Сорго

Останнім часом один з найдавніших культур – сорго – знайшов нову популярність. У 2000-х роках стало модно пояснювати більшу частину проблем людства з вагою, постійною втомою, і хронічними захворюваннями, алергією на специфічний білок пшениці та деяких інших злаків – глютен. На цій хвилі інформації популярності набули так звані «етнічні» злаки – з Африки, Азії і Південної Америки. Багато з них виявилися безглютеновыми, але більша частина – ще й бобовими. Як відомо, бобові підходять далеко не всім людям. А ось сорго або лимонна трава містить менше специфічних білків, що викликають газоутворення. Тому злак полюбився прихильникам здорового харчування по всьому світу.

Корисні властивості сорго

Сорго іноді називають суданською травою, але його батьківщина – Ефіопія. У країнах Африки культивують кілька сортів цього злаку, зокрема:

  • цукровий сорго – його використовують майже як цукровий очерет, для приготування патоки, яка є багатоцільовим продуктом. Недорогу патоку сорго використовують при консервації продуктів, для виробництва цукру, зацукровування фруктів, а також як бродильну основу для виробництва спиртного;
  • кормового сорго – стебла цієї рослини багаті амінокислотами, глікозидами, цукрами, і є хорошим кормом для сільськогосподарських тварин. Сорго широко поширений, тому є вдалим рішенням в якості кормової культури. Соковиту серцевину кормового сорго іноді використовують замість пиття і їжі в екстремальних умовах;
  • зерновий або культурний сорго – власне, рослина роду м'ятликових, зерно якого нагадує по виду просо. Сорго, на відміну від багатьох інших злаків, буває багаторічним, і є відносно невибагливою рослиною;
  • сорго технічне – рослина, солома якого високо цінується за пружність і міцність. З соломи сорго роблять віники, мітли, тканини, і навіть папір;
  • lemongrass – воно ж лимонна трава (хоча у нас іноді називають «лимонною травою» і крупу сорго теж), являє собою відмінну приправу до білкових страв, іноді нею приправляють і випічку, прісні коржі, і місцевий аналог галушок.

Сорго-каша – відмінний джерело складних вуглеводів. У 100 г міститься близько 65 г вуглеводів, завдяки багатству клітковиною вас не чекає «цукровий удар». Крупа засвоюється повільно, і дає поступовий приплив корисної енергії. На відміну від, наприклад, лущеного білого рису і макаронів з борошна тонкого помелу, сорго рекомендується котрі худнуть. Скільки можна їсти сорго на дієті? Природно, не варто робити крупу основою свого раціону, так як 5-6 порцій її – це вже занадто багато. Але 2-3 100-грамові порції різних круп в день підійдуть більшості фізично активних людей, що прагнуть скинути вагу.

Сорго можна «використовувати» у всіх стравах, які ви звикли готувати з коричневим рисом. Ідеальні поєднання – сорго плюс нежирний джерело білка, досить «легкого» для травлення. Готуйте плови з сорго без масла, але зі спеціями і креветками, додавайте його в якості гарніру до звичних курячим грудкам, обов'язково їжте і овочі теж, і ви отримаєте практично ідеальний збалансований обід.

Сорго часто подрібнюють на борошно, з якої, в свою чергу, роблять різні коржики – солодкі, з сиропами агаві, або кэроба, прісні, з морською сіллю і пряними травами.

Крім того, «борошно» (вона виходить із значними вкрапленнями клітковини) використовують в якості скрабу для тіла.

Сучасні лікарі стверджують, що сорго – один з найбільш корисних злаків для людини, щодо відсутності компонентів, що викликають алергію, і простих вуглеводів, що викликають коливання рівня цукру в крові. Якісний неочищений сорго трохи довше вариться, ніж звичайний, але зате він показаний навіть людям з цукровим діабетом.

Крім того, ця каша допоможе задовольнити потреба організму в магнії і цинку – дуже важливих мінералах для всіх, хто хоче зберегти спокій і здоров'я нервової системи. У невеликих кількостях крупа містить кальцій і натрій.

Сорго є джерелом фолієвої кислоти, її вживання показано планують вагітність (обом батькам), і майбутнім мамам. Крім того, у складі сорго тіамін і рибофлавін – вітаміни, дозволяють поліпшити стан тканин сітківки ока, запобігти так звану курячу сліпоту, і бути хорошою профілактикою вікових змін органів зору – катаракти і глаукоми.

Крім того, сорго містить деяку кількість вітаміну С, і може бути додатковим джерелом цього важливого вітаміну, що відповідає в організмі людини відновлювальні процеси і здоров'я імунної системи.

У країнах поширення сорго (Індонезія, країни Африки, Південної Америки) страви та продукти з нього їдять від мала до велика, і продукт вважається хорошим для дитячого харчування.

Шкода сорго

Існує індивідуальна непереносимість навіть найбільш корисних продуктів. Буває так, що якийсь злак просто викликає дивні реакції з боку ШКТ. Індивідуальна непереносимість сорго можлива з-за високого вмісту клітковини. Вона проявляє себе майже як звичайний метеоризм. Втім, трапляється це досить рідко.

Не рекомендуються багаті клітковиною продукти і страви з них при загостренні захворювань ШКТ. Якщо вже є порушення мікрофлори, логічніше спочатку пройти лікування і відновити її, і лише потім включати в раціон грубу клітковину.

Можливо, що різкий перехід із звичного пшона і рису на сорго викличе запори або, навпаки, проноси, адаптація, зазвичай, у здорової людини проходить за кілька днів.

У дитячому харчуванні слід дотримуватися обережності. Для прикорму крупи з великою кількістю харчових волокон зазвичай не підходять. Дітям з 5 років можна потроху вводити грубі каші з цього злаку, але необхідно спостерігати за реакцією організму. Годуючим матерям слід вирішувати питання про вжиття сорго індивідуально. Загальна рекомендація – злаки продовжують є ті, для кого це звичний компонент харчування.

Читай також: