Мойва

Скромна мойва переживає другий пік популярності. Те, чим раніше годували котів не дуже забезпечені громадяни, сьогодні тут і там з'являється в раціоні здорового харчування. Все дуже просто – північна рибка не лише хороша для засолювання, але й багата жирними кислотами омега-три і омега-шість. При цьому вона в кілька разів дешевше лосося і макрелі – інших популярних джерел цієї речовини. Тому мойва гарна не тільки для вусатих-смугастих, але і для їх господарів. Правда, користь продукту серйозно залежить від місця вилову, і способу приготування.

Корисні властивості мойви

Згадані вище жирні кислоти виключно корисні для серця і судин людини. Вони служать профілактикою так званої холестеринової хвороби, вміють коригувати стан гіпертоніків, і позитивно впливають на скорочувальну здатність серця. Корисні жири хороші і для тих, що худнуть, так як підтримують швидкість обмінних процесів, і коригують секрецію гормонів. Взагалі, вживання корисних жирів на дієті для схуднення допомагає запобігти множинні проблеми від почуття постійної мерзлякуватості, до «вовчого» голоду, і зникнення менструального циклу.

Вітамінний склад теж досить цікавий – рибка містить вітаміни Д і В 12, два чи не найбільш рідкісних речовини у харчуванні простого жителя Середньої смуги. Ці вітаміни відповідають за роботу нервової системи, ріст клітин, і, знову ж, швидкість відновлення тканин і обмін речовин. Крім того, з мойви можна отримати необхідні організму в невеликих кількостях натрій, калій, фтор і селен. Дієтологи вважають, що такий склад дає продукту просто унікальні зміцнювальні властивості. Так, стан нігтів і волосся у регулярно поглинаючих рибу зазвичай набагато краще, ніж у суворих м'ясоїдів.

Амінокислотний склад м'яса мойви повноцінний, що дозволяє рибці вважатися хорошим дієтичним джерелом протеїну. Калорійність розрізняється – осіння мойва більш жирна, і містить до 200 ккал на 100 г, весняна – пісна, до 112 ккал на 100 г, зазвичай інформація про «терміни» улову і кількості в ньому жирів міститься на упаковці, але можна визначити осінню мойву і візуально. Вона очікувано більш велика, з досить масивної спинкою. Білок риби краще засвоюється в відвареному, а не в сирому вигляді, тому мойву часто просто ошпарюють маринадом, з-за невеликого розміру вона «проварюється» за 3-4 хвилини перебування в гарячій воді.

Мойва несолона корисна при цукровому діабеті, так як її вживання дозволяє регулювати рівень цукру в крові. Її рекомендують вживати дітям з поганими показниками росту, всім, хто має проблеми від зорових перевантажень, і потребує додаткових вітамінах для відновлення сітківки ока.

Зберегти найбільшу кількість корисних властивостей дозволяє приготування на пару, з передують його розморожуванням у природних умовах. Існують дані, що варити відразу заморожену рибу не слід, так як це погіршує засвоєння білка.

Шкода мойви

Головний санітарний лікар США опублікував цілком офіційну заяву про те, що прості американці повинні їсти рибу і морепродукти не частіше, ніж 2 рази в тиждень. Це пов'язано з підвищеним вмістом свинцю в морській воді, і, відповідно, накопиченням його в тканинах риб. При цьому згадувалося, що найбільше свинцю в м'ясі морських хижаків –акул і скатів, наприклад. Але і пакет з мойвою, який ви принесли додому, цілком може «завітати» з екологічно несприятливого регіону. Російські офіційні органи не робили ніяких заяв з приводу частоти вживання риби північних морів, але, думається, в наших промислових зонах свинцю не менше, тому доцільно чергувати мойву, наприклад, річковими карасями з розплідника.

Другий момент полягає в популярному способі приготування рибки. Звичайно, у здорової людини 120 г солоної мойви не повинні викликати колапсу організму, однак хворим, схильним до затримки рідини, гіпертонікам і пацієнтам кардіолога, варто уникати соління, в тому числі і мойви. У звичайному ж раціоні солоності не повинні з'являтися частіше пари раз у тиждень, і, за даними довідника з медичної дієтології, у вигляді закуски, тобто в кількості не більше 60-100 г за прийом.

Копчена мойва досить шкідлива для здоров'я будь-якої людини. Високий вміст солі, штучні «дими», консерванти – в ній можна знайти не саму корисну половину таблиці Менделєєва. Зловживання цим продуктом веде до захворювань шлунка, підшлункової залози, нирок і печінки. А ще від копченостей псується шкіра, і стають більш жирними коріння волосся.

Слід уникати покупки неякісної рибки. Буває, що недбайливий виробник заморожує несвіжу мойву. Визначити таку можна тільки по очах – якщо вони каламутні або «не проглядаються» у всього брикету, краще відмовитися від покупки, можливо, риба не свіжа. Ідеальний варіант –покупка свіжої риби, але якщо це неможливо, підійде і продукт у вакуумній упаковці.

Відео по темі:

Читай також: