребіотиків може мати глибоке системне вплив на організм. Зокрема, він може бути причиною порушення засвоєння вітамінів групи В, проблем з шкірою, нервовою системою і сном;
 • дефіцит кальцію. Що б там не говорили в вегетаріанських джерелах про те, що пучок шпинату замінює склянку молока, але традиційно саме молочний кальцій є «головним» у нашому раціоні;
 • дефіцит насичених жирів. Про цю проблему заговорили недавно, але для відмовляються від раціонального планування власного харчування вона типова. У раціоні виявляється занадто велику кількість білків і занадто мале — насичених жирів. Це призводить до проблем з секрецією статевих гормонів та уповільнення метаболізму. Крім того, повністю знежирений раціон ситним не назвеш, і ті, у кого він повністю знежирений часто стикаються з численними проблемами з насиченням. Молочні жири — ідеальні насичені жири, вони дають нашим нервової і гормональної систем те, що потрібно, і не перевантажують організм.

Часто прагнуть схуднути використовують для складання раціонів тільки знежирений кефір, йогурт і сир. Багато дієтологи впевнені, що це, так би мовити, «технічна помилка». Так, ми можемо, звичайно, є все тільки знежирене, але тоді змушені будемо приймати МСТ або КЛА для «розгону метаболізму». І який у цьому сенс, якщо можна просто купити сир 2% жирності, або кефір 2,5% жирності?

Це, до речі, не означає, що нежирна продукція шкідлива, або її не треба їсти. Насправді, ми не повинні виключати її з раціону повністю. Варто тільки збалансувати кількість жирів так, щоб 10-15% загальної їх кількості надходило з молочними продуктами.

Котрі худнуть однак варто остерігатися так званих кисломолочних дієт. Це «стиль харчування», при якому всі продукти, крім молочних з раціону виключаються, і людина їсть виключно сир, кефір і йогурт. Монодієти на молочних продуктах позиціонуються як корисні, адже вони допомагають нам отримати пребіотики та інші корисні речовини. Насправді ж, монодієти шкідливі, так як вони створюють критичний дефіцит калорій, вуглеводів і корисних жирів, так і потреби організму в білку вони теж не задовольняють. Монодієти не рекомендуються нікому, і слідування їм вважається небезпечним для нашого здоров'я.

Які кисломолочні продукти краще

Так все ж кефір, йогурт, ряжанка або ацидофілін? Які кисломолочні продукти є кращими для нашого організму? Насправді однозначної відповіді на це питання немає, і бути не може. Кисломолочні продукти мають свої особливості, і дієтологи радять нам просто включати один з них в свій раціон щодня, і чергувати як можна частіше.

Вибираючи якісний продукт в магазині варто звернути увагу на:

 • термін придатності та дату випуску — найкращі кисломолочні продукти повинні бути свіжими, і від місцевого виробника. Молочні продукти з живими бактеріями і грибками не можуть зберігатися місяцями, це міф, тому якщо вам пропонують щось з дуже тривалим терміном зберігання, варто задуматися, а наскільки це взагалі корисно для здоров'я;
 • кількість загусників і барвників у складі, якщо продукт створений із застосуванням штучних речовин для згущення консистенції, містить багато барвників, він не може вважатися самим корисним;
 • кількість вуглеводів і цукру серед них. Молочні продукти в нормі містять 3-4 г вуглеводів на 100 мл, це лактоза — молочний цукор, але якщо продукт містить більше вуглеводів, це звичайний цукор, який доданий в продукт для поліпшення його смакових властивостей. Варто розуміти, що підсолоджування продуктів — це не кращий варіант для прагнучих зберегти стрункість фігури і нормальний рівень цукру крові;
 • загальний вигляд упаковки продукції. На жаль, в деяких магазинах досі практикують «перебивання» дати продукції і торгівлю простроченим товаром. Якщо упаковка з кефіром або ряжанкою має і виглядає так, як ніби у неї накачали повітря, швидше за все, почався процес бродіння, який сигналізує нам про те, що перед нами вже не сама свіжа і краща молочна продукція.

Шкода кисломолочних продуктів

Категорично заборонено кисломолочні продукти тільки при захворюваннях нирок, які вимагають обмеження кількості білка в харчуванні, а також при непереносимості лактози. Непереносимість лактози проявляється у вигляді розлади травлення зазвичай, і мають це захворювання люди про нього зазвичай знають. Не варто плутати непереносимість лактози і «вигадані» харчові алергії, якими нас часто лякають популярні джерела про красу і здоров'я. В іншому ж, помірність і контроль за терміном придатності продукції допомагають краще, ніж повне виключення молочної продукції з раціону.

Відео по темі

Читай також: