Шипшина

Шипшину – дикоростучий чагарник, що відноситься до сімейства розоцвітих, найближчий родич звичайної садової троянди. У висоту він сягає до 3 м. Росте в європейській частині Росії, Сибіру, на Кавказі. В медичних цілях використовуються плоди, коріння, листя і пагони для виробництва фітопрепаратів. Про користь цієї рослини було відомо ще на Стародавньому Сході, там воно вважалося священним, а в Середній Азії шипшиною лікувалися тільки знатні персони, тому що був дефіцит плодів. Коли закінчується сезон фруктів і овочів, а потреба у вітамінах і підтримці імунітету збільшується, на допомогу прийде відвар із шипшини. З шипшини готують сиропи, масла, соки, настої, його заварюють чай і використовують у деяких рецептах домашній косметології.

Корисні властивості шипшини

Плоди рослини відрізняються великим вмістом фруктози, пектину, кислот, що відносяться до органічних: лимонної, олеїнової, лінолевої, яблучної, ліноленової. Шипшина багата флавоноїдами – кверцетином, кемпферолом. Ці речовини сприяють якнайшвидшій регенерації клітин шкіри і м'язової тканини. У плодах багато масел, аскорбінової кислоти, вітамінів В1, Р, В2, С, Е, К, каротину, дубильних речовин, токоферолу, солей заліза, магнію, марганцю, фосфору, кальцію.

Аскорбінова кислота сприяє підвищенню окисно-відновних процесів організму, стимулює опірність організму до зовнішнього середовища та інфекцій, сприяє зниженню рівня холестерину в крові. Плоди шипшини підсилюють гормональний синтез, впливають на обмін речовин (особливо вуглеводний), зміцнення і проникність судин і багато іншого. Насіння шипшини так само використовують, виготовляючи з нього олії, які застосовуються як ранозагоювальний засіб (як правило, в стоматології та дерматології). Доведено, що лікарська настоянка плодів шипшини покращує настрій і допомагає перемогти депресивні розлади.

Препарати шипшини призначають фахівці при інфекціях як гострих, так і хронічних, при пневмонії, бронхоектазів, при атеросколерозе, нефритах, захворюваннях кишечника, печінки, при виразковій хворобі, гемофілії, кровотечах, травматичному шоці. Сироп плодів шипшини зберігає більшу частину вітамінів і антиоксидантів і може бути рекомендований в якості додаткового харчування дітям, а також як заміна вітамінних препаратів в осінньо-зимовий період. Відвар шипшини можна легко приготувати в домашніх умовах. Заваріть 200 г сухих плодів в термосі 3-4 години, використовуючи 1 л гарячої, але не киплячої води, пийте як чай або змішуйте з іншими трав'яними відварами. При застуді часто використовують суміш 1 частини відвару шипшини, 1 частини відвару липи і подвійне кількість відвару ромашки.

Шкода шипшини

Незважаючи на всі корисні властивості шипшини, їм не можна зловживати і застосовувати безконтрольно. Надмірне вживання вітаміну С може призвести до погіршення роботи нирок, до загострення виразкових захворювань. Надлишок в організмі аскорбінової кислоти призводить до харчового отруєння. На стан зубів може відбитися міцний настій (або чай) з листя, плодів, коренів шипшини. З обережністю застосовувати лікарський чагарник, слід і людям з проблемами серцевого м'яза. Спиртову настоянку заборонено вживати людям з проблемами артеріального тиску. Настоянки і відвари можуть викликати погіршення перистальтики у хворих запорами.

Розумне застосування цього звичайного на перший погляд рослини приносить величезну користь, але лікуватися їм треба тільки під наглядом лікаря-спеціаліста, не варто пити шипшину від усіх хвороб», не дотримуючись дозування, наслідки можуть бути тяжкими.

Читай також: