Прополіс

Прополіс, або бджолиний клей – речовина таємниче, але дуже корисне. Деякі джерела стверджують, що бджоли роблять прополіс з оболонок пилку рослин, інші ж, що бджоли використовують хвою, а треті – що прополіс повністю складається з слини бджіл, а включення чужорідних речовин в нього суто випадкові. В «побуті» цих комах прополіс виконує роль речовини для дезінфекції і своєрідною «віконної замазки». Їм закривають щілини у вулику, і... покривають тіла випадково потрапили в бджолиний будинок мишей, ящірок і комах. Прополіс перешкоджає процесам розкладання, і атмосфера у вулику залишається стерильною.

Корисні властивості прополісу

Користь від застосування даного продукту бджільництва різноманітна. Насамперед, спиртова настоянка прополісу – потужний антисептик. Її застосовують для лікування захворювань порожнини рота – стоматитів і гінгівітів, а також для зміцнення імунітету в період широкого поширення простудних захворювань. Спиртовою настоянкою прополісу разом з водою полощуть горло при ангінах. Зазвичай беруть десертну ложку настоянки на склянку води кімнатної температури і повторюють процедуру 1 раз в 2-3 години.

Іноді рекомендують жувати прополіс для зміцнення зубної емалі і ліквідації уражень ясен. Втім, цей рецепт не отримав широкого розповсюдження в стоматології і відноситься до народних.

Спиртовою настоянкою прополісу розтирають суглоби при артрозах, з них роблять примочки і при механічних травмах суглобів і зв'язок. Часто розтирання прополісом призначають одночасно з вживанням муміє всередину. Це пов'язано з тим, що продукти, діючи разом, швидше нормалізують обмін кальцію, і дозволяють посилити імунітет, що природним чином допомагає позбавити людину від запальних процесів.

Сам бджолиний клей додають в безліч косметичних продуктів. Йому наказують можливість прискорити регенерацію шкіри, перешкоджати старінню і втрати вологи, покращувати ріст волосся, боротися з облисінням. У продажу можна знайти креми, шампуні, молочко для тіла з екстрактом цього продукту бджільництва.

Приймають настойку прополісу і як загальнозміцнюючий засіб, особливо разом з відварами трав.

Вживають спиртову настойку при застудах та ГРВІ, вважається, що вона прискорює одужання. Іноді рекомендують закапувати продукт в ніс від нежиті і алергічного риніту.

Часто рекомендують приймати настойку прополісу всім, хто зіткнувся з обмінними порушеннями діабетом і ожирінням. Вважається, що прополіс здатний коригувати апетит людини. Причому часто пишуть, що у людей з підвищеним апетитом продукт викликає зменшення бажання поглинати надлишкові кількості їжі, а у людей з пониженим – навпаки.

Настоянкою прополісу також рекомендують розтирати «проблемні зони» при целюліті, так як вона прискорює кровообіг. Втім, подібні властивості є у абсолютно всіх спиртових розчинів.

Існує й інформація про те, що прийом прополісу всередину сприяє нормалізації рівня холестерину в крові, поліпшенню стану хворих, у яких підвищений холестерин проявляється на тлі гіпертонічної хвороби.

Шкода прополісу

Шкідливий не сам «бджолиний клей», а самолікування за допомогою нього. Часто хворі роблять серйозні помилки, приймаючи одне захворювання за інше, і вживаючи зовсім не підходящі засоби для лікування. Наприклад, якщо підвищення температури викликано не ГРВІ, а кишковою інфекцією або іншим запальним процесом, прийом прополісу нічого не дасть, а лише відстрочить» нормальне лікування.

Стоматологи часто виступають проти самолікування захворювань порожнини рота за допомогою трав'яних і прополисовых настоянок. Зазвичай людина після кожного полоскання, будь то цілющим відваром, будь то чистою водою, відчуває полегшення болю. Так рецептори реагують на температуру і консистенцію рідини. Причому полегшення може бути тривалим і людина цілком може переплутати його з одужанням. Між тим відомо, що карієс і пародонтоз за допомогою настойок не лікуються, і застосування локальних антисептиків не здатне запобігти ураження зуба.

Прополіс – продукт викликає сильну алергічну реакцію. Причому алергія може проявлятися і у людей, які цілком нормально реагують на мед та інші продукти бджільництва. Часто це пов'язують з хімічним складом прополісу. У будь-якому випадку, якщо після прийому засобу виникли набряки, нежить або шкірні висипання, слід припинити лікування та звернутися до лікаря.

Заборонений прийом спиртової настоянки при захворюваннях, пов'язаних з порушеннями функції печінки і нирок. Природно, не можна приймати її і при схильності до безконтрольного вживання алкоголю, і алкогольної залежності.

Перш ніж зміцнювати прополісом імунітет дитини, слід зробити тест на алергію, так як реакції на цей продукт у дітей особливо сильні, і можуть мати серйозні наслідки.

Читай також: