Ялина

Звичайна ялина поширена в народній медицині досить широко. Її застосування пов'язано з рецептами для лазні. Вона використовується і в різних косметичних процедурах. А ще збереглися досить екстремальні рецепти квашення капусти під ялиновими лапами, але сьогодні дерево здебільшого асоціюється з Новим роком та іграшками, або з численними антицелюлітними і оздоровчими рецептами. А ще «ялинкою» неосвічена частина людства називає англійське темне пиво – ель, але це вже трохи інша історія.

Корисні властивості їли

Ялина – дерево-аптека. Ефірні масла, що містяться у всіх частинах рослини, володіють потужним знезаражувальним властивістю. Широко відомий рецепт – прикладати подрібнені голки цього дерева до свіжим ранки. Ранки дійсно швидко затягуються, і застосування їли таким способом зменшує зараження.

Крім того, голки використовують для приготування настоїв з антисептичними та протибактеріальної властивостями. Застосування їх досить широке – від лікування ангіни народними засобами (полоскання), до спроб вилікувати грибок стопи. В останньому випадку в «екстракті» ялинових голок парять ноги. Зазвичай наполягають з розрахунку 40 г хвої на 200 мл окропу. Деякі варять голки на водяній бані 20 хвилин, деякі просто заливають окропом, попередньо пройшовшись по хвої качалкою або калаталом, щоб та простіше віддавала сік.

Іноді для лікування використовується і смола цього дерева. Її жують для профілактики карієсу і пародонтозу, а також проти харчових отруєнь. Правда, частіше, все-таки використовується смола не ялинки, а живиця кедра.

Ялинові тирсу широко застосовуються в домашньому консервуванні і навіть в домашньому виноробстві. Їх вважають аналогом аспірину – фітонциди вбивають хвороботворні мікроби. Використовуються ялинові тирса і для «знезараження» місця проживання свійської худоби і птиці, але в сучасності також досить рідко.

Екстремально налаштовані любителі лазні іноді паряться ялиновими лапами. Вважається, що така лазня позбавляє від респіраторних захворювань, зміцнює дух і тіло, очищає від токсинів, і сприяє бадьорості та довголіття. Зазвичай збирають гілки з більш молодими голками та їх попередньо ошпарюють окропом.

Ефірне масло, отримане з ялинової хвої стало основою багатьох сучасних косметичних засобів. Зокрема, застосовується хвойний екстракт для приготування ванн. Засіб вважається визнаним «терапевтом» неврозів, нервових напружень, допомагає від безсоння, нервове виснаження, стресу і навіть депресії. Хвойні ванни застосовуються для зняття втоми після фізичного навантаження. Вважається, що при такій щільності води добре виводиться молочна кислота. Як би там не було, хвойні ванни входять до складу майже всіх спортивних реабілітаційних програм.

Ванни з екстрактом хвої можуть зменшувати запальні процеси в суглобах, знімають біль і набряки. Часто вони застосовуються суто косметичних цілях. Вважається, що ванна з хвоєю – одне з найбільш активних природних антицелюлітних засобів. Як би там не було, хвойні ванни дійсно зменшують обсяги тіла, причому швидко. Відбувається це, в основному, за рахунок термічного ефекту. При нагріванні температура тіла підвищується, людина пітніє, і з потом виходить деяка кількість рідини в нормі, задерживающейся в міжклітинному просторі.

Хвойний екстракт входить до складу деяких кремів, масок і антицелюлітних засобів. Він діє як лімфодренажну засіб, і застосовується, як правило, у складах, що містять окремі термогеники – імбир, цитрусові ефірні масла і т. д.

Застосовується відвар хвої і для ополіскування волосся. Вважається, що ополіскування волосся після миття таким складом захищає їх від жирності. Можна зустріти твердження, що деякі жінки завдяки такій процедурі обходяться миттям 1 раз в 10 днів, але тут, як мовиться, справа смаку.

Ефірні масла їли використовуються в аромалампах. Їх додають в склад для природної санації повітря в період епідемій. І хоча точних даних з приводу того, які саме віруси вбиває хвойне ефірну олію, а які – немає поки ще не надається, рецепт користується популярністю.

Шкода їли

Ялиновий екстракт може викликати алергію, причому досить сильний, аж до набряклих проявів. Якщо після прийняття ванни або зміни складу для аромалампи з'явилися шкірні висипання, біль, нежить або щось подібне, слід виключити контакт з «ялиновим засобом» і звернутися до лікаря за профілем.

Антицелюлітні рецепти «з ялинкою» не стають ефективніше, якщо самостійно збільшити час проведення процедури рази так в два. Зазвичай дане спірне рішення приймається натомість комплексної «терапії» цього недоліку з дієтою та вправами. Але для здоров'я насправді безпечніше трохи обмежити калорії, трохи підвищити активність, але не перевищувати час сидіння у ванні. 20 хвилин цілком достатньо, щоб отримати всю користь хвойної процедури, і не «перевантажити» серцево-судинну систему і не отримати перегрів. Ванни краще не робити постійно, а обходитися курсами по 15 процедур через день.

Не рекомендуються лазневі «травматичні» процедури начебто самостійного використання ялинових і ялівцевих віників «проти целюліту». Це, звичайно, досить боляче, щоб вважатися ефективною процедурою, але може травмувати капіляри, і викликати справжні порушення кровообігу. Тому ялинового масажу краще все-таки уникати.

І, звичайно ж, застосування будь-яких народних рецептів повинно бути усвідомленим виваженим кроком. Зокрема, деякі п'ють відвар хвої для того, щоб поліпшити стан ШКТ, однак мають гастрит з підвищеною кислотністю, про який поки що не здогадуються. «Напій» ще більше підвищує кислотність, і у людини виникає печія в результаті «лікування», що може бути небезпечно. Іноді напоями лікуються, начебто, від звичайного харчового отруєння, а воно виявляється серйозною бактеріальною інфекцією. Тому, незважаючи на дешевизну і простоту, самолікування не завжди є хорошим виходом.

Читай також: