Шавлія

На міських клумбах палає вогненно-червоним кольором декоративна Сальвія, радуючи нас до настання морозів. А на підвіконнях красується мереживними листям родич Сальвії – Колеус, в народі званий "крапивкой". Милуючись красою цих рослин, багато з нас не підозрюють, що в роду Шавлія (Salvia) по всьому світу налічується близько 900 видів, і серед них – шалфеи: провісників, мускатний, луговий і шавлія лікарський – своїми корисними властивостями, що дають найбільшу силу в житті людини, силу, здоров'я! На полицях аптек стоять непоказні коробки з лікарськими травами. Опис корисних властивостей цих трав виглядають досить масштабно.

Корисні властивості шавлії

Ароматом мускусу і амбри шавлія мускатний завоював визнання парфумерів всього світу. В ароматерапії вважається, що ефірна олія з його насіння допомагає прийняти рішення в складних ситуаціях. Ним лікують довго незагойні рани та опіки. У багатьох країнах світу шавлія мускатний вирощують як ефіроолійну культуру (на території Росії – в Краснодарському краї).

У середній смузі Росії росте шавлія лучна, який використовується в народній медицині, але властивості його поступаються справжньому чарівникові з роду Salvia – шалфею лікарської (Salvia officinalis). salvare означає "бути здоровим".

У дикому вигляді шавлія лікарський на території Росії не росте. Культивується на заході та півдні країни, легко вирощується в садах і городах.

В кухнях країн Південної Європи, Південної Америки і США шавлія користується популярністю, яку важко переоцінити. Молоді листки рослини мають пряний, гіркий смак з гострим запахом. Шавлія поєднується з птицею, м'ясом, рибою, овочами. Його додають у салати, пироги, супи, маринади, підливи, в солодкі страви. У сушеному вигляді шавлія не поступається своїми смаковими і корисними якостями свіжому. Порошок прянощі можна додавати під час приготування, так і у вже готову страву перед тим, як подати на стіл.

У харчовій промисловості листя шавлії додають мариновані та пряні оселедці. Для надання сирам пікантного смаку використовують порошок. У тютюновій промисловості шавлія застосовується для аромату дорогих сортів тютюну. Консервна, лікеро-горілчана, кондитерська промисловості не обходяться без його застосування.

Фітогормони шавлії схожі з естрогеном, і його відвари, настої і масло, як добрі чарівники, омолоджують шкіру, зупиняють випадання і відновлюють ріст волосся. На основі шавлії випускають креми і шампуні.

У давні часи шавлія лікарський по праву вважався одним з найбільш сильних засобів від безлічі захворювань.

У народній медицині шавлія краще всього відомий як протизапальний засіб для полоскання при захворюваннях горла, від зубного болю і флюсів. Допомагає шавлія при рясному потовиділенні при туберкульозі і в клімактеричний період у жінок. З насіння виготовляли настоянку на виноградне вино для лікування від безпліддя. Рослину не можна застосовувати в період годування, тому що воно перешкоджає утворенню молока, але це його властивість корисно в той час, коли пора віднімати дитину від грудей. Суміш квіток липи і шавлії допомагає посилити статевий потяг, позбавляючи від фригідності.

Офіційна медицина підтверджує користь властивостей шавлії лікарської. До його складу не входять галюциногени, і шавлія широко використовується у вигляді препаратів для лікування цукрового діабету, гіпертонії, онкологічних та багатьох інших серйозних захворювань. Застосовують препарати з шавлією при лікуванні нирок, печінки, дихальних шляхів, опорно-рухового апарату, для поліпшення пам'яті і ін

Шкода шавлії

Шамани важкодоступних гір Мексики для ясновидіння вживають листя Сальвії дивинорум (divinorum – віщунів, провидців). Безконтрольне вживання Шавлії провісників дуже небезпечно, знайомство з "іншими світами" може закінчитися тим, що психіка "мандрівника" не повернеться в колишній стан, і він залишиться в "іншому світі".

Більш прозаїчні наслідки – алергія, набряк носоглотки, висипу – наступають при передозуванні лікарських засобів з шавлією та індивідуальній непереносимості рослини. Слід проконсультуватися з лікарем щодо сумісності шавлії та інших лікарських рослин, так як не всі активні рослини добре поєднуються між собою.

Читай також: