Лопух

Мало хто знає, але звичайний лопух відноситься до того ж сімейства, що і айстри. Придивіться, його бузкові квіточки нагадують «зірку вересневого букета». Втім, більшості садівників-любителів лопух відомий як самий злісний бур'ян. Варто лише залишити в землі хоч шматочок його кореня, і небажана рослинність тут як тут. Але, в наступний раз як будете корчувати лопухи на ділянці, не викидайте коріння. Вони дуже корисні і як харчовий продукт, і як сировину для домашньої косметики. А ще в деяких національних кухнях, наприклад, японської і далекосхідної, існують справжні салати і гарніри з коренів лопуха.

Корисні властивості лопуха

Коріння цієї рослини містять досить велику кількість легкозасвоюваних вуглеводів, клітковину та інулін. Останній особливо цікавий, якщо ви прагнете «прокачати» корисну флору кишечника. Відомо, що натуральний отриманий з коренів лопуха інулін прискорює відновлення кишкової флори нітрохи не гірше, ніж спеціальні препарати клітковини, які з тією ж метою придбати в аптеці. Якщо хочете використовувати лопух як пребіотик, його корінь просто потрібно промити, обшпарити окропом і натерти на крупній тертці. «Страва» можна їсти замість вечері зі склянкою бифидокефира або поєднувати з будь-якими салатними овочами. На смак корінь лопуха трохи нагадує топінамбур, і лише трохи гірчить, якщо його як слід не обшпарити. Не треба їсти «дубові» старі коріння, для харчових потреб найкраще підходять травневі лопухи. Правда, деякі городники заготовляють коріння як редьку, пізньої осені, і використовують в якості низькокалорійної заміни картоплі при приготуванні різних супів.

А ось старі коріння гарні для зміцнення волосся вітамін А, Е, С, дубильні речовини і цинк з залізом – те що потрібно для гарного рослинного ополіскувача. Для миття голови заваріть 200 г кореня половиною літра окропу і настоюйте 6-12 годин. Іноді корінь натирають на тертці, і наполягають із звичайною горілкою. Отриманий «лосьйон» використовують при облисінні і для прискорення росту волосся.

Листя лопуха мають антиоксидантні та імуномодулюючі властивості. Молоде листя лопуха додають у салати, іноді в них загортають голубці або навіть роблять з ними долму. Крім того, листя лопуха заварюють в якості «сировини» для ванн, особливо разом із заспокійливими трав'яними зборами.

Шкода лопуха

На жаль, сучасна екологічна обстановка не дозволяє вважати всі дикорослі трави і рослини виключно корисними. Збираючи лопух вздовж доріг, в місцях, де ведеться обробка сільськогосподарськими гербіцидами та пестицидами, і просто в місцях з підвищеним вмістом солей важких металів, ви ризикуєте здоров'ям. Якщо корисні властивості лопуха вас надихнули на його кулінарне або косметичний використання, посадіть грядку в своєму садку під яблунями, або просто купіть сушений порошок кореня в аптеці. Збирати лопух «де попало» – вірний спосіб разом з вітамінами «збагатитися» і токсичними і шкідливими для здоров'я речовинами.

Крім того, не виключені випадки непереносимості та алергії при вживанні лопуха в їжу. Зазвичай в якості ополіскувача для волосся подібного ефекту він не викликає, а от як продукт харчування може спровокувати справжній поліноз – нежить, постійне чхання, почервоніння слизових оболонок та інші неприємні симптоми.

Іноді зустрічається інформація про те, що екстракт лопуха володіє сильним «раскручивающим метаболізм» ефектом, і тому брати його з кофеїном, зеленим чаєм і іншими стимуляторами не варто. Подібна інформація не підтверджується науковими дослідженнями. У вживанні добавок з лопухом просто важливо знати міру і слідувати рекомендаціям лікаря, який призначив вам такі добавки.

Читай також: