Сухе голодування

Зазвичай сухе голодування практикують як своєрідну оздоровчу систему. Воно призначене для очищення організму, позбавлення від непотрібних тканин, і схуднення. Другий пункт цього немудреного списку викликає у противників голодування найбільшу кількість запитань. Як організм розбереться, де «непотрібна» пухлина, а де дуже навіть потрібні скелетні м'язи? Як взагалі переноситься все це, і в чому виражається очищення організму. На жаль, питання голодування, вегетаріанства, веганства та іншого оздоровчого екстриму — це більше питання віри, ніж сфера уваги науки. Так вже сталося, що досліджують такі речі люди, спочатку тяжіють до подібних методик. Тому і наукові дослідження у нас виходять такими, що хочеться негайно кинути все і почати голодувати. Але от чи варто?

Що таке сухе голодування

Сухе голодування — це повний голод без пиття. Прихильники методу практикують це наступним чином:

 • спочатку з раціону прибирається так звана важка їжа — тваринні білки і жири прощаються з послідовником методики до кращих часів, поступово з раціону «виходять» бобові, горіхи, сухофрукти, і залишається там щось на зразок зеленого салату на рослинному маслі, пророщеної зеленої гречки чи ще якоїсь крупи в мінімальній кількості. Вважається, що все це має підготувати організм до очищення;
 • далі думки шкіл і послідовників розрізняються. Дехто практикує місячний курс очисних клізм перед тим, як почати голодувати, інші — не практикують, вважаючи, що організм і так очиститься. Треті — приймають проносне на основі трав, загалом, прекрасних і «корисних» варіантів тут маса;
 • після цього слід 1-3 дні без їжі, але з водою або соками, або відразу відмова від рідини, і сухе голодування;
 • у процесі сухого голодування рекомендується повний відпочинок, причому, слід виїжджати на природу. Задовольняти потреби організму в рідині слід допомогою купання у водоймах, простій воді, якщо немає можливості — треба хоч душ приймати регулярно;
 • голодування без води самостійно тримають не більше 5 днів;
 • після цього слід вихід, спочатку на кілька днів додають воду, можна з невеликою кількістю меду, потім — фруктові соки з кислих фруктів, після — вже самі фрукти і трохи овочів. Цикли «добавок» тримають по самопочуттю, зазвичай кожні 2-3 дні додають щось нове;
 • в останню чергу в раціон додаються бобові, соя, молочні продукти і горіхи. М'ясо зазвичай навіть і не обговорюється, так як подібні речі практикують ті люди, які вважають його виключно шкідливим для організму.

Користь сухого голодування

Варто розуміти, що класична медична наука відмовляє сухого голодування в користі в принципі. Як лікувальний метод воно не застосовується. Пацієнтам, які на час проведення маніпуляцій і операцій не можуть приймати їжу, ставляться поживні крапельниці, які задовольняють потребу організму в рідині і макронутриентах, а також вітамінах і мінералах.

Вода вважається необхідною для життєдіяльності організму кожен день, а відмова від неї — небезпечним для здоров'я, причому «дуже» – аж до летального результату. Однак прихильники методу вважають, що сухе голодування — корисний стрес для наших тел.

У процесі сухого голодування, нібито, проявляються наступні ефекти:

 • наш розумний організм сам визначає, які тканини у нього «зайві» або уражені захворюваннями, і розщеплює їх, щоб отримати необхідні для тіла поживні речовини;
 • голодування тренує свідомість виводить людину на новий рівень. Якщо ви не розумієте, про що це вони, почитайте відгуки голодуючих «на суху». Там і ангельські сутності натовпами є, і божественні голоси мовлять, як з динаміків на першотравневому параді. Загалом, хто в це все не вірить, краще залишити це без уваги;
 • голодування допомагає стати більш дисциплінованим і відповідальним по відношенню до їжі. Так, ми нібито можемо пізнати цінність нормальної їжі, тільки якщо спочатку відмовимося від неї, а потім — станемо вводити в обмежених кількостях. Після голодування, на думку прихильників методу, відразу і легко переходять в сироїдіння, веганство, чи куди там ще треба перейти заради того, щоб бути здоровішими інших співгромадян. І навіть ненависні раніше овочі стають такими смачними, варто тільки посидіти взагалі без нічого дня три;
 • після голодування загострюється смак, нюх, і людина починає вибирати з їжі, що йому дійсно корисно, відмовляючись від цукру, харчового сміття та інших незрозумілих добавок.

Виходить, що голодування — це те ланка, відсутність якого заважає нам дотримуватися нормальні дієти, і бути більш здоровими, і ми повинні пройти і вистояти, щоб стати краще, так? Для більшості людей — немає.

Чим небезпечне сухе голодування

Зневоднення

З втратою необхідної для метаболізму рідини, він сповільнюється. Це до слова про те, що голодування нереально розганяє обмін речовин і сприяє схудненню. Зневоднення зазвичай призводить до сильній спразі і втраті апетиту, тому адепти і пишуть, що переносити сухе голодування куди легше. Звичайно, легше, якщо їсти не хочеться зовсім з фізіологічних причин. Правда, відсутність апетиту тут не означає корисність практики.

Зневоднення призводить до:

 • порушення балансу натрію і калію, порушень серцевого ритму, перевантаження серцево-судинної системи;
 • спазмів мускулатури, причому маються на увазі не тільки скелетні, але і гладкі м'язи теж. У більшості випадків це означає судоми і біль;
 • порушення роботи нервової системи;
 • перепадів артеріального тиску.

Важкі ступені зневоднення є показанням для госпіталізації. Все просто — серце людини може і зупинитися, якщо систематично перевантажувати його.

У цьому зв'язку особливо багато цікавих запитань хочеться задати тим «гуру сухого голодування», які змушують своїх адептів, скажімо, бігати підтюпцем, робити інтенсивні йогічні практики і гуляти в швидкому темпі. Який повинен бути рівень відповідальності у людини, щоб роздавати такі поради?

Порушення метаболізму

Наш організм не тільки настільки розумний, щоб «спалювати пухлини» у процесі голодування, але й уміє витягувати кальцій з зубів і кісток, «розчиняти» так потрібні для роботи м'язи, і все це — якщо не давати йому потрібні «будівельні елементи» для харчування. А ще він може потім досить довгий час жити «по накатаній», особливо якщо після закінчення голодування годувати його самими корисними фруктами. Зазвичай, коли свідомість людини глибоко загрузла в оздоровчих практиках, він вже не помічає, що став виснажено худим, розгубив всі приличествующие біологічного виду м'язи, і взагалі виглядає так, що краще б не голодував. І часті застуди та болю в усьому тілі він сприймає як «ознаки очищення». Деякі індивідууми, до речі, вважають нормальним і здоровим в непритомність падати в процесі, але це так, до слова.

Сенс в тому, що наше тіло може адаптуватися до будь-яких умов. Але це не означає, що гірші умови, що ставлять організм на межу виживання — найпрекрасніше, що ми можемо придумати для поліпшення здоров'я. На відміну від розумних тренувань і раціонального харчування, це не тренує, і не зміцнює організм, а лише ставить нас на межу виживання. З подальшими негативними метаболічними змінами.

Сухе голодування і худнуть

На жаль, нічого так швидко не провокує психічні захворювання у тих, що худнуть, як практики, пов'язані з голодуванням. Більшість «набуває» анорексію і булімічному зриви саме таким способом. Дійсно, людину може охоплювати ейфорія в процесі практики голодування, він може відчувати себе дуже добре, і бадьоро і як завгодно. Але це зовсім не означає, що все, що відбувається безпечно для його психічного здоров'я. Одна із сучасних гіпотез причин анорексії пов'язує це страшне захворювання саме з адаптацією до почуття контролю та ейфорії, яке з'являється у усвідомлено голодуючих.

Зриви, що відбуваються у тих, що худнуть після періоду суворих обмежень, зазвичай, настільки серйозні, що людина просто втрачає контроль і може не тільки повернути втрачену вагу, але і на довгі роки зануритися в «нетрі» боротьби з собою, апетитом, їжею, заперечення проблеми, і ненависті до себе. Так начебто безневинна оздоровча практика викликає необхідність лікування у клінічного психолога і психіатра.

Навіть саме бажання голодувати заради зниження ваги має навести людину на думку про те, що непогано було б вирішити свої взаємини з їжею більш гуманним способом. А самому — задуматися про прихованих психологічних причинах такого вибору.

Відгуки про сухому голодуванні

Відгуки в мережі можна умовно розділити на наступні категорії:

 • захоплено-эзотеричные. Такі пишуть люди, які бачать ангельські сутності та інших потойбічних хлопців у процесі голодування. Сам досвід вони ніяк не пов'язують з дефіцитом глюкози і рідини, зате пов'язують з духовними практиками. Вони вірять, переконані, і в цьому їм добре. Це, звичайно, не означає, що подібний досвід буде вдалим і адекватним для решти людства. І тим більше мало можна почерпнути з таких відгуків про стан здоров'я практикуючих. Адже їм все, включаючи непритомність, здається справжнім даром згори;
 • сумні і правдиві. Хто-то з відчаю вирішив поголодувати. Відомо ж, що дієти не працюють, підрахунок калорій — нудно, а схуднути треба строго до випускного. У таких відгуках можна почитати і про огидне самопочутті, і про проблеми з запамороченням і головним болем, і про непритомність, і про зривах після, і повернення ваги. Саме такі відгуки рекомендуються до прочитання усім зневіреним і вирішили зробити це заради цифри на вагах;
 • відгуки раціональних людей. Невідомо, що взагалі підштовхнуло подібного людини до голодування, але він або вона раптом вирішив і...закинув цю справу з появою перших негативних симптомів, отпился регидроном і Ессентуками 17, і забув про це, як про страшний сон.

Загалом-то, ми, на відміну від фанатів сухого голодування, ні до чого тут не закликаємо. Слід тільки розуміти, що всі відчайдушно-оздоровчі заходи ви приймаєте на свій страх і ризик і з наслідками вам теж доведеться боротися самотужки.

Прочитайте інші корисні статті по темі:

Голодування на воді
Каскадне голодування для схуднення
Добове голодування

Відео по темі

Читай також: