Вітамін Д

Холекальциферол або вітамін Д бере участь у багатьох процесах в організмі. Останнім часом активно обговорюють той факт, що він впливає на відновлення тканин після фізичного навантаження, і може вважатися єдиною стероидоподобным речовиною, яке можна рекомендувати всім, від малого до великого. Препарати вітаміну Д в ходу ось уже кілька десятиліть. Вони застосовуються не тільки у дітей з затримками зростання, але і для дорослих. Дефіцит цієї речовини в раціоні сучасного городянина – цілком звичайна справа. Раніше основним джерелом препарату служив всім відомий риб'ячий жир, сьогодні є і більш демократичні і зручні до застосування форми. З біохімічної точки зору це не один якийсь вітамін, а ціла група. Вони утворюються в організмі людини під дією ультрафіолету. А недолік інсоляції в холодну пору року разом з «офісно-домашнім» спосіб життя в тепле, провокують проблеми з дефіцитом цієї речовини.

Лікарська форма

Вітамін Д3 найчастіше поставляється у формі капсул разом з кальцієм для кращого засвоєння. Є й інші форми Бадів з цим вітаміном, від гельових капсул з тим же риб'ячим жиром до жувальних пластинок.

Фармакологічна дія

У нормі повинен утворюватися в організмі під дією сонячних променів. Впливає на біохімічні процеси в людському організмі:

 • регулює обмін мінералів. Сприяє зростанню кісток і формування нормальної дентиновой тканини у дітей. У осіб старшого віку дозволяє налагодити профілактику остеопорозу і «зафіксувати» деяка кількість кальцію в кістковій тканині. В цілому, є самим важливим вітаміном для формування здорового скелета. У дітей його прийом служить профілактикою рахіту. Взаємодіє з кальцієм, і сприяє його засвоєнню;
 • впливає на загальний обмін речовин. Сприяє всмоктуванню з проксимального відділу кишечника мінералів – кальцію, магнію. Іноді пишуть, що вітаміни Д2 і Д3 прискорюють обмін речовин і сприяють схудненню, є навіть цілі дослідження на цю тему. Результат такий, що дефіцит цієї речовини може викликати уповільнення метаболізму і набір ваги, але його адекватне споживання просто сприяє здоровій швидкості обмінних процесів, але нічого не «розганяє» і «жіросжігателя» не служить;
 • діє одночасно в якості і вітаміну гормону, останній вид активності» речовини виявляється в його здатності підвищувати засвоєння кальцію, на що вказувалося вище. В якості гормону працює не сам вітамін, а його метаболіт, що утворюється в організмі людини, при цьому «гормональна функція вітаміну Д включає в себе і активізацію синтезу деяких видів білків;
 • знижує сприйнятливість організму до онкологічних та серцевим захворюванням. Регіони, в яких харчування сприяє дефіциту цього вітаміну здавна вважаються «ризиковими» за даними видами захворювань. Може впливати на захворюваність на діабет, артрит і аутоімунними захворюваннями. За деякими даними, адекватний прийом їжі з вітамінами групи сприяє профілактиці аутоімунних уражень;
 • адекватний рівень вітаміну Д необхідний для нормального функціонування щитовидної залози людини. Вважається, що його дефіцит може сприяти виникненню гіпотиреозу поряд з дефіцитом йоду. Саме цей факт і дає багатьом вченим привід вважати, що вживання вітаміну Д – важливий фактор профілактики ожиріння;
 • речовина впливає і на комплекс імунних реакцій людини. Його хороший рівень служить показником нормальної роботи імунної системи, введення додаткових добавок у раціон вважається необхідним для всіх, хто стикається з сезонними коливаннями імунітету;
 • у практиці спорту застосовується в комплексі, підтримує фізичну активність і тонус м'язів;
 • є дані, що вітамін Д впливає також і на засвоєння магнію, що дозволяє йому вважатися речовиною, поліпшує роботу нервової системи людини, препарати вітаміну Д використовуються і при лікуванні розсіяного склерозу;
 • служить для профілактики онкологічних захворювань.

Свідчення

Показанням до застосування служить гіповітаміноз вітаміну Д. зазвичай Встановлюється шляхом здачі аналізу крові. Але може проявляти себе і рядом симптомів загального характеру:

 • у дітей самий важкий симптом нестачі вітаміну Д – прояви рахіту;
 • у деяких випадках виникає розм'якшення кісток – остеомалярия;
 • печіння в порожнині рота і в горлі, особливо не пов'язане із запальними процесами. Іноді до числа проявів зараховують і постійно запалені ясна;
 • безсоння, порушення сну, які проявляються, наприклад, у незвично ранньому пробудженні і нестачі сну протягом дня;
 • погіршення зору, в тому числі і колірного;
 • коливання апетиту. У російській медичній традиції виділяють втрату апетиту і зниження ваги. В американській є роботи, які пов'язують дефіцит вітаміну Д з ненормально підвищеним апетитом і тягами до певним шкідливим продуктам. Є і роботи, в яких автори наполягають, що дефіцит вітаміну Д може бути однією з причин депресивних станів на дієті для схуднення, низьких спортивних результатів, а також різних системних порушень, які не дозволяють знизити вагу.

У сучасній практиці акушерства і гінекології показаннями до застосування речовини вважаються як сама вагітність, так і процес її планування.

Додаткове введення препаратів вітаміну Д доцільно при ряді захворювань:

 • рахіт, остеопороз, остеомалярия, уповільнене утворення остеомозоли;
 • хронічний ентерит;
 • захворювання нирок, що порушують синтез вітаміну в організмі;
 • туберкульоз.

Іноді дефіцит вітаміну Д пов'язують із застосуванням эстрогеносодержащих протизаплідних препаратів.

Майже у всіх випадках, препарати кальцію і вітаміну Д будуть призначені на період відновлення після травм, зрощення переломів і тріщин кісток.

Протипоказання

Вітамін Д є жиророзчинним і протипоказаний при органічних ураженнях серця, активній формі туберкульозу легенів, а також при важких ураження нирок, печінки і кишечника.

Передозування

Симптоми передозування можуть бути досить важкими, вітамін відноситься до класу жиророзчинних і накопичується в організмі людини.

Симптоми передозування носять загальний характер, сам факт з'ясовують за допомогою лабораторного аналізу. Зазвичай людина відчуває симптоми з боку кишечника – запори, нудоту, блювоту, іноді діарею. Часто виникає м'язова слабкість, а також раптові нічим не обумовлені гострі болі в суглобах і м'язах. Можуть бути виражені лихоманки, порушення серцевого ритму і завмирання пульсу.

Лікування зазвичай полягає у відміні препаратів вітаміну Д і комплексі підтримуючих процедур.

Застосування та дозування

Дозування різняться від країни до країни. Усереднена норма для дорослої людини – 300-500 МО на добу. Дозування для лікування рахіту і профілактики його підбираються індивідуально.

Особливі вказівки

Є ефективним тільки в жиророзчинний формі.

Взаємодія

Взаємодіє з багатьма медичними препаратами. Виводиться з організму при прийомі мінеральних проносних, засвоєння вітаміну порушується, якщо вживаються засоби для зниження рівня холестерину. Може повністю виводитися без засвоєння різними препаратами орлістату. Високі дози вітаміну Д можуть порушувати всмоктування заліза.

Читай також: