Оливки

Звичні всім оливки – це плоди оливкового дерева або маслини. Зазвичай «в народі» чорні оливки називають маслинами, а зелені – власне, оливками, хоча це один і той же плід, просто «чорні» – зрілий. Смакові якості оливок дещо різняться. Застосовуються плоди, їх олію та макуху в різних областях людської діяльності від кулінарії до косметології. З деревом пов'язано безліч легенд, в тому числі і не зовсім поетичних – з області здорового способу життя та схуднення. Тим не менш, оливки – визнаний лідер так званого списку суперпродуктів, і включаються до складу більшості сучасних здорових дієт.

Корисні властивості оливок

Оливки діляться на олійні та немасличные сорту. У свіжому вигляді, як правило, не вживаються. В консервованої формі зберігають велику частину корисних властивостей. Свіжі оливки досить гіркі і за смаком нагадують не звичний нам олійний плід «з баночки», а... траву.

Плоди, незважаючи на, в середньому, 114 ккал на 100 г продукту і 10 г чистого жиру визнаються виключно корисними, насамперед, для всіх, хто прагне зберегти здоровий рівень холестерину. Оливки містять корисні ненасичені жири, і їх вживання здатне знизити рівень «поганого» холестерину в рази, що доведено науково. Трохи оливок або олії з них щодня включаються до складу раціону американської дієти для гіпертоніків, кардіологічних хворих і хворих з підвищеним рівнем холестерину DASH. Рекомендується включати ці плоди в раціон людей, що потрапляють в групу ризику по інфаркту.

Оливкова олія вважається головним «секретом» стрункості і здоров'я жителів Середземномор'я. Тому, поряд з морською рибою, нежирним м'ясом, і цільними злаками, воно входить до складу визнається майже усіма організаціями охорони здоров'я Середземноморської дієти.

У складі плода оливки – вітаміни групи В, А, Е, С, а також солі калію, фосфор і залізо. Багато прихильники альтернативної медицини вважають оливки антидепресивну продуктом. Відзначається їх користь для мозку і нервової системи людини.

Сучасні західні дієтологи часто пишуть про протизапальні властивості оливкової олії, причому не тільки стосовно до лікування «простудних» захворювань, але і щодо хронічних запальних процесів у суглобах, зв'язках і м'яких тканинах.

Визрілі оливки багаті кахетинами і біофлавоноїдами, що дозволяє вважати їх дуже цінним продуктом для судин і молодості шкіри. Незліченна кількість кремів з екстрактом оливи і мастила з неї підтверджують це. Якщо говорити про косметології, оливкова олія володіє зволожуючим, живильним і пом'якшувальною властивістю, а креми на його основі вважаються гіпоалергенними.

Шкода оливок

На жаль, ті чорні оливки або маслини, які ми купуємо в магазинах не завжди поспіли природним шляхом. Найчастіше «причина» зміни їх кольору – хімікати. Органічні оливки для вилучення гіркоти замочують у солоній воді. Процес «облагороджування смаку» може тривати до 6 місяців. Під час замочування відбувається природне бродіння, і продукт набуває властивостей пребіотика.

Але мова зараз не про органічні консервованих оливках, а про звичайних. Їх-то якраз замочують у розчині їдкого натру (лугу), а щоб прискорити настання стиглості, пропускають через натр кисень. Умовно, даний продукт вважається безпечним для здоров'я. Але ось корисним його вже не назвеш. В процесі «швидкого приготування» оливки втрачають більшу частину вітамінів і мінералів.

Відрізнити плоди штучної стиглості не завжди представляється можливим. Звичайні ознаки – залізна банку, яскрава, глянсова поверхня плоду, і глюконат заліза (добавка Е 579) у складі продукту. Глюконат заліза покликаний фіксувати штучний колір, його наявність означає, що оливки були приготовані в розчині їдкого натру.

Виробники зазвичай приховують спосіб приготування оливок, що ще більше ускладнює ситуацію. Будь–якого контролю держави за цим моментом теж не існує. У будь-якому випадку, консервовані оливки не рекомендуються до вживання при панкреатиті, захворюваннях ШЛУНКОВО-кишкового тракту, нирок, печінки, у післяопераційному періоді, і при індивідуальній непереносимості (алергії).

Якщо ви хочете отримати тільки користь, пошукайте маслини по-грецьки. Це підв'ялені оливки, залиті маслом. Вони продаються в більшості великих супермаркетів, трохи дорожче за ціною, і мають пікантний гіркуватий смак.

Котрі худнуть слід пам'ятати про те, що і вимочені в солі, і приготовлені прискореним методом оливки містять багато хлориду натрію і сприяють затримці рідини в організмі, тому поїдати їх банками не варто. Питво оливкової олії для зниження ваги, на жаль, теж відноситься до міфами і легендами. У продукті немає нічого такого, що б блокувало ріст жирових клітин і т. п. Оливкова олія і оливки слід органічно вписувати в збалансований раціон.

Відео по темі:

Читай також: