Мед

Як-то людина кам'яного століття випадково дізнався, що в дуплі дерева, де знайшли собі притулок бджоли можна поживитися надзвичайно смачним ласощами – медом. Наш древній предок став збирати мед по дуплах дерев, по ущелинах скель, де були бджолині поселення – правда, гнізда доводилося розоряти і виганяти комах. Отримання бджолиного меду було справою важким і непростим – за зрозумілих причин бджоли завзято захищалися. Так приблизно з'явилися перші бортники, збирали мед за бортям в деревах. Зрозумівши, яка користь від зібраного меду, чоловік став цілеспрямовано «одомашнювати» цих комах, і отримання бджолиного меду стало більше «мирним».

Корисні властивості меду

З усіх природних ліків мед – чи не найбільш цінне і корисне. Отримання бджолиного меду процес тривалий: бджоли збирають квітковий нектар і несуть його у вулик, де вже приготовані стільники. Там нектар змішується з бджолиної слиною і після деякого часу дозрівання перетворюється у мед.

Смакові та ароматичні властивості меду залежать від рослин, які стали джерелом нектару, і в якій місцевості вони росли. Виходячи з цього, отримали популярність такі види бджолиного меду: світло-жовтий за кольором і різкий за смаком липовий мед, темно-жовтий ароматний вересковий мед, коричневого кольору з невиразним ароматом гречаний мед, золотистий, зі слабким ароматом соняшниковий мед, прозорий і дуже ароматний біло-акацієвий мед, швидко закристалізований, водянистий і майже білого кольору кіпрейний мед.

Може вийти і так, що бджолам не буде вистачати нектару з квітів, тоді вони починають «обробляти» дерева (і листяні і хвойні), «медвяну росу», то, що виділяють різні комахи. Виходить так званий «падевий мед.

У меді міститься до 90 % цукристого речовини, яке дуже легко засвоюється і корисно для людського організму. Також до складу меду входять ароматичні речовини і кислоти.

Лікування бджолиним медом засноване на його корисних властивостях: посилювати потовиділення, заспокоювати нервову систему. Мед – продукт, багатий вмістом вітамінів. Використання меду ефективно для лікування простудних захворювань, запалення малого тазу, при нервових розладах, при захворюваннях ШКТ, при безсонні, розладах обміну речовин, в тому числі, і при ожирінні.

Шкода меду

Потрібно додати, що лікування бджолиним медом буде дійсно лікуванням, якщо мед натуральний, а не його імітація. Остання є ні чим іншим, як простим цукровим сиропом, організму від такого меду – тільки шкоду. Є ще одна проблема – мед з бджолиним молочком та інші продукти бджільництва для когось можуть бути алергенами.

Для отримання ненатурального меду виготовляють штучний нектар і згодовують бджолам. До складу цієї підгодівлі входять цукровий сироп, фруктові соки, молоко, деякі ліки і т. д. Після неї бджоли виробляють абсолютно даремний за лікувальними властивостями продукт. Інші умільці, щоб не «ускладнювати непосильною працею» бджіл і для власного збагачення, навчилися варити з штучного нектару підроблений мед.

Є деякі секрети вибору бджолиного меду, за якими можна з'ясувати його якість і натуральність. Мед натуральний має природний медовий запах, без сторонніх ароматів. Смак такого меду солодкий і терпкий, без сторонніх присмаків. Штучний мед буде солодким, але терпкості в ньому не відчути.

Іноді в мед підмішують різні наповнювачі – крохмаль, борошно, цукор, крейда, желатин та ін. Дві краплі йоду на 1 ст. л. меду покажуть наявність крохмалю у складі меду, якщо мед підроблений. Про додавання цукру скажуть безперервні медові нитки, що ллються з ложки. У натурального меду така нитка через деякий час переривається. Зміст крейди можна перевірити так: розведіть у склянці води 1 ложку меду, додайте ? ч. л. оцтової есенції. Бурхлива шипящая реакція свідчить про наявність крейди – мед підроблений. Допомогти переконатися в якості меду може непрямим чином вага: 1 л натурального продукту буде важити 1430 р ± 20 р.

Вибирайте натуральний мед, і він принесе тільки користь.

Читай також: