Ожиріння

У сучасному світі налічується понад мільярд людей, що мають зайву вагу і які страждають від ожиріння. За даними досліджень надлишкова маса тіла відзначена у кожного п'ятого дорослого жителя Північної Америки, у кожного третього британця і кожного другого громадянина Німеччини. Також велика кількість надмірно повних дітей і підлітків: 20 % у Великобританії, 27% в Іспанії, 31% в Греції і 36% в Італії. У Росії надлишкову вагу мають 30 % чоловічого населення і 50% жіночого.

Причини ожиріння

Спробуємо розібратися в причинах цих невтішних показників і зрозуміти, звідки ж беруться зайві кілограми. 90 % всіх повних людей просто-напросто «наїдають» собі надмірну вагу, тобто вживають набагато більше калорій, ніж потрібно для нормальної роботи організму, і тільки 10% страждають від ожиріння внаслідок захворювань нирок, пухлини мозку або порушення роботи щитовидної залози. Сучасні умови життя призводять до поступового набрання зайвих кілограмів, адже, споживаючи смачну і висококалорійну їжу, ми позбавлені від необхідності витрачати отриману енергію. Все те величезна кількість калорій, які ми отримали, з'ївши ситний обід або вечерю, організм не встигає витрачати на підтримання життєвих функцій або фізичну роботу, в результаті надлишки енергії відкладаються «про запас» у вигляді жирових складок.

За твердженням канадських учених-дослідників, розумова робота, якою зараз займаються багато людей, є одним з факторів, що сприяють ожирінню. Але справа далеко не тільки в тому, що така робота передбачає довготривале сидіння за письмовим столом і тому не вимагає великих витрат енергії. Причина криється в наступному: для виконання складних розумових процесів мозку необхідна велика кількість глюкози, тому в кінці трудового дня, після активної мозкової діяльності, людина відчуває сильне почуття голоду. Як результат — вживання значно більшої кількості їжі, ніж потрібно організму для поповнення енергетичних витрат. Тому ожиріння і є такою поширеною хворобою сучасного суспільства.

Ступеня ожиріння

Ожиріння класифікують за ступенем перевищення маси тіла порівняно з нормальною вагою:

1 ступінь – 30 % (20 кг).
2 ступінь – 50% (31 кг).
3 ступінь – 100% (51 кг).
4 ступінь – більше 100%.

Наслідки ожиріння

Надмірна вага в результаті позначається на роботі серцево-судинної системи, оскільки відбувається збільшення об'єму крові, що призводить до підвищення артеріального тиску і великим навантаженням на серце. Порушення кровообігу неминуче веде до аритмії і варикозного розширення вен.

Ожиріння в 2,5 разів підвищує ймовірність тромбозу глибоких венах ніг, що у 2 рази збільшує можливість емболії легенів. Люди у віці до 40 років схильні до ризику цих захворювань більше всіх, при цьому у жінок із зайвою вагою тромбоз відбувається в 6 разів частіше, ніж у струнких дам.

Для того щоб до сполучних і жирових тканин людини, що має 40 зайвих кілограмів, надходив кисень, його частота пульсу збільшується приблизно на 50 – 60%.

Люди, вага яких на 10% більше норми, скорочують собі життя на 14%, а ті, чия маса тіла більше нормальної на 20% — скорочують тривалість життя на 45%.

Ожиріння призводить до ураження суглобів і хребта: міжхребетні диски від сильних перевантажень тріскаються і руйнуються. Крім того, розвивається радикуліт: драглиста частина, яка знаходиться в фібринозно області, виступає за межі дисків і починає тиснути на нервові корінці спинного мозку.

В суглобах ніг відбуваються великі дегенеративні зміни: піддаючись постійним великим навантаженням, деформуються, стискаються і руйнуються хрящі. На суглобових закінченнях з'являються остеофіти — кісткові нарости, які дратують м'які тканини, завдаючи тим самим біль. Починає розвиватися вторинний артрит.

Також ожиріння призводить до деформації кісток ніг, які через пошкодження колінних суглобів викривляються в образній формі. Провісник починаються негативних змін — з'являється в кінці дня біль в суглобах ніг.

Небезпечне захворювання цукровий діабет виникає у повних людей у 10 разів частіше, ніж у струнких.

В цілому ожиріння веде до численних серйозних збоїв у роботі всіх систем і органів людини.

Читай також: