Різке схуднення

Різке схуднення для тих, хто постійно веде боротьбу із зайвою вагою, залишається прекрасною мрією. Проте ця мрія, якої краще б не збуватися. Часто стрімке зниження ваги є симптомом серйозних захворювань або порушень харчової поведінки. Крім того, суттєві коливання ваги не залишаються без наслідків для здоров'я та зовнішності. Але дуже багато людей бажають позбутися кілограмів як можна швидше, і продовжують шукати таблетки і раціони «з ефектом швидкого позбавлення від калорій». Чи варто це робити, і коли слід звертатися до лікаря, якщо ви почали скидати вагу ні з того, ні з сього?

Причини різкого схуднення

Причини різкого схуднення можна розділити на три групи:

* Пов'язані з хронічними або гострими захворюваннями;

* Викликані суттєвим енергетичним дефіцитом;

* Зумовлені сильним стресом.

Пов'язані з хронічними захворюваннями причини різноманітні. Якщо ви не сидите на дієті і різко втрачаєте вагу, перш за все, слід пройти повне обстеження, включаючи візит до ендокринолога. Буває, що організм починає виділяти надто багато тиреоїдного гормону, і буквально отруюється продуктами власної щитовидної залози. Цей стан зазвичай супроводжується підвищенням ламкості нігтів і випаданням волосся. Крім того, дуже багато пухлини, як доброякісні, так і злоякісні, викликають швидке зниження ваги.

Типовий симптом таких розладів, як анорексія та депресія – зменшення ваги. Дані захворювання не можна вважати просто нав'язливою тягою до дієті, часто вони приховують серйозні особистісні проблеми, які вимагають звернення до клінічного психолога.

Якщо людина сидить на строгій дієті, та ще й виснажує себе вправами, можливо швидке, більше 2 кілограмів на тиждень, зниження ваги. Американські лікарі вважають небезпечним скидати більше 0,5 кг в тиждень, у вітчизняній дієтології зустрічаються більш високі межі – до 2 кг. Справа в тому, що чим швидше людина худне на дієті, тим швидше повертається вагу після її закінчення, і тим швидше настає «плато», коли вага неможливо знизити ніякими зусиллями.

Схуднення з-за стресу зазвичай пов'язане з втратою апетиту. Людина через переживань може не тільки відчувати себе постійно голодним, але і втратити апетит зовсім, така реакція організму на підвищення рівня гормону стресу кортизолу.

Наслідки різкого схуднення

Наслідки схуднення в короткі терміни, звичайно, серйозні. Насамперед, істотно сповільнюється обмін речовин, і якщо мова не йде про захворювання щитовидної залози, людина починає буквально «пухнути» від повітря. Цей ефект цілком зрозумілий – організм вміє адаптуватися практично до будь-яких умов, в тому числі, і до дуже низької калорійності, якщо схуднення зумовлена дієтою та програмою вправ. У підсумку, після суворої дієти потрібно додавати калорійність буквально за 50 ккал в день, щоб не зіткнутися з раптовою надбавкою у вазі.

Захворювання, пов'язані з гормонами, необхідно лікувати якомога швидше, так як їх розвиток, може призвести до деградації м'язової тканини, порушенням роботи серця. Особливо важливо під час відрізнити просте бажання схуднути від анорексії. Якщо людина буквально боїться їжі і підраховує кожну калорію, вважаючи, що йому потрібно худнути, навіть коли вага застиг на критично низькій відмітці, варто негайно пройти курс психологічної реабілітації. Єдина розумна порада, яку можна дати в зв'язку з швидким схудненням – негайно пройти повне медичне обстеження в хорошій клініці.

Читай також: