Риба

Риба – традиційний продукт харчування у багатьох національних кухнях. Вона «легше», ніж м'ясо, і навіть жирні її сорти містять тільки корисні для здоров'я ліпіди. У більшості країн місцева риба коштує дешевше, ніж яловичина або свинина, тому з нею можна не тільки урізноманітнити раціон, але і здорово заощадити. Ну а морська риба – справжня знахідка для тих, що худнуть. Тріска, пікша і лемонема містять мінімальну кількість жирів, і тому можуть стати компонентом харчування навіть тих, хто вибирає екстремальні низькокалорійні дієти. Проте останнім часом все більше людей відмовляються від її вживання, так як дуже поширена інформація про високий вміст ртуті у морській рибі, та небезпеку її для здоров'я. Так чи варто їсти цей продукт?

Користь риби

Користь риби очевидна – це джерело повноцінного білка, що містить всі незамінні амінокислоти. Ви можете отримати ці речовини тільки з м'ясом і молочними продуктами, однак останні можуть містити велику кількість насичених жирів, що негативно позначаються на здоров'я серця і судин. Риба швидше перетравлюється і засвоюється, що важливо для людей зі зниженою кислотністю шлункового соку, вони не будуть страждати від тяжкості після порції цього продукту.

Жирні сорти – лосось, форель, макрель, оселедець атлантичний – містять ліпіди омега-три. Це ключовий елемент для функціонування гормональної системи людини. Крім того, жири омега-три допомагають підтримувати вагу, так як їх вживання знижує апетит. А ще вони борються з поганим холестерином і дозволяють підтримувати здоров'я серця і суглобів на довгі роки. Вживання жирної морської риби сприяє збереженню молодості і краси шкіри – косметологи рекомендують включати в свій раціон 2 порції лосося, форелі або макрелі, щоб відстрочити застосування сироватки проти зморшок.

Шкода риби

Історія з шкодою риби почалася зі знаменитого листа ФДА США (це відомство контролює якість харчових продуктів і ліків). У ньому американські лікарі говорили про незадовільну якість води у багатьох водоймах країни, високому вмісті побутових відходів, бактерій, важких металів і хлоридів. Риба, природно «вбирає» з себе ці речовини і не може вважатися продуктом, придатним для вживання в їжу, якщо спіймана в забрудненому водоймищі. У США заборонена до продажу та вживання риба, спіймана в місцях, окрім спеціально відведених для цієї мети водойм.

У нашій країні рекомендується вживати місцеві, річкові та озерні, сорти риб, вирощені у спеціальних розсадниках, а не спіймані «на волі». У разі, якщо ви купуєте морську рибу, краще робити вибір у великих магазинах і супермаркетах морепродуктів, де присутня контроль якості продукції.

Друга небезпека, пов'язана з рибою – наявність яєць паразитів. Саме тому не рекомендується вживати продукт сирим або слабосоленим, якщо ви не впевнені, що паразитів там немає. Бажано вживати в їжу свіжу рибу, а не заморожену. В останньому випадку, при порушенні правил зберігання продукту, можлива його псування. Тому ніколи не готуйте заморожену рибу на грилі, для початку дайте їй «розтанути» природним шляхом і оцініть свіжість продукту по запаху, і лише потім готуйте.

Останній момент, пов'язаний з шкодою риби – спосіб її приготування. Не варто їсти занадто багато солоної, смаженої і в'яленої продукції. Це веде до накопичення солей натрію, підвищення артеріального тиску і порушення в роботі нирок і печінки. Смажені рибні страви, особливо з паніровкою – справжня катастрофа і для фігури, і для самопочуття. Тому вибирайте продукти правильно, і готуйте здоровими способами, щоб отримати тільки користь, а не шкоду.

Читай також: