Куряча печінка

Вживання в їжу курячої печінки – питання досить спірне. Деякі джерела сучасного здорового харчування стверджують, що цей традиційний продукт містить занадто багато шкідливих речовин. Приклад зазвичай наводяться гормони, які, нібито, дають курям промислового виробництва, щоб ті швидше росли. У дусі цього, згадуються й такі малоаппетитные речі, як розпад клітин печінки, і збереження метаболітів тих самих курячих гормонів у стравах, які ми собі готуємо. Інтернет переповнений чутками, у кого-то з-за контакту з курячим кормом, нібито, почали нереально швидко рости нігті, чому-то все це пов'язують і з якістю печінки. Між тим, у більш традиційній дієтології печінку і субпродукти вважаються виключно корисними компонентами раціону.

Корисні властивості курячої печінки

Насамперед, печінка є джерелом білка. Вона містить всі незамінні амінокислоти, і особливо багата лізином, триптофаном і метіоніном. Введення в раціон джерел лізину виключно важливо для всіх, хто відчуває підвищені навантаження на суглобово-зв'язковий апарат. Отримання лізину з їжею сприяє більш швидкому відновленню суглобів і зв'язок. Крім того, лізин впливає на метаболізм кальцію, що дозволяє йому вважатися компонентом харчування, важливим для запобігання остеопорозу.

Вживання з їжею джерел триптофану дозволяє заспокоїти нерви, запобігти різні проблеми зі сном. Іноді навіть рекомендують людям, що страждають безсонням додатково вводити триптофан в свій раціон, щоб обходитися без медикаментів. Амінокислота сприяє відновленню нервової системи, зокрема, володіє заспокійливим ефектом.

Традиційно, печінка цінують не тільки за багату білкову складову, але і за наявність заліза у складі компонентів. Фактично, залізо є основним мінералом для кровотворення. Курячу печінку, зокрема, рекомендують їсти для профілактики залізодефіцитної анемії, зниження гемоглобіну крові. Особливо важливо включати субпродукти в раціон жінок дітородного віку.

Куряча печінка багата вітаміном В12, що відповідає за процеси кровотворення, зокрема. Продукт рекомендують включати в раціон дітей, причому вітчизняні дієтологи вважають, що прикорм можна починати з піврічного віку.

Печінка містить фосфор, його там менше, ніж у рибі, але все ж продукт може стати гарною підмогою для людей, які стежать за його рівнем. Мінерал сприяє оздоровленню органів зору, дозволяє зберегти кістки міцними, а суглоби – рухливими, а також позитивно позначається на всіх процесах в мозку людини.

Куряча печінка багата калієм, мінеральною речовиною, що дозволяє поліпшити роботу серцевого м'яза. Завдяки такому складу, продукт рекомендується для харчування кардіологічних хворих. У природному вигляді куряча печінка містить відносно мало жиру, для дієтичного харчування її готують з невеликою кількістю масла, що дозволяє в повній мірі зберегти корисні властивості.

Вітаміни в продукті теж містяться. Печінка є джерелом вітамінів А і Е, що дозволяє вважати її справжнім продуктом краси, адже ці речовини «відповідальні» за стан шкіри, волосся, і можуть підтримати здоров'я гормональної системи, в тому числі, і в періоди активних фізичних навантажень.

Куряча печінка містить комплекс антиоксидантів – вітаміну В1 і С. тому Часто її називають хорошим продуктом для всіх, хто прагне відмовитися від куріння і відновити здоров'я. Продукт придатний і для вагітних, в силу свого вітамінно-мінерального складу.

Курячу печінку включають у харчування діабетиків і хворих на ожиріння. Продукт містить близько 137 ккал, 5 г жирів. Історія про холестерин відноситься, скоріше, до свинячої печінки.

Шкода курячої печінки

Історії про гормональних курей в даний час не підтверджені жодною офіційною організацією охорони здоров'я на території нашої країни. Періодично виникають різні «журналістські розслідування», а також ведеться пропаганда в тематичних блогах. До цього потрібно ставитися зі здоровою часткою скептицизму – справжні анаболічні гормони трохи дорогуваті, щоб годувати ними курей, а дуже багато виробники зовсім не такі багаті, як це здається простим масам. Якщо дійсно має місце продаж печінки, підданої впливу стероїдних гормонів, питання про метаболитах не є аксіомою.

Різні речовини виводяться з організму по-різному, те ж саме можна сказати і про їх накопичення в тканинах. Тому міркування про гормони не відрізняються необхідної ступенем конкретності.

Якщо вже ви так боїтеся страшної хімії, просто купуйте курей у дрібних виробників, які як раз з фінансових причин виробляють «органіку».

Шкоди печінки може проявитися і без всяких гормонів, токсинів та інших страшилок. Продукт багатий екстрактивними речовинами, тому не рекомендується літнім людям з порушеним травленням, всім, у кого є певні проблеми з органами травлення, захворювання печінки, шлунка, нирок, підшлункової залози.

Унаслідок високого вмісту білка не рекомендується у гострому періоді таких захворювань як пієлонефрити.

Але більшу частину «шкоди» дає нам не печінка, а способи її приготування. Погодьтеся, мало хто готує курячу печінку на пару з, наприклад, спаржею на гарнір. Більшість смажить її на вершковому маслі, присмачуючи сумнівними підливою на основі масла, сметани, борошна, цибулі. Проблема харчування таких людей полягає в тому, що вони не здатні зрозуміти звичайний, не присмачений купою кулінарних інгредієнтів, смак продукту. І їм просто здаються знущанням здорові рецепти. Природно, якщо є подібним чином і не займатиметься фізично важкою працею, буде поступово набирати зайву вагу.

Ну а «холестерин» і всі пов'язані з ним жахіття – якраз продукт неправильного приготування курячої печінки з масою «сторонніх» жирів. Тому в харчуванні слід дотримуватися розумний баланс між тим, що здається вам смачним, і тим, що об'єктивно є корисним, і тоді печінка не принесе ніякої шкоди.

Читай також: