Сир

Сир можна тільки любити або ненавидіти. Втім, «ненависників» у продукту не так багато, якщо ви не оцінили його по достоїнству, значить – просто не знайшли «свій» сорт сиру. У світі налічується понад 500 видів, і цілих 2 000 сортів цього продукту. Майже кожна країна і цивілізація подарувала нам свій сорт сиру. Греки – м'яку фету, французи – зрілі пряні сири, росіяни – домашній сир, болгари – бринзу. У такому морі недовго і «потонути», але розібратися у властивостях сиру, безумовно, варто, хоча б тому, що цей продукт може бути як дуже корисним, майже цілющим, так і досить шкідливим, а в деяких випадках, майже токсичним.

Корисні властивості сиру

Насамперед, будь-сир «успадковує» корисні властивості молока, з якого він виготовлений. Повноцінний амінокислотний склад, багатство «заспокійливим» триптофаном, і деяка кількість молочного жиру – це все про сир. До речі, боятися сирних жирів в помірних кількостях не варто. Останні дослідження в області дієтології довели, що 20-30 г сиру в день – допустима норма навіть для самої суворої дієти, адже молочний жир в невеликих кількостях дозволяє зменшити апетит.

Сир багатий мінералами – кальцієм, цинком і фосфором. Таке поєднання дозволяє цього продукту вважатися незамінною в харчуванні людей, з якоїсь причини не переносять незбиране молоко, морепродукти та рибу. Саме тому сири рекомендуються вегетаріанцям, які вживають молочні продукти. У поєднанні з зеленими овочами, порція сиру забезпечує ефект насичення зазначеними мінералами.

Деякі види сиру багаті вітаміном А, інші ж збагачують вітамінами групи В, особливо славляться цим козячі сири. Саме це дозволяє більшості джерел вважати, що сир корисний для шкіри, допомагає поліпшити зір, і зміцнити цибулини волосся.

Великий плюс сирів полягає в тому, що багато з них не містять лактози, і тому можуть використовуватися у раціонах харчування дітей і дорослих з алергією на цей молочний білок.

Мало хто знає, але сир використовують не тільки «за прямим призначенням», але і як компонент для численних домашніх рецептів краси. Так, існує поживна маска – 200 г жирного сиру натерти на тертці, змішати з 2-3 жовтками, нанести на 20 хвилин на шкіру обличчя і шиї, після чого рясно змити теплою водою.

Шкода сиру

Зазвичай у зв'язку з шкодою згадують високу калорійність сиру, і, як наслідок, ризик набрати зайві кілограми при надмірному їм захопленні. Це справедливо тільки для висококалорійних сирів типу Брі, жирного Камамбера, і навіть звичних нам «Російського» і «Пошехонського». Якщо ви прагнете скинути вагу, їжте нежирні сорти бринзи, рікотта і легкі версії твердих сирів, намагаючись не виходити за норму 70-100 г на день для сиру, калорійність якого ближче до 100-200 ккал, і 30-50 г для більш калорійних продуктів.

Дуже часто зрілі сири викликають розлад шлунку, так як містять нетипові для нашого традиційного раціону види бактерій. Деякі «сирні» бактерії можуть викликати лістеріоз – досить небезпечне захворювання. Тому екзотичні сири та сири з цвіллю – той продукт, якого варто уникати людям з чутливим шлунком, вагітним і годуючим матерям. Зрілі і пряні сири можуть ускладнити перебіг акне, тому при шкірних захворюваннях від їх використання необхідно утримуватися. Гострі і пряні сири не рекомендуються при захворюваннях шлунка, гастритах, колітах, і виразкових хворобах різної природи.

Зв'язок високого вмісту молочного жиру в деяких сирах і підвищеного «поганого» холестерину в крові – теж цілком пряма. Пам'ятайте, що навіть якщо ви не прагнете скинути вагу, і не вважаєте калорії, є по 200 г жирного сиру в день – не дуже хороша ідея, хоча б тому, що це може викликати підвищення холестерину. Не рекомендуються жирні сири і людям із захворюваннями печінки. А ще деякі вчені вважають, що «передозування» амінокислоти триптофану приводить до порушень сну. Тому вживайте сир помірно, і спіть спокійно.

Читай також: