Щадна дієта

Зазвичай щадна дієта призначається після видалення жовчного міхура, а також пацієнтам, які перенесли гепатит або переживають сечокам'яну хворобу. Схуднення не є основною метою даного раціону. Сенс в тому, щоб не перевантажувати органи травлення і виділення, однак зниження ваги відзначають у більшості випадків використання цієї дієти. Опис раціону в довіднику по дієтології супроводжується словами «зниження ваги і нормалізація ліпідного обміну дуже бажані для таких пацієнтів». Саме тому дана версія дієтичного столу використовується і для схуднення в домашніх умовах.

Щадна дієта 5а

Хімічний склад раціону: приблизно 60 г жирів, бажано ненасичених, близько 90 г білка, і 300 г вуглеводів, з них не більше 60 м простих. Слід пам'ятати, що дієтичний стіл розроблявся в минулому столітті, і служив, перш за все, цілі реабілітації хворих. Для фізично активної людини 90 г протеїну – критично мало. Сучасна теорія вважає, і що простими вуглеводами можна пожертвувати на користь збільшення білкової складової раціону.

Заборони:

  • не можна міцний чай, каву, жирні продукти, напівфабрикати, свинину, сирі овочі, особливо хрестоцвіті і редьку. На відміну від більшості систем здорового харчування, забороняє вживання жирної риби. За великим рахунком, заборони викликані особливістю травлення у пацієнтів, але відмова від калорійної, жирної їжі допомагає скинути вагу;
  • обмежуються солодощі, випічка, особливо свіжа. Рекомендуються сухарі, в т. ч. і з білого хліба;
  • виключається хліб грубого помелу і грубі каші, це пов'язано з необхідністю вживати їжу м'якої консистенції, а не з якимись хімічними особливостями таких продуктів.

Щадна дієта на тиждень

Раціон дієти, що щадить на тиждень складається з наступних продуктів:

  • Сніданки: молочні каші – рисова, манна, вівсяна. Можна варити каші на воді, але от використовувати коричневий рис і гречку не рекомендується, ці крупи вважаються занадто грубими і волокнистими. Крім каш допускаються парові омлети (тобто яйця, просто розбиті в киплячу воду і таким способом зварені, краще якщо «омлет» буде виключно білковим, автори дієти забороняють жовтки з причини проблем з печінкою у пацієнтів);
  • Обіди: супи на бульйонах з овочів, молочні супи, лапшевники. Їх можна їсти з сухариком з білого хліба. Друге, якщо практикується триразове харчування – відварений м'який рис з шматочком курячої грудки, нежирної яловичини або тріски. Можна додати до цього протерте пюре з вареної моркви, гарбуза, кабачків або патисонів;
  • Вечері: знову каші, але вже на воді, або риба або м'ясо, парові котлети, бульйони, або тушковані кабачки, патисони, гарбуз.

Результати щадної дієти

Перш за все, від цієї дієти чекають полегшення стану по основному захворюванню. Схуднення тут є «десятим справою». Раціон на наведені в статті кількості БЖУ дозволить скидати, в середньому 400 г в тиждень, особливо якщо проблеми із зайвою вагою дійсно є. Дієта практично не допоможе в плані схуднення тим, хто не має зайвої ваги, але переконаний, що «фігура могла б бути трохи краще».

Проблема з медичним застосуванням дієти полягає в тому, що при захворюваннях цієї групи не показана фізичне навантаження крім ходьби і помірною ЛФК, якщо захворювання в ремісії. Для тих же, хто користується дієтою виключно в цілях схуднення, краще підвищити фізичну активність, і не налягати на сухарі з білого хліба і молочні каші. Кращий варіант – каша на воді з порцією риби, м'яса або яєчних білків. Так як сіль на дієті обмежується, результатом найчастіше буває і зменшення набряків, а також візуальних проявів целюліту.

Важливо: перш ніж сісти на вуглеводну дієту, проконсультуйтеся з лікарем.

Читай також: