Веганська дієта

Веганська дієта – варіант раціону без використання тваринних продуктів. Веганство як стиль життя і моральний вибір мало пов'язане з бажанням схуднути. Зазвичай веганами стають з міркувань релігійного плану, або переконань про неприпустимість встановлення пріоритету одних біологічних видів над іншими. Вегани вважають нечесним той факт, що ми любимо і вирощуємо одних тварин, і вбиваємо заради м'яса інших. Рух зародився на Заході в 70х роках минулого століття, а сьогодні воно тісно пов'язане з екологічним радикалізмом і боротьбою за права тварин. Так, за статистикою ВООЗ серед строгих вегетаріанців більше струнких людей, ніж серед «м'ясоїдів», однак існують і інші дані. 30% підлітків поправляються на 5-7 кг у перший рік відмови від м'яса, яєць, тварин масел і молока. Пов'язано це, як ви розумієте, не з веганством, а з незбалансованістю раціону і переїданням.

Веганська дієта і схуднення

Один з авторів книги «Веган Фрік» (Vegan Freak) і пропагандист веганского способу життя Боб Торрес зауважує, що харчування одними картопляними чіпсами, печивом, фаст-фудом і пивом мало відповідає поняттю про дієті. Однак, за його ж даними, саме так починають свій «шлях» більшість веганів з етичних причин. Збалансована дієта без тваринних продуктів здатна допомогти в зниженні ваги, але щоб її дотримуватися, слід вивчати певні правила.

Кім Барнуин і Рорі Фрідман, автори веганского бестселера «Худа стерва» (The Skinny bitch) впевнені, що правильне харчування для схуднення має відповідати наступним вимогам:

* Повна відмова від кави. Цей напій «забруднює» організм і провокує переїдання;

* Виключення сміттєвої їжі. Хоч чіпси і зроблені з картоплі, а не з яловичини, вони містять більше калорій і трансжирів, ніж приносять користі;

* Основою раціону повинні стати не соя і спеціальні продукти для веганів, а свіжі фрукти, свіжі та тушковані овочі і страви з цільного зерна. При цьому, фруктів і овочів слід з'їдати 5-6 порцій, зернових – 3-4 порції, а соєвих продуктів, горіхів, грибів і бобовим відводити лише 1-2 порції в щоденному раціоні;

* Головне правило «стрункого вегана» мало сподобається бажаючим схуднути без дієти і вправ. Веганство передбачає максимально природний спосіб життя, а отже, основний «привід» до того, щоб поїсти – це справжнє почуття голоду. Постройнеть мають всі шанси тільки ті, хто орієнтується на нього, а не на бажання похрумтіти ніж-то від нудьги, чи підбадьоритися чашкою калорійність напою;

* Алкоголь і кондитерські вироби допускаються лише тих видів і марок, які не використовують у процесі приготування желатин з кісток тварин, лецитин та інші подібні компоненти. На практиці, це означає, що вам доведеться купувати досить дороге вино і готувати солодощі самої, тому ви, волею-неволею, обмежите їх вживання.

Веганська дієта і класична дієтологія

Лікарі вітчизняної клініки «Палітра харчування» впевнені, що здоровий раціон для схуднення без повноцінного білка в складі – це нонсенс. Справа в тому, що харчування зерновими, овочами та фруктами, горіхами і бобовими не дає організму ряду незамінних амінокислот. Цю проблему вегани вирішують у залежності від переконань – деякі приймають синтетичні амінокислоти, інші ж переконані, що отримують все необхідне і обходяться лише додатковим прийомом вітаміну В12, якого немає в рослинній їжі. ВООЗ вважає лакто-ово-вегетаріанство більш здоровою дієтою, так як, вживаючи молоко і яйця, людина отримує незамінні амінокислоти, а значить, не ризикує уповільненням обміну речовин.

У будь-якому випадку, відмова від тваринних продуктів дозволить заощадити калорії і схуднути, тільки якщо ви правильно складете раціон, перегляньте спосіб життя, і не будете переїдати. Тому в веганстве без морально-етичної складової досить мало сенсу.

Важливо: перш ніж сісти на веганскую дієту, проконсультуйтеся з лікарем.

Читай також: