Шпинат

Шпинат трохи нетиповий для російської кухні. Втім, сьогодні його можна знайти і купити в більшості продуктових супермаркетів і на ринках. Французи додають в салати та перші страви, швейцарці обирають запіканки, а змішана американська кухня подарувала світу такі шедеври, як паста з цим овочем, пироги, і навіть десертне желе. У великій пошані листя у шанувальників оздоровчих дієт і тих, хто стежить за вагою. Калорійність продукту – зазвичай не більше 20 ккал на 100 р. Довідник «найздоровіші продукти світу», рекомендований ВООЗ, радить з'їдати 2-3 порції цього листового овочу в тиждень всім, хто мріє позбутися зайвої ваги і відстрочити настання старості.

Корисні властивості шпинату

Шпинат знаходиться в десятці продуктів з найбільшою харчовою цінністю. Яскраві зелені листки містять хлорофіл, каротиноїди, лютеїн. Цей комплекс дуже корисний для здоров'я сітківки ока. Рекомендується з'їдати порцію салату зі свіжої моркви і шпинату, заправленого ложкою оливкової олії щодня, особливо якщо ви довго працюєте за комп'ютером.

Біофлавоноїди шпинату позитивно впливають на стан шкіри, недарма він входить до складу легендарної дієти краси. Комплекс вітамінів С і Е має потужну антиоксидантну дію і уповільнює процеси старіння. Крім того, він позитивно позначається на швидкості відновлення м'язової тканини, тому салати зі шпинатом рекомендуються спортсменам, вагітним і дітям.

Мінерали шпинату – цинк, магній, марганець і калій – здатні запобігти судоми, поліпшити роботу серця і позитивно позначитися на якості та швидкості кровообігу. Недавні дослідження американських учених довели, що жирні кислоти, що містяться в невеликій кількості в зелених листках, здатні запобігти гастрит і будь-які запальні захворювання ШКТ. Втім, якщо відхилення вже є, слід готувати супи зі шпинатом, щоб оздоровити шлунок.

Доведена суттєва роль цього овоча у профілактиці онкологічних захворювань. Салати рекомендується щодня вживати тим, хто деякий час перебував у зоні з небезпечним радіаційним фоном. Добре впливає шпинат і на стан хворих на діабет. В ході клінічних досліджень, швейцарські лікарі продемонстрували зниження інсулінової залежності у хворих, які регулярно отримували салат на обід.

Шкода шпинату

Шкода шпинату проявляється, якщо ви неправильно вживаєте приготовлений продукт. Втім, отруйними або неякісними можна назвати тільки продукти, вирощені з порушенням агротехнічних норм. Так, шпинат відмінно накопичує синтетичні піретроїди, використовувані в агрономії для боротьби з деякими шкідниками рослин. Тому слід вирощувати його самостійно або купувати там, де є контроль якості продуктів. Втім, випадків отруєння цим овочем медицина поки не зафіксувала.

Не дуже хороший продукт після повторного заморожування. Часто, купуючи його у відділі напівфабрикатів, ми можемо спостерігати в пакеті «сніг» і навіть шматочки льоду. Це свідчить про те, що при транспортуванні овочі «розтанули» та їх піддали повторному охолодженню. Приготувавши суп з такого «сировини» ви, звичайно, не отруїтеся, але і частка вітамінів в ньому буде істотно нижче, ніж у свіжому продукті. Тому постарайтеся вибирати шпинат шокової заморозки без всяких «снігових» включень.

Погана стратегія – різати листові овочі і зберігати їх в пластиковому контейнері. Так ви можете втратити до 30% вітамінів і мінералів. Щоб отримати максимум користі для здоров'я, купуйте овочі у вакуумних пакетах, а подрібнений продукт намагайтеся з'їсти протягом 3-4 годин.

Поєднується шпинат практично з усіма видами білка, включаючи молочний казеїн. Але можливо розлад шлунку після вживання листя і свіжого молока за один прийом їжі. В іншому, ви можете насолоджуватися цим овочем без жодного шкоди.

Читай також: