Опеньки

Мало хто знає, але опеньками називають абсолютно різні гриби. Саме слово походить від «рости у пня», до цієї групи найчастіше відносять дрібні гриби, які ростуть поруч зі спиляними деревами, або паразитують на них. Серед так званих опеньків є і помилкові, потенційно небезпечні для здоров'я, є і виключно корисні джерела білка. Як і інші представники цієї групи, опеньки викликають досить суперечливі відгуки. Одні люди не мислять без них здорового харчування, інші ж вважають, що необхідно повністю виключити їх з раціону, тому, що вони майже не перетравлюються.

Корисні властивості опеньків

Є передовим серед грибів джерелом фосфору. За кількістю цього важливого для міцності кісток і здоров'я ЦНС людини мінералу можуть змагатися з рибою. Рекомендуються вегетаріанцям, особливо старшого віку, для профілактики деградації кісткової тканини.

Гриби багаті цинком і міддю, важливими мінералами для здоров'я нервової системи і хребта, що дозволяють підтримати необхідні процеси кровотворення і регенерації в клітинах і тканинах.

Як і інші гриби, є джерелом білків і амінокислот. Правда, на відміну від повноцінних джерел на зразок м'яса і риби, засвоюються набагато складніше. Опеньки обов'язково необхідно обварювати перед тим, як додавати в суп, рагу та інші страви, це дозволить перетворити клітковину гриба таким чином, щоб поліпшити засвоюваність кінцевого страви.

Вітамінний склад опеньків серйозно розрізняється всередині групи. Деякі види багаті ретинолом, корисним для здоров'я очей, молодості шкіри, зміцнює волосся вітаміном. З цієї точки зору опеньки цілком можна вважати грибами краси. Деякі види багаті вітамінами Е і С, які надають позитивний вплив на гормональну та імунну системи людини.

Майже всі опеньки є природними антисептиками. Деякі види по силі можуть зрівнятися з часником і антибіотиками. Відомо, що кашка з цих грибів здатна знищити золотистий стафілокок. Зрідка трапляються народні рецепти на кшталт «прикладіть кашку з опеньків до відкритої рани для дезінфекції», проте самі автори таких рад рекомендують сучасним городянам, швидше, утримуватися від застосування подібних рекомендацій на практиці, хоча б в силу того, що правильний гриб досить складно відокремити від імовірно отруйних родичів.

Ці гриби добре зберігають форму, не кришаться при транспортуванні, і досить легко чистяться і миються. Тому опеньки улюблені промисловими виробниками маринованих закусок.

Шкода опеньків

У деяких країнах абсолютно всі опеньки вважаються умовно-їстівними грибами. Їх забороняють самостійно збирати, зберігати та продавати приватним особам, так держава піклується про те, щоб громадяни не отруїлися. Велика частина експортних опеньків надходить до нас з Китаю, де який-небудь контроль за якістю маринованих грибочків, що йдуть на експорт, відсутня. Фактично, купуючи їх в супермаркеті, ми діємо на свій страх і ризик.

Ступінь засвоюваності амінокислот у опеньків нижче, ніж у білих грибів і печериць. Це викликано не особливими властивостями цих грибів, а, швидше, розкидом за хімічним складом всередині групи.

Способи кулінарної обробки теж не додають їм користі. Зокрема, разом з дріжджовим тістом гриби майже не засвоюються, так що звичайні пироги і кулеб'яки з опеньками мають сенс, хіба що, як ласощі.

Тим, хто прагне схуднути, однозначно не рекомендуються солоні, мариновані та смажені грибочки. Фактично, стройнеющей частини людства залишаються тільки супи і бульйони з опеньків. Проблема з грибами полягає в тому, що «злегка обсмажити» їх не виходить, клітковина грибів відмінно вбирає всі рослинні масла для смаження, тому грибні гарніри часто містять вже не 17 - 22 ккал, як вихідний продукт, а всі 220 ккал на 100 м і масу не найбільш корисних жирів, що пройшли термічну обробку. Солоності з дарів лісу також більш агресивні, ніж звичні нам мариновані овочі. Причина в тому, що хітин опеньків затримує великі кількості солі, тому на перший погляд нешкідливі грибочки можуть викликати досить сильні набряки.

Осінні опеньки можуть викликати діарею, і їх вживання не рекомендується на фоні проносних, а також раціону, що включає в себе великі кількості фруктози. Гриби викликають індивідуальну непереносимість у деяких людей, симптоми нагадують харчове отруєння. В цьому криється головна небезпека грибних страв, людина часто може проігнорувати перші ознаки важкого отруєння. Фахівці не рекомендують сучасним городянам вживати самостійно зібрані гриби в їжу, без попереднього аналізу в лабораторії СЕС. Ця проста міра може зберегти життя, на відміну від «самодіагностики» грибів по картинках і описами з інтернету.

Відео по темі:

Читай також: