Раціональне харчування

Раціональне харчування – найважливіша складова здорового способу життя. Тільки знайти об'єктивну науково обґрунтовану інформацію про цей предмет досить складно. Чималу роль відіграло подорожчання медичних послуг і повсюдне поширення всіляких альтернативно-оздоровчих методик. Ось і виходить, що дуже багато людей вірять, що раціонально їсти якомога менше, або одні овочі, або тільки м'ясо, або якісь корисні «суперпродукти». У медичній енциклопедії предмет визначається як збалансований різноманітний раціон, відповідний потребам людини в певний момент його розвитку. З цього ми і будемо виходити.

Основи раціонального харчування

Основи раціонального харчування – періодичність прийомів їжі, різноманітність і збалансованість меню, якість продуктів. Скільки разів у добу потрібно їсти і так вже важливо снідати і «не їсти після 6»? Більшість дієтологів вважає, що сніданок «заводить» метаболізм і поповнює енергію, витрачену на відновлення під час сну. Тому вкрай важливо не обмежуватися розчинною кавою з плюшки, а з'їсти фрукт, натуральні зернові або якісний сир або йогурт. Втім, прихильники методики Поля Брегга вважають, що вранці безглуздо і навіть небезпечно. Спочатку, на їхню думку, слід спалити калорії за допомогою спорту або фізичної праці, а потім поїсти фрукти або овочі.

Сучасна наука про харчування рекомендує сідати за стіл 4-5 разів через кожні 3-4 години і їсти не більше того обсягу, який поміщається в чашечці з складених долонь ваших рук. Втім, ряд лікарів кажуть, що для людини, яка веде сидячий спосіб життя, цілком достатньо сніданку, обіду та вечері, з інтервалами в 5 годин між ними.

В основі раціону повинні лежати сезонні овочі та фрукти, каші з цільного зерна. Щось з цього списку слід вживати в кожний прийом їжі. Необхідний організму і білок – 3 порції м'яса, риби, яєць, бобових або молочних продуктів щодня. Збільшити частку білка слід тим, хто худне, дітям і спортсменам. Потрібні і корисні жири – заправляйте салати рослинним маслом, їжте по 20-30 г горіхів на добу. Всі інші продукти – солодощі, напівфабрикати, кондитерські вироби, алкоголь – повинні з'являтися на столі не частіше 2 разів у тиждень.

Раціональне харчування — зразкове меню

Зразкове меню складено з використанням рекомендацій ВООЗ.

Сніданок: стакан води, через 20 хвилин 300 г каші з 1 столовою ложкою масла, свіжий фрукт. Через 20 хвилин – чай або кава.

Другий сніданок: фрукти, молочні продукти без цукру, горіхи.

Обід: порція риби або м'яса, крім жирної свинини і баранини, 200-300 г відвареної картоплі або будь-якого гарніру з крупи, можна замінити хлібом, овочевий салат з рослинним маслом.

Полудень: 1 солодкий фрукт, 100-200 г молочних продуктів зі зниженим вмістом жиру.

Вечеря: 100-200 г зернових, 200-300 г салату і порція м'яса або риби.

Пити слід як мінімум 2 л чистої води в день, чай і кава – не більше 2 чашок на добу.

Значення раціонального харчування

Грамотно складений раціон – профілактика більшості захворювань. Стосовно до проблеми зайвої ваги можна сказати, що відмова від напівфабрикатів, випічки та інших продуктів, що містять одночасно цукор і жир, може допомогти в подоланні тяги до переїдання. Простіше кажучи, збалансований раціон «навчить вас є стільки, скільки потрібно організму і не накопичувати жирові відкладення.

Однак проблема полягає в тому, що подібне харчування не є соціальним пріоритетом – мало який начальник буде радий постійним обідам і перекусу, рідко хто може виділити час і гроші, щоб купувати продукти високої якості. Крім того, більшість рекомендацій по раціональному харчуванню призначені для людей, які підтримують стабільну активність протягом дня і здійснюють як мінімум 10000 кроків на добу. В іншому випадку, слід зменшити кількість їжі, щоб не набрати вагу. Дотримуватися чи ні такого стилю харчування – глибоко особисте питання, однак якщо ви зважилися змінити звичний раціон на користь здорового – знайте, що нагородою вам стане краще здоров'я, більш високий рівень енергії і струнка фігура.

Читай також: