Обліпихова варення

Зазвичай обліпихова варення вважається продуктом підвищеної біологічної цінності. Насправді ж, не кожен продукт з такою назвою, який ми кладемо в свою візок в супермаркеті, володіє хоч якоюсь користю. Крім сили простих вуглеводів, зрозуміло, і можливо нравящегося комусь смаку. Більшість людей знаходять варення з обліпихи якимось «аптечним» на смак. Не випадково – рослина входить до складу багатьох зборів і трав'яних настоїв, бо його смак і викликає відповідні асоціації. Втім, є й делікатесні сорти варення і органічні, і навіть по-справжньому корисні для здоров'я.

Корисні властивості обліпихової варення

Що ми шукаємо в обліпиховій варення? Зазвичай – цілющі властивості самих ягід обліпихи. Вони вважаються потужним антиоксидантом, і джерелом досить рідкісних вітамінів.

Фактично, обліпиха – одна з небагатьох ягід, які містять в достатку вітаміни групи В. В ній немає тільки не зустрічається в рослинах вітаміну В12. Ягоди часто призначають при нервовому виснаженні, неврозах, депресіях, хронічної втоми і стресу. Обліпиха сприяє і нормального метаболізму вуглеводів, тому її вживання в їжу вважається важливим для всіх, хто прагне знизити вагу, нормалізувати рівень цукру в крові і не мати проблем з ендокринологією.

Помаранчева ягода – джерело вітаміну А, виключно корисного для всіх регенеративних процесів. Відновлення шкіри, м'язів після тренувань, волосся, зміцнення нігтів – все це «сфери впливу» вітаміну А. Ще він вважається винятково важливим для зору, і сприяє збереженню здоров'я сітківки очей. Обліпиха рекомендується при підвищених зорових навантаженнях.

Вона також містить вітаміни РР і Н, що сприяють збереженню здоров'я нервової системи і ряд важливих мінералів – кальцій, магній, натрій, залізо, калій.

Обліпиха вважається імуномодулятором, так як містить вітамін С. Саме з-за нього, до речі, і поїдається у великих кількостях варення з обліпихи. І саме через нього іноді це безглуздо.

Вітамін С тим краще зберігається, чим менше термічна обробка джерела по часу. Тобто, якщо варення в буквальному сенсі слова варене, можливо, вітаміну там залишилося не так багато. У харчовій промисловості з положення виходять дуже просто – додають в варення синтетичну аскорбінку, і все. Технічно, ніякої шкоди від неї немає, але є думка, що такий вітамін С засвоюється гірше. Та й чи варто завантажувати себе пошуком і покупкою варення, коли можна в будь-якій аптеці купити сироп шипшини дуже недорого.

Ситуацію посилює рідне законодавство. У нас ніхто не зобов'язує виробника вказувати спосіб приготування на упаковці. Ось і виходить, що «варення з обліпихи може бути не зовсім варенням, а скоріше, кулінарним спредом, складається їх цукрового сиропу, загусник і залишків макухи ягід, який вийшов в результаті віджимання соку. Останній, до речі, володіє високою біологічною цінністю, тільки якщо віджим відбувається без нагрівання, що теж, перевірити вкрай складно. Тому, до речі, в інтернеті і поширені поради «як зробити самому машинку для віджиму обліпихової соку і приготування обліпихової олії».

Загалом, ідеальне варення з усіма вітамінами – це просто ягода, перетерта з цукром або фруктозою. Зберігати такий продукт без холодильника не можна в принципі, і в продажу він є зазвичай тільки в магазинах органічних продуктах і деяких аптеках.

Шкода обліпихової варення

Варення – воно і є варення, тобто це не просто ягоди, а ягоди з цукром або підсолоджувачем. Його користь, навіть у разі вживання повної «органіки» досить сумнівна для людини з діабетом або зайвою вагою. Худнуть, взагалі-то, можуть їсти будь-яке варення, але дуже обмежена, і бажано, не на сніданок як це роблять багато, стимулюючи апетит, а після силового тренування. Але ось худнуть, нетолерантні до глюкози (зазвичай цей стан називають предиабетом в побуті) повинні від будь-якого варення утриматися, а вітаміни спробувати отримати з більш натуральними продуктами.

Вважається, що варення, в цілому – продукт без якого можна обійтися. Звичайно, воно краще, ніж повна відсутність вітамінів і мінералів з овочів і фруктів, але овочі і фрукти у свіжому вигляді для оздоровлення більш перспективні, і саме їх і рекомендують їсти тим, кому не байдуже власне здоров'я лікарі.

До речі, обліпиха відмінно зберігається в замороженому вигляді, якщо застосовувати шокову заморозку, вітамінів у ягодах буде більше, ніж у вареному невідомо ким варення.

Перетерті з цукром ягоди потрібно дуже акуратно зберігати. Вони «вибухають», тобто бродять без холодильника, тому баночка домашнього варення холодної варки повинна постійно перебувати в холодильнику, і ніяк інакше.

Взагалі, велика дискусія на тему: «Що краще, експортні яблука, невідомо звідки прилетіли і де і як зберігалися, або домашнє варення?» досить беспредметна. Продукти втрачають вітаміни с зберіганням і термічною обробкою. Як правило, перед надходженням їх у продаж ніхто не вимірює ступінь цих втрат, і не виявляє, скільки конкретно вітамінів де міститься. Все, що у нас є – загальна інформація. Більш того, навіть більш просунуті щодо контролю за якістю харчових продуктів країни ще поки не клеять на ягоди етикетки з вмістом вітамінів в реальності. Так що ніяких раціональних рад, крім «їжте все, що вам підходить в кількості, що відповідає вашим энерготратам» дати не представляється можливим.

Протипоказання у обліпихи і варення з неї теж є. Не можна їсти цю ягоду при абсолютно всіх захворюваннях нирок, печінки, кишечника, 12-палої кишки, гастритах, кислотному рефлюксі. Вважається, що обліпиха може погіршити стан хворих панкреатитом. Не рекомендується її вживання і при захворюваннях, пов'язаних із зміною кислотності сечі, так як ягода і страви з неї підвищують кислотність сечі.

Читай також: