Редька

Звичайна редька – чи не найдавніший овоч. Її опис доступно нам у давньогрецьких джерелах. В Античності коренеплід був настільки популярним, і високо цінується, що його приносили в жертву богам. Останнім часом редька як-то поступилася позиції, серед хрестоцвітних коренеплодів велику популярність здобув дайкон. Однак це ніяк не пов'язано з користю продукту – пряний овоч також може допомогти у вирішенні деяких проблем зі здоров'ям, так і просто урізноманітнити ваш стіл.

Корисні властивості редьки

На Русі редьку називали «покаянним овочем» і вживали під час Посту. Це не позбавлено сенсу – редька містить багато харчових волокон, і хоча калорійність її вище, ніж у дайкона, вона здатна посилювати відчуття ситості. Цілком можна взяти це на озброєння на дієтах, і включити трохи редьки в свій раціон.

У народній медицині широко поширений рецепт від бронхіту, кашлю і запалення верхніх дихальних шляхів. Беруть велику редьку і вирізують серцевину. У центр овоча кладуть трохи меду, зверху закривають марлею або «кришкою», вирізаної з редьки. Залишають на 24-36 годин, потім збирають сік, і приймають за 20 хвилин до їжі.

А ще наші предки використовували редьку як «гірчичник» – подрібнений овоч укладали між двох шматків тканини, і розташовували на спині та грудній клітці хворого з підвищеною температурою. Застосування цього рецепта сприяло зняттю симптомів, завдяки ефірним оліям у складі овоча.

Редьку часто додають у салати для поліпшення перистальтики. Зокрема, іноді в салат «Щітка» кладуть 200 г редьки разом з іншими овочами. Так смак майже не відчувається, а організм встигає отримати всі необхідні йому грубі харчові волокна.

Овоч містить вітаміни С, В2, РР, В6. Він також щодо багатий магнієм, калієм і кальцієм. Деякі джерела стверджують, що всього 100 г редьки здатні повністю покрити дефіцит організму людини в цих мінералах. Насправді, це залежить від того, як зберігалася редька, і як вона була приготовлена, але, тим не менш, вміст мінералів у цьому овочі набагато більш щільне, ніж, наприклад, у звичній нам картоплі.

Причина гостроти редьки – високий вміст гірчичного масла. Цей продукт вважається одним з кращих натуральних стимуляторів виробництва шлункового соку. Тому закуски з редьки сприяють більш швидкому і повному засвоєнню як традиційних «важких» страв, так і «спортивних» білкових.

Гірчична олія добре застосовувати і в якості основи для інгаляції. Сік редьки, змішаний з ефірним маслом евкаліпта і нанесений на ватний тампон допомагає позбутися від закладеності носа, і знезаражує носоглотку. Досить вдихати аромат зілля кілька разів в день.

На фурункули, чиряки, прищі і гнійні рани народна медицина рекомендує накладати шматочки тканини, змочені соком редьки. У цьому випадку також працюють фітонциди і гірчичне масло.

Соком редьки полощуть рот при запальних процесах в порожнині рота. Іноді свіжі або обпалені на відкритому вогні шматочки редьки і цибулі рекомендують прикладати до недавно з'явився флюсові.

Шкода редьки

Часто редьку просто переоцінюють. Багато говорять, що харчові волокна, що містяться в ній, «виводять шлаки і токсини, абсорбують жири з їжі». Під таким «соусом» редьку рекомендують їсти котрі худнуть. Звичайно, як і інші овочі, редька може бути компонентом збалансованої гіпокалорійної дієти, але сподіватися на те, що вона щось там абсорбує з надмірно з'їденого було б, щонайменше, досить наївно. Вживаючи цей овоч на дієті, слід поєднувати його прийом не з «іншими овочами», щоб перебити смак, а з білковими стравами, щоб убезпечити від зайвої активності гірчичного масла органи травлення.

Різкий перехід на дієту з однієї редьки і капусти – гарантія порушень травлення, і навіть болю в шлунку. Якщо вводити овоч в раціон поступово, і не забувати про інших корисних продуктах, хворобливих відчуттів можна уникнути.

А ось здуття живота і метеоризм – майже постійні супутники любителів поїсти багато хрестоцвітих. «Бувалі» радять є редьку з кропом, і виключити з одного з нею прийому капусту і стручкову квасолю, а також всі бобові.

Хрестоцвіті зазвичай забороняють при різних захворюваннях щитовидної залози. Не рекомендують їх вживання і пацієнтам кардіолога.

Скорочують вживання овочів-джерел гірчичного масла при циститі, запальних процесах в області нирок. Крім того, як і будь-який інший овоч, редька може викликати алергію і індивідуальну непереносимість. Тому намагайтеся відслідковувати будь-які зміни в стані власного організму і будьте уважні до здоров'я, вводячи в раціон новий продукт.

І, звичайно ж, полоскання з соком редьки не повинні замінювати похід до стоматолога, а застосування інших народних рецептів – бути обачним і виваженим.

Відео по темі:

Читай також: