Помідори

Помідори, які ми звикли вважати овочами, насправді – ягоди сімейства пасльонових. Найближчі родичі картоплі та баклажанів були завезені в нашу країну з Південної Америки, і за кілька століть міцно увійшли в національне меню. Помідори можна знайти в складі багатьох страв – супів, салатів, соусів. Вони зустрічаються і в дієтах для зниження ваги, адже 100 г продукту містять не більше 25 ккал. Однак в останні роки дуже часто стали писати про те, що вживання їх в їжу – причина численних захворювань, і варто уникати томатів, так само як і баклажанів з картоплею. Спробуємо розібратися, чи так це насправді.

Корисні властивості помідорів

Помідори багаті винної, щавлевої, оцтової і яблучною кислотами. Це дозволяє вважати їх продуктом, корисним для травлення. Салат з томатів покращує функцію шлунка, і особливо добре поєднується з рибними і м'ясними нежирними стравами. Невелика кількість фруктових кислот в меню – відмінна профілактика кишкових інфекцій і харчових отруєнь, тому помідор гарний як компонент річного раціону. Втім, вчені встановили, що невелика кількість фітонцидів міститься і в «зимових» тепличних помідорах за умови їх правильного транспортування та зберігання, тому можна включати свіжий салат і меню в період холодів.

Однак широку популярність томатам принесли не фруктові кислоти, а ликопины. Ці речовини відносяться до широкого класу антиоксидантів, а їх висока ефективність визначається тим, що вони стійкі до високих температур. Простіше кажучи, ликопины містяться навіть в томатному соку промислового виробництва, і в консервованих домашніх заготовках. Класична медицина визнає, що ликопины грають важливу роль в профілактиці ракових, серцево-судинних і аутоімунних захворювань, тому трохи помідорів кожен день вам зовсім не зашкодить.

Кілька років тому американські вчені відкрили так зване речовина Р3. Воно міститься в слизовому «оточенні» томатної кісточки, і здатний розріджувати кров. Тому помідори слід включати в раціон для профілактики тромбозів.

Крім усього іншого, на 75% складається з води плід є хорошим природним сечогінним, дозволяє збалансувати кількість рідини в організмі. Головне – не пересолювати томати, інакше вони будуть сприяти появі набряків.

Шкода помідорів

Шкода помідорів «виявили» лікарі-натуропати в кінці 19 століття. Вони вважали, що вживання пасльонових сприяє підвищеному утворенню кислот в організмі. В результаті, людина може випробувати безліч проблем від зниження імунітету і рухливості суглобів, до серйозних захворювань нирок і печінки.

Ця інформація пізніше підтвердилася, але лише стосовно до раціону людей, хворих на подагру. Фруктові кислоти дійсно негативно позначаються на перебігу цієї хвороби, але її «провокатором» є, швидше, раціон, багатий насичені тваринними жирами, алкоголем і консервантами, а не пара помідорів за обідом.

Виявлена алергія на томати, її симптоми нагадують легку застуду. У хворого опухає горло, сверблять очі, з'являються висипання на шкірі. На жаль, ця недуга широко поширений, і при появі симптомів слід негайно прийняти антигістамінний препарат і звернутися до алерголога.

Інші негативні моменти відносяться, скоріше, не до помідорів, а до способу їх приготування. Соління і маринади ні в якому разі не повинні ставати основою раціону – вони провокують набряки, гіпертонію, і розлади травлення. А підвищене вживання солоних і приправлених майонезом салатів може спровокувати набір ваги. Так що їжте свіжі томати на здоров'я, і дотримуйтесь помірність, складаючи свій раціон.

Читай також: