Полин

Полин звичайна і полин гіркий – широко відомі лікарські рослини. Застосовувати їх почали ще в давні часи, в трактатах по східній медицині збереглася згадка полинової настоянки. А ось слов'янські народи вішали пучки цієї трави в лазні і навіть підмішували трохи у воду для ошпарювання кам'янки. Вважалося, що полин очищає простір від злих духів або енергетичних паразитів. Однак пізніше з'ясувалося, що вона справляється і з більш прозаїчними мікробами, бактеріями та іншими шкідливими паразитами людського організму.

Корисні властивості полину

Між іншим, серед рослин з назвою «полин» дуже багато різних цікавих екземплярів. До речі кажучи, тархун, що дав назву популярного напою, теж є... полином. Естрагон або змійовик з родини айстрових – це полин ароматна. Його використовують як приправу до рибних і м'ясних страв, заварюють чай, або вирощують заради одержання з нього ефірного масла. Масло естрагону допомагає боротися з епідемією грипу, його зазвичай додають ароматичні лампи поряд з евкаліптом та екстрактом м'яти (ментолом).

«Культурні» полину обробляють для отримання ефірних олій. Відомі в цій сфері полин лимонна і полин звичайний. А ось полин гіркий вирощують для приготування полинової настоянки. Це рослина багата лактонами – природними смутками. Їх, до речі, застосовують не тільки в медицині, але і в алкогольній промисловості. Згадайте абсент і вермути, в них додають полинову настоянку.

У народній медицині ж полин гіркий використовується як природний тонік. Її настойку застосовують при різних ослаблених станах організму, в тому числі і в розпал гнійних інфекцій. В історичних джерелах збереглася інформація про те, що настоянкою полину промивали рани. У наш час її використовують для полоскання рота при стоматитах і гінгівітах.

Відомо, що настоянку полину гіркого «не люблять» паразити-гельмінти. Саме тому процес очищення організму від них часто супроводжують прийомом цього лікарського препарату.

Рослина призначають також при розладі травлення, диспепсії, зниженої секреції шлункового соку, грипі, застуді, малярії, і навіть бронхітах. Полин рекомендують додавати в збір для ванн, якщо у людини є фурункули, прищі, гнійничкові прояви. Полинового настоянкою, розведеною водою, полощуть рот при ангіні і запаленні голосових зв'язок.

Шкода полину

Корисна рослина може виявитися справжньою отрутою для організму. У групі ризику-любителі численних «чисток організму», застосування незрозумілого властивості рослинних настоянок і тоніків. Справа в тому, що полин при передозуванні викликає даний розлад нервової системи. Зазвичай медики призначають препарати полину на 2 тижні, потім слід місячний перерву, і, якщо це необхідно, повтор курсу. Винятком у цьому плані, мабуть, можуть служити тільки полинові ванни, та й то, якщо ви проводите їх не більше 1 разу в тиждень, і в складі збору є й інші інгредієнти.

Полин строго протипоказана вагітним і годуючим жінкам. Це рослина не слід застосовувати, і якщо є сильна алергічна реакція. Звичайне молоко погано впливає на засвоєння полинової настоянки.

Суворо заборонено застосовувати полин при деяких захворюваннях ШКТ – коліті, ентероколіті, гастритах, в тому числі і гастриті зі зниженою кислотністю. Полин не слід застосовувати при кровотечах різної природи, за деякими даними і під час місячних теж. Крім того, полинові настоянки і навіть ефірне масло естрагону протипоказані при недокрів'ї.

Читай також: