Ягоди годжі

Новинка продуктового ринку нашої країни – ягоди годжі – досить давно відомі в Китаї та на Далекому Сході. Біологічно-це найближчий родич барбарису кавказького, хімічно – абсолютно унікальний постачальник вітамінів і мікроелементів. Годжі застосовуються в народній медицині, косметології та дієтології. Однак різні партії, придбані в нашій країні, наділені досить-таки різними властивостями. І все залежить від змісту вологи в продукті і районі походження. Як таке може бути?

Корисні властивості ягід годжі

Насамперед, ягоди годжі розрізняються по калорійності. Вся справа не в якійсь міфічній компоненті, яка впливає на ягоди з різних регіонів. Просто свіжі ягоди містять трохи менше калорій (але купити їх можна тільки на Далекому Сході, або в дуже дорогих маркетах), а сушені і злегка підв'ялені – більше. У вітчизняних магазинах здорового харчування продаються, в основному, злегка підсушені годжі, вони містять 253 ккал на 100 г, з них близько 43 г вуглеводів, 11 г білків і 37 г жирів. Пропорція дуже, до речі, нагадує типове «диетологическое рівняння» – тобто ідеальне для не-спортсмена поєднання білків, жирів і вуглеводів в їжі. Ну, а спортивні люди завжди можуть додати ці ягоди в сир, щоб скорегувати співвідношення білку.

На різних форумах худнуть можна прочитати, що ягоди годжі втамовують голод. Дивно, так як вони дуже поживні. В складі не тільки корисні жири й складні вуглеводи, а й звичайна, а також 18 амінокислот, 8 з яких відносяться до класу незамінних. Продукт, до речі, дуже рекомендується відмовилися від молока і яєць вегетаріанцям. Їм можна з'їдати до 150 г ягід на добу.

При цьому ягоди володіють низьким глікемічним індексом в силу того, що багаті клітковиною і жирами, тому годжі рекомендуються для харчування діабетиків. Жирова компонента ягід позитивно впливає на стан шкіри і волосся, тому-то ягоди і отримали широке поширення як продукт краси. В народній медицині їх використовують як загальнозміцнюючий засіб при різних захворюваннях серця, судин, органів зору, ШЛУНКОВО-кишкового тракту, а також як «омолоджуючого» кошти. Зокрема, є свідчення про те, що гімалайські довгожителі поголовно вживають в їжу цей продукт.

Годжі багаті антиоксидантами (2500 мг вітаміну С), і речовинами, усваивающимися спільно з ними (залізо). Крім того, вони є цінним джерелом вітамінів групи В, бета-каротину, фосфору і кальцію.

Сік годжі використовується в східних країнах в якості афродізіака, причому, для обох статей. Його часто називають «подружнім вином» в силу цих досить специфічних властивостей.

Крім того, ягоди покращують стан людей, хворих запорами, дозволяють поліпшити роботу ШЛУНКОВО-кишкового тракту, і зміцнюють мікрофлору кишечника.

Ягоди годжі рекомендується включати в раціон при функціональних розладах зору («синдром втоми очей», куряча сліпота), а також в харчування дітей, як загальнозміцнюючий, м'якого імуномодулюючої та вітамінізуючого кошти.

Шкода ягід годжі

Американські джерела називають годжі...вовчою ягодою, що є «калькою» з китайської народної назви продукту. Це породило численні проблеми, суперечки і різночитання. В Росії і Україні вовча ягода – збірна назва декількох отруйних лісових рослин, часто так називають бузину, вовче лико, беладону, вороняче око, крушину ламку. Плутатися в назвах не варто – годжі є «вовчими» ягодами в силу китайської лінгвістичної традиції, а не в силу найближчого споріднення белладонне, і аналогічних властивостей. Отруїтися годжі не можна, але зловживати ними також не варто.

Не треба повторювати помилку численних користувачів «худнуть форумів». Тобто тамувати голод великою кількістю ягід, і радісно писати про те, як добре вони «перебивають апетит». Звичайно, продукт, по калорійності схожий з не самим знежиреним сиром, або, наприклад, «зарядженим» сиром омлетом його тамує, як же інакше. Годжі корисні, але контролювати їх кількість стоїть досить-таки жорстко, дієта більшості громадян, які не займаються спортом, навряд чи витримає більше 100 г продукту на добу.

До речі, купувати для цілей оздоровлення найкраще годжі Нінся, тобто ягоди, що відбуваються з району Нінся, вони містять найбільшу кількість вітамінів і мікроелементів.

Читай також: