Сукралоза

Цукрозамінник сукралоза вважається більш корисним, ніж аспартам і цикламат. Але багато сучасні дієтологи вважають, що худнуть повинні виключити і його, щоб добитися результату. Постійно точаться дискусії з питання, чи може сукралоза підвищувати рівень цукру крові, і впливає на апетит. Виробники сукралозы намагаються «підкупити» нас простим слоганом: «Наш продукт — найближчий родич цукру. Він зроблений зі звичного, але шкідливої речовини, і завдяки сучасним технологіям, став абсолютно безпечним». Чи Так це насправді?

Хімічна характеристика сукралозы

Любителі є все натуральне у всіх ситуаціях, можливо, розчаруються, але сукралоза — продукт хімічної промисловості. Її отримують шляхом заміщення атомів у молекулі цукру на атоми хлору. Процес носить назву «хлорування цукру». Не дуже апетитно, правда? Зате результат виходить у 600 разів солодше звичайного цукру, і тому дозволяє нам економити калорії.

Сукралоза випускається у вигляді кристалічного порошку або таблеток для розчинення у воді, кава, чай. Є і сукралоза в рідкому вигляді для випічки, але у нас вона зустрічається досить рідко. Часто цей підсолоджувач заважають з іншими, наприклад, для виробництва шипучих таблеток.

Фізична характеристика і смакові особливості сукралозы

Сукралоза, на відміну від аспартама і цикламата, не має характерного «плоского» смаку і гірчинки. Вона майже повністю «копіює» цукор по своїм смаковим якостям і тому користується великою популярністю у тих, що худнуть. Деякі стверджують, що смак сукралозы повністю відрізняється від звичайного солодкого, різниця тільки в тому, що нам потрібно менше сукралозы, ніж цукру.

У звичайної харчової промисловості сукралоза теж застосовується. Вона має якості консерванту, і дозволяє зберігати свіжість випічки довше. Тому сукралозу часто додають в самі звичайні пироги, торти, печиво. Вона володіє унікальним кодом. Сукралоза позначається як Е955.

Деякі джерела стверджують, що сукралоза підвищує смакові якості інших, більш дешевих підсолоджувачів. Тому в продукти спортивного харчування і різних ЗСЖ-десертах її часто використовують «парою» з іншими речовинами.

Калорійність сукралозы

За даними одних джерел вона дорівнює 14 ккал, за даними інших — сукралоза взагалі не засвоюється організмом людини, не бере участь у метаболізмі і виводиться в тому ж вигляді, в якому «потрапила» в наш організм. Як таке може бути? Перший варіант являє собою калорійність сукралозы, змішаної з іншим підсолоджувачем, що містить вуглеводи. Ця суміш більш зручна для випічки, але в продажу зустрічається рідко. Самостійна чистий сукралоза не містить калорій, тому сміливо може використовуватись усіма, хто їх рахує.

Глікемічний індекс сукралозы і інсуліновий індекс сукралозы

Якщо продукт не містить засвоюваних вуглеводів, його глікемічний індекс дорівнює нулю. Це аксіома. Між тим, багато сучасні нутриціології та дієтологи забороняють своїм пацієнтам є сукралозу. Чому? Є джерела, які вказують на те, що вживання сукралозы може посилювати секрецію інсуліну. Це сприяє різкого зниження рівня цукру крові, і викликає підвищення апетиту після вживання штучного підсолоджувача. Ефект в даний час оцінюється як індивідуальний. Більшості ефект «інсулінових гойдалок» після підсолоджувача не загрожує.

Крім того, є й такий феномен, як ненатуральне харчування серед людей, що прагнуть скинути вагу. Раціон багатьох справді мало не наполовину складається з таких чудових продуктів, як протеїнові млинці, протеїнові батончики, ще якась випічка з протеїну, сиру з сукралозой та іншого. Тут говорити про інсулінової навантаженні за підсолоджувача якось і навіть несерйозно. У раціоні присутня такий «букет» різних підсилювачів смаку і підсолоджувачів, що складно визначити, що ж саме стало причиною підвищення апетиту. Чи, все ж, банальна відсутність смакового різноманітності зіграло свою роль.

Сукралоза в раціонах для схуднення

До всієї цієї історії з інсуліновим індексом продуктів сукралоза була чи не самим кращим продуктом-сахаразаменителем для тих, що худнуть. Вживання сукралозы віталося мало не всіма дієтологами. Ну а як не похвалити речовина, яка містить нуль калорій і допомагає котрі худнуть відійти від страждань і самообмежень, і урізноманітнити раціон?

На практиці, не все так просто. В дієті, спрямованої на здорове зниження ваги, відіграють роль такі фактори:

  • так званий комплайенс або переносимість або зручність дієти. З точки зору комплаєнса вживання сукралозы — велике добро. Припустимо, хтось звик на сніданок їсти сир з цукром і сметаною і пити каву з цукром. З сахарози він отримує, в середньому, близько 120 ккал за цей сніданок. Припустимо, ми замінимо цей цукор на сукралозу, і залишимо набір продуктів незмінним. Наш герой заощадить майже половину від рекомендованого добового кількості калорій, який необхідно урізати. В результаті, мета буде досягнута більш простим способом і без істотної зміни способу життя;
  • так званий здоровий підхід, тобто поступова заміна продуктів, не дуже підходять для збереження здоров'я на більш прийнятні. Тут зазвичай рекомендують відразу переходити на раціон з зернових, нежирних білків, фруктів і овочів, і включати близько 10% калорій з солодощів і звичних ласощів. Але на практиці раціон часто перетворюється в низку випічки з сукралозой та іншими підсолоджувачами. Це не зовсім відповідає меті збереження здоров'я.

Що буде, якщо є занадто багато сукралозы? Як ми пам'ятаємо, сам продукт не засвоюється, і не бере участь у метаболізмі. Сукралоза виводиться через нирки і покидає організм людини через кілька годин після її вживання. Вона ніяк не впливає на засвоєння інших продуктів, поки дозування не надлишкові. Але в надто великій кількості, вона може призводити до порушення роботи кишечника, і діареї. Це порушує, у свою чергу,засвоєння водорозчинних вітамінів і може впливати на стан організму значно.

Так і виходить, що занадто багато сукралозы — не надто хороша стратегія для дієти.

Поведінка людини і підсолоджувачі

Є цікаве дослідження, результати якого доводять, що введення підсолоджувачів в помірних дозах допомагає дотримуватися дієти, а у високих — тільки заважає цьому. Сенс в тому, що одна порція солодкого страви більшістю з нас сприймається як норма, а от 3-4 порції такої їжі — вже як кілька надмірне захід. Якщо є занадто багато «солодощів для схуднення», рано чи пізно, почуття контролю буде втрачено і з додержанням звичайної дієти може виникнути проблема.

Інші корисні властивості сукралозы

Як вже було згадано, сукралоза уповільнює процес зачерствіння хліба, і є натуральним консервантом, вона сприяє уповільненню процесів бродіння і може використовуватися і як консервант для різних дієтичних компотів і так далі.

Сукралозу можна використовувати в харчуванні людей, які піклуються про стан своїх зубів, її вживання служить засобом профілактики карієсу, та інших уражень зубів. Продукти на основі сукралозы допомагають позбутися від запальних процесів в порожнині рота за рахунок того, що зменшують кислотність слини.

Сукралоза може застосовуватися в харчуванні діабетиків і осіб старшого віку.

Шкода сукралозы

Часто стверджують, що сукралоза — просто занадто молодий підсолоджувач, щоб бути вивченою в достатній мірі. Так, його ніхто не вивчав щодо впливу на можливість розвитку онкологічних захворювань, ніяк не вивчали його і стосовно до харчуванню вагітних, хронічних хворих і дітей до 14 років. Більшість джерел стверджує, що сукралозу необхідно виключити з раціону вагітних і дітей, між тим, в країнах Європи і США акушерські рекомендації не містять такої вказівки щодо вагітних жінок.

Можливо, сукралоза позначиться на якості раціону людини, який поки не навчився не будувати своє харчування виключно навколо солодкої їжі. І ймовірно, вона буде корисна тим, хто звик вживати солодке надлишково.

При «передозуванні» сукралозы можлива діарея, розлад ШЛУНКОВО-кишкового тракту і порушення засвоєння водорозчинних вітамінів.

Бренди сукралозы

На нашому ринку найбільш відомий підсолоджувач Еліт з сукралозой. Між тим, він не є чистим джерелом сукралозы. У складі його є також сахарин, що підвищує його гепатотоксичність, і дещо змінює властивості. Еліт, якщо судити з відгуків споживачів, може недостатньо швидко розчинятися.

Крім того, майже в будь-якій аптеці можна придбати сукралозу марки «Мілфорд». До складу цього продукту додана також клітковина — інулін. Цей продукт подобається споживачам, адже він володіє приємним «повним» смаком, підходить для випічки і підсолоджування каш та інших страв.

Окремі джерела перераховують і побічні ефекти від передозування сукралозы:

  • судоми, мігрень, запаморочення;
  • порушення роботи ШКТ;
  • зміна зору — затуманений зір;
  • підвищення рівня цукру крові.

Джерела з альтернативної медицини радять нам повністю відмовитися від сукралозы хоча б на 3 дні і оцінити своє самопочуття. Багато говорять, що якщо у вас є відчуття тяжкості після прийому, суб'єктивне відчуття підвищення апетиту та інші проблеми, варто просто відмовитись від сукралозы.

В цілому ж, метаболізм сукралозы поки що мало вивчений, результати досліджень, які згадуються у більшості джерел проводили самі ж бренди-виробники сукралозы, тому посилатися на них як-то не дуже серйозно.

Відгуки лікарів і споживачів про сукралозе

Відгуки лікарів про продукт неоднозначні. Зазвичай дієтологи рекомендують цей продукт в обмежених кількостях і попереджають своїх пацієнтів про те, що необхідно регулювати кількість сукралозы в раціоні. Звичайно ж, лікарі вказують на те, що людям із захворюваннями нирок і печінки сукралоза не рекомендується.

Прочитайте інші корисні статті по темі:

Цукрозамінники — користь і шкода
Фруктоза замість цукру
Стевія — користь і шкода

Відео по темі

Читай також: