Висівки

Недорогі висівки — відмінний аналог борошна для тих, хто намагається контролювати кількість вуглеводів в харчуванні. А ще вони допомагають знизити апетит природним шляхом, і поліпшити травлення. За це прості зернові оболонки отримали величезну популярність серед прихильників здорового способу життя. Висівки були з нами довгі роки.

Перші продукти промислового приготування з ними (докторський батон) з'явилися в асортименті радянських магазинів ще в середині минулого століття. Сьогодні ж кількість продуктів з цією добавкою просто не злічити — з ними випікають коржі, роблять піту, батончики, готові каші, і навіть м'ясний хліб і котлети. Загалом, людство любить висівки, але не будь-який продукт з цією назвою здатний принести максимальну користь організму.

Корисні властивості висівок

Зернові висівки — продукт здорового харчування. Глобально, вони діляться за типом використовуваного для приготування продукту зерна. Висівки бувають:

  • пшеничні;
  • гречані;
  • житні;
  • вівсяні.

Іноді з висівками плутають «клітковину» – як правило, це порошковий продукт з додаванням не тільки зернових оболонок, але й інших джерел рослинної клітковини, наприклад, з чорносливу, оболонок насіння подорожника, цикорію, яблук і т. п. Клітковина відрізняється тим, що містить велику кількість харчових волокон, але окремі її види біднішими вітамінами групи В, ніж висівки.

Абсолютно всі висівки є джерелом вітамінів групи В, особливо В1, В2 і В6, вітаміну В 12 в них, всупереч поширеній думці, немає. Але це не робить висівки менш корисними для нервової системи. Вітаміни групи дозволяють нам зберігати спокій, навіть будучи на відносно обмежувальному раціоні. Тому велика частина дієтологів радить включати продукти з висівками в свій раціон.

Висівки корисні для схуднення не тільки вітамінним складом, але і тим простим фактом, що здатні наповнювати шлунок, даючи при цьому відносно невелику калорійність. Поекспериментуйте — всього 20 г порошкових висівок в якості добавки до 1 яйцю дозволять спекти досить значний млинець, або кілька коржів-оладок. При цьому максимум, що ви додасте — це ложку протеїну або сухого молока, а отримаєте — повноцінний сніданок, якщо з добавками начебто ягід і масла — то і для двох чоловік. Висівки насичують щодо надовго, після такої коржі навіть не дуже спортивна людина з швидким метаболізмом може вільно «гуляти» як мінімум 3 години до наступного прийому їжі. Тому отрубная випічка домашнього приготування рекомендується для сніданку або вечері, в залежності від того, після якого прийому їжі людина швидше схильний до небажаних на дієті перекусу.

А ще вони допомагають позбутися від запорів, типових для тих, хто різко зменшив кількість вуглеводної їжі, і перейшов на харчування переважно білками і жирами. Так що всі прихильники кето-дієти, дієти Дюка і підрахунку «вуглеводних одиниць» повинні познайомитися з висівками як можна ближче. Медична норма висівок для тих, що худнуть — 25 г для жінок в добу, і 30 г для чоловіків, це стосується порошкових висівок.

Крім загальних властивостей, окремі види висівок мають особливості:

  • пшеничні є найбільш м'яким і містять додатковий рослинний білок, їх рекомендують їсти тим, хто тільки недавно включив клітковину в свій раціон, і поки не може адаптуватися до значного її кількості;
  • гречані містять залізо, якщо їсти їх з добавкою з яблук і ягід, можна отримати додатковий заряд цього важливого для якості крові мінералу;
  • вівсяні — улюблені висівки всіх, хто готує з висівками випічку будинку. Вони найкраще зв'язуються водою, і дають ніжну консистенцію вашої випічці. Крім того, вони містять бета-глюкан – харчові волокна, потенційно здатні знизити рівень захворюваності онкологічними хворобами;
  • житні висівки багаті вітаміном РР, впливає на роботу нервової системи і швидкість, метаболізму, а якщо запекти їх з коріандром і кмином в коржик, можна отримати низковуглеводний аналог бородінського хліба, дуже схожий за смаком.

Для тих, хто хоче їсти висівки, але не любить готувати, харчова промисловість випускає відрубні кульки і палички, або так звані хрусткі висівки. Вони нагадують сухі сніданки своєю консистенцією, і їх можна їсти просто так, з молоком або йогуртом.

Шкода висівок

Не слід захоплюватися переїданням. Це стосується і висівок теж. Зазначені вище норми — це «стеля», деякі прихильники дієт їдять більше висівок в надії, що апетит «зовсім відіб'ється», але крім здуття живота і дискомфорту це зазвичай нічого не дає. Вважати потрібно все висівки, які ви їсте, а якщо в раціоні присутня велика кількість фруктів і багатих клітковиною овочів, можна і зменшити кількість висівок, гірше від цього не стане.

Висівки не є повноцінною заміною іншої їжі, бо раціони в дусі «сніданок — хрусткі висівки, обід — коржик з висівок, вечеря — висівки з кефіром» далеко не корисні, навіть якщо вони комусь і подобається. Вживання будь-якого суперпродукта не звільняє від необхідності харчуватися збалансовано і у відповідності зі своїм рівнем навантаження.

Висівки не слід вживати при деяких захворюваннях шлунка і кишечника, а також підшлункової залози, проконсультуйтеся з лікарем, якщо такі проблеми є.

І, як прийнято в сучасній харчовій промисловості, не всі висівки є тим, чим вони називаються. Уважно читайте склад на упаковці, у висівках, які ніби як продукт здорового харчування, може виявитися і цукор і ароматизатори і барвники, і навіть добавки на зразок імітаторів карамелі і шоколаду в окремих випадках.

Шкоду приносять і дієти з повним виключенням всіх зернових, крім висівок. Що б там не говорили їх автори, вуглеводна енергія сама по собі не сприяє відкладенню жиру, якщо людина не переїдає. А от надлишок білка, який часто дають такі дієти (рівень більше 3 г на 1 кг ваги людини) може сприяти виникненню захворювань нирок, і порушень метаболізму. Якщо ви хочете схуднути. Можете замінити 1 порцію зернових в стандартній збалансованій дієті висівками, але не виключайте каші і хлібці з фруктами зовсім.

Читай також: