Женьшень

Слово «женьшень» перекладається з китайської як «людина-корінь». Дійсно, корінці цієї рослини нагадують невеликі людські фігурки. Сама рослина продається в аптеках і здавна визнається сильним засобом для лікування багатьох хвороб. Ця рослина вважається натуральним адаптогеном і в класичній, і в традиційних, і в спортивній медицині. Його часто використовують для приготування кремів, масок, шампунів і різних сироваток для шкіри і волосся. У далекосхідних країнах женьшень вживають і пишу.

Корисні властивості женьшеню

Сьогодні основним виробником культурного женьшеню є Південна Корея. Саме звідти постачають корінь в якості сировини у численні фармацевтичні компанії. Однак у дикому вигляді «людина-корінь» можна знайти і на Далекому Сході, а також в Китаї і навіть в Сибіру і на Алтаї.

Причому, їдять женьшень тільки в Кореї та Китаї. Його додають в кимчи, маринують, труть в салати. Ну а в інших країнах рослина поважають як сильний адаптоген. Великі підбадьорливі властивості женьшеню. Він здатний підтримати нервову систему людини, вилікувати неврастенію, прискорити загоєння ран і відновлення після важких фізичних і психічних навантажень. Класична медицина прописує настоянки женьшеню хворим після порожнинних операцій.

Використовують настоянку і в стоматології, для полоскання порожнини рота при запальних захворюваннях. Вважається, що женьшень здатний не тільки «бадьорити», але і дезінфікувати. Свіжий тертий корінь прикладають до ясен при флюсах, гінгівітах. Іноді його рекомендують навіть жувати для зміцнення зубів.

Комплекс глікозидів кореня женьшеню відмінно покращує кровообіг в шкірі голови і зміцнює волосяні цибулини. Настоянку «окремо» використовують як засіб від облисіння, її втирають у шкіру і не змивають. Іноді в продажу можна зустріти шампуні і маски для волосся з натуральним женьшенем. Вони призначені не тільки для профілактики облисіння, але і для прискорення росту волосся.

Використовують женьшень і при порушеннях мозкового кровообігу, і різних проблемах із диханням і збагаченням тканин киснем.

Однак у цьому випадку женьшень використовують тільки, якщо у хворого немає проблем з артеріальним тиском.

Іноді призначають настоянку женьшеню в якості засобу для профілактики сезонних застуд. А ще її використовують як адаптоген в професійному спорті, наприклад, при підготовці спортсменів-легкоатлетів і лижників.

Шкода женьшеню

При всій унікальності цієї рослини, безконтрольне питво настоянки женьшеню може принести шкоду. Справа в тому, що при тривалому вживанні активні речовини накопичуються в організмі і «всі разом» може спровокувати запаморочення, нудоту, підвищення артеріального тиску. Протипоказаний женьшень гіпертонікам, а також людям, переносящим гострі респіраторні захворювання. Зміцнювати імунітет женьшенем стоїть після проходження гострого періоду хвороби і ніяк інакше.

Строго протипоказана настоянка женьшеню вагітним. Справа не в токсичності рослини для майбутнього дитини, а в тому, що його вживання може спровокувати підвищення тиску. Втім, вплив женьшеня на плід теж не вивчено. Тому експериментувати з питвом настоянки не варто.

Женьшеневые шампуні можуть викликати досить сильну алергію, яка проявляється з симптомами жирної себореї – підвищення сальності шкіри голови, лупа. Це є індивідуальною реакцією організму на рослину і його активні компоненти. Втім, іноді алергію викликає не сам женьшень, а мильний корінь, який входить до складу таких шампунів. У будь-якому випадку, при появі симптомів у період зміни косметики для волосся, слід припинити використання нового засобу та звернутися до трихолога і алерголога.

Читай також: