Насіння гарбуза

Зазвичай насіння гарбуза використовуються як легка закуска або елемент будь-яких овочевих салатів. Проте всього декілька десятиліть тому їх «їли» тільки в селах, а інший світ використовував для отримання гарбузового масла і лікарських засобів. Людство культивує гарбуз більше 2000 років, перші згадки про цей овоч належать до спадщини індіанців Латинської Америки. Гарбузове насіння там вживалися як глистогінний, додаткове джерело вітамінів і мінералів, і сировину для отримання масла. Втім, за довгі роки існування цієї овочевої культури мало що змінилося – людство все так само живиться і лікується насінням гарбуза.

Корисні властивості насіння гарбуза

Насіння гарбуза володіють високою за ступенем олійності. З них отримують зеленувате ароматне гарбузова олія. Продукт у наші дні можна придбати в будь-якій аптеці, він володіє підвищеною біологічною цінністю і використовується як всередину, так і зовнішньо. Гарбузову олію додають у раціон хворих на діабет, гіпертонією, ішемією, а також усіх, чий рівень холестерину підвищений. Продукт дозволяє боротися з негативними наслідками неправильного харчування завдяки високому вмісту омега-три жирних кислот. Гарбузовим маслом в народній медицині лікують опіки, а в цілком офіційною його рекомендують використовувати вагітним для догляду за шкірою грудей і живота.

Насіння самі по собі також містять значну кількість жирних кислот омега-три і можуть застосовуватися як продукт для оздоровлення серця і судин. Корисні жири виключно важливі і для роботи мозку, а також правильного функціонування гормональної системи. Ті, хто регулярно вживає омега-три зазвичай відрізняються здоровою шкірою, відносно спокійно справляються з перевантаженнями, і не мають проблем з репродуктивною функцією.

Гарбузове насіння в невеликій кількості (наші лікарі рекомендують 10-20 г насіння на добу, американці – до 43 г) здатні урізноманітнити та зробити більш збалансованою будь-яку дієту для схуднення. Не секрет, що починаючи худнути люди, найчастіше відмовляються від олій і жирів з-за їх високої калорійності. Така тактика для багатьох виправдана – дозувати масла надзвичайно складно. Проте насіння цілком можна зважити заздалегідь і використовувати як перекус, або добавку до будь-якого овочевого салату. З гарбузового насіння і лимонного соку готують салатну заправку, просто розтираючи обидва інгредієнта разом в блендері. Овочеві салати з такими соусами засвоюються краще, ніж зі звичайним рослинним маслом, і допомагають досягти мети оздоровлення та схуднення швидше.

Гарбузове насіння багаті клітковиною. «Плівка», яка їх покриває містить як розчинну, так і нерозчинну клітковину. Це дозволяє поліпшити стан мікрофлори, поліпшити травлення і, знову ж таки, зробити раціон харчування з низькокалорійних продуктів більш ситним.

Насіння гарбуза здатні поліпшити функціональний стан хворих на простатит. Іноді насіння використовують як засіб профілактики у цьому випадку вони обов'язково повинні бути сирими.

Продукт містить речовини, що пригнічують нудоту. Це часто використовується при, наприклад, непереносимості автомобільних подорожей. У цьому випадку насіння їдять до початку подорожі, приблизно за півгодини, і запивають невеликою кількістю води. Деяким жінкам насіння допомагають від токсикозу вагітних. У цьому випадку, денну порцію 40 г ділять на невеликі порції і перекушують ними 3-4 рази за ранок, при виникненні симптомів. Не рекомендується запивати насіння чаєм, і змішувати з іншою їжею, навіть крекерами і іншими «хрустяшками», які так популярні в народі від токсикозу.

Насіння також мають протипаразитарними (глистогонными) властивостями. Вони використовуються для профілактики і лікування відповідних захворювань у дорослих і дітей, а також, іноді у домашніх тварин.

Насіння гарбуза, розмелені в борошно, знайшли широке застосування в кулінарії. Особливо часто з їх додаванням готують кекси, мафіни і хліб ті люди, які з якоїсь причини відмовилися від злаків. Зокрема, така заміна показана хворим на целіакію, і може використовуватися, якщо людина дотримується палео, або будь-який інший безглютенової і беззлаковой системи живлення. Випічка з гарбузової борошном відрізняється іншим температурним режимом – розігріву духовки вище 150 градусів зазвичай не вимагається.

Насіння є додатковим джерелом білка у вегетаріанському і дієтичному харчуванні. Неповноцінний білок їх і не містить кількох амінокислот, але досить непогано засвоюється.

Шкода насіння гарбуза

Не рекомендується вживати насіння гарбуза людям з непрохідністю кишечника. Незважаючи на вміст клітковини, насіння можуть погіршити стан такого хворого, просто в силу того, що містять достатню кількість баластних речовин.

Також насіння гарбуза не радять їсти хворим із захворюваннями печінки і нирок, вони не підходять чинності багатого олійного складу. Деякі лікарі дозволяють своїм пацієнтам до 10 г насіння, але слід враховувати, що якщо такий дозвіл отримано, насіння доведеться зважувати, а не просто відміряти на око.

Не рекомендуються насіння в період загострення гастритів і коліту, вони можуть уповільнити процеси відновлення.

Іноді виникає алергія на насіння, їх специфічний білок або інші компоненти. Варто виключити її, перш ніж включати новий продукт в свій раціон.

Більша частина насіння, які можна знайти в супермаркетах... умовно марні. Проблема полягає в обсмажуванні. Тести щодо «збереження» омега-три в насінні при обсмажуванні не проводилися, але більшість організацій сходиться на думці, що для здоров'я необхідно є просто висушені насіння, а не їх обсмажений аналог.

Гіпертонікам і людям із захворюваннями нирок не рекомендуються популярні закуски з гарбузового насіння в солоній глазурі. Зі зрозумілих причин, їх слід уникати, і хворим ожирінням.

У будь-якому випадку, не слід переїдати гарбузового насіння понад міру, адже це може викликати розлад шлунку навіть у відносно здорової людини.

Читай також: